Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Evrensel Tavır

Yayınlanma Tarihi : 25 - 04 - 2014 : 12:53
Önceki gün, Milli Egemenlik Bayramı idi. Siyaset kadroları Meclis kürsüsünde konuşma yaptılar. Ülkenin ulusal mücadelesini ve egemenlik idrakini anlattılar.
Ancak asıl önemli ve etkili haber, Tayyip Beyin Ermeni olayları üzerine yapmış olduğu yazılı açıklamaydı. 
Bu açıklama, başbakanlık resmi sitesinden dünya kamuoyuna tam sekiz dilde sunuldu.
Tayyip Bey, yazılı açıklamasında tüm Ermeniler için özel bir anlam taşıyan 24 Nisan’ın önemine işaret etti. Tarihi bir meseleye ilişkin düşüncelerin özgürce paylaşılması için dünya kamuoyuna değerli bir fırsat sunduğunu belirtti.
Bu yazılı açıklama yeni bir girişimdir. Acıyı müşterek paylaşma ahlakının ilk ve etkin örneğidir.
*
Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarında hangi din ve etnik kökenden olursa olsun, Türk, Kürt, Arap, Ermeni ve diğer milyonlarca Osmanlı vatandaşı acılarla dolu zor bir dönem yaşadı. Bunun inkâr edilemeyecek kadar ağır şartları ve sonuçları oldu.
1915 Olayları bu tür acılı hatıraların en hazin sonuç yaratanıdır ve hala siyaset sahnesinden nedense bir türlü indirilmek istenmeyen örneğini oluşturmaktadır.
Özellikle baskıcı siyaset fırsatlarını kullanmaya meraklı ülkelerin politika takvimlerinde 24 Nisan, her vesileyle bir siyasi tesir yaratmanın örneği oluşturur.
Büyük devletlerle Ermeni diasporasının içten pazarlıklı hatta tuzakçı tartışmalarını simgeler. İçeriği, kapsamı, lisanı ve zamanı yaklaşık doksan yıldır kendini tekrarlayan bir zaaf ile öne sürülür. 
Bilhassa ABD Ermenilerinin inatçı baskıları ile bu olay, her yıl gündeme getirilmekte, ancak işin asıl tarihi gerçeği hakkında hiçbir ciddi ve objektif araştırmaya ve bilimselliğe yanaşılmamaktadır.
*
Tarihi olayların asıl gerçeğinde değerlendirilebilmesi, ancak tarihi değerleri ve delilleriyle yorumlanırsa mümkün olur.
Kırgınlıkların yeni ve kalıcı dostluklara dönüştürülebilmesi, tarihi meseleleri hukuki boyutlarıyla birlikte daha ayrıntılı araştırılmakla sağlanabilir.
Oysa bugüne kadar diasporanın gündeme getirdikleri, sürekli kendilerinin her koşulda haklı oldukları iddiasına dayandırılmıştır.
İşte duygudaşlıktan (empatiden) uzak ve tarih gerçeklerine tam karşıt ifade ve inançlar yıllardan beri telafisi imkânsız yanlışlıkların sürüp gelmesine neden olmuştur. 
*
Tayyip Beyin girişimi yenidir. Makuldür, İsabetlidir.
Ama istenen sonucu sağlamaya yönelik olmasına rağmen beklenen tesiri sağlamayabilir. Çünkü bu iyi niyetli girişim, ancak iyi niyetli Ermeni makamlarının içtenlikli kararlarıyla mümkün olabilir.
Bakalım bu sıcakkanlı ve samimi teklif, dünya nasıl karşılanacaktır.
Teklif zor zemin üzerindedir. Adil karar ahlakı ve objektif tarih disiplini içinde bakılırsa makule yaklaşmanın ilk ve müessir adımı atılmış olabilir.
Bu adım, bilimselliğin isabetli ve adil ışığında, insaniliğin samimi ve dürüst ahlakında atılabilir... 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN