Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Göç Veren Kentten, ''Taşan'' Kente...

Yayınlanma Tarihi : 25 - 04 - 2014 : 12:52
Gaziantep’te güneşli bir cumartesi sabahına merhaba derken, kahvaltının hemen ardından bizi bir an yalnız bırakmayan Medicalpark Gaziantep Ekibi’ni çalışma alanlarında ziyarete gidiyoruz.
Tatil günü olmasına rağmen, hastane yükünü almış durumda. Koridorlar adeta insan kaynıyor.
Genel Müdür Yardımcısı Rabia Ağar, 6 yaşını henüz geride bırakan genç hastanenin atılımları konusunda bizleri bilgilendiriyor. Bu gün geldiği noktada, bir çok dalda hizmet veren Medicalpark Gaziantep, 79’u doktor, 150’si hemşire 598 personelle 1.5 milyon muayene, 53 bin ameliyat gerçekleştirmiş, özellikle kapalı ameliyat alanında (laparaskopi) Türkiye çapında ilklere imza atmış.
Bunlardan biri “Türkiye ilki” ilginç; birisi ölü doğan yapışık ikizlerden sağ olanı ameliyatla ayrılıp hayata tutunması sağlanmış.
 
Zeugma’nın Gizemleri...
Sırada bir dünya müzesi Zeugma’yı gezmek var... İşini çok iyi bilen, bu konuda da bir hayli yetkin olan rehberimiz Özgür Çintay, önce bizleri 12 dakikalık 3 boyutlu film ile Zeugma tarihi konusunda bilgilendirdikten sonra, müzenin büyüleyici atmosferine alıyor.
Büyük İskender’in komutanlardan birisi tarafından M.Ö. 300’lü yıllarda Fırat kenarında kurulan Zeugma (geçit anlamına geliyor) tarihte 400 küsur yıl var olduktan sonra, işgalciler tarafından yakılmış, yıkılmış, terkedilmiş ve yakın zamana kadar da toprak altında kalmış.
Arkeologlardan önce kaçak kazıcıların keşfettiği ve yağmalamaya başladığı eşsiz mozaiklerinden bir bölümü maalesef yurt dışına kaçırılmış. Kalanlar da Birecik Barajı’nın suları altında kalacağı için hükümet tarafından yaptırılan dev müzeye taşınmış.
Yine ilginçtir; Zeugma mozaiklerini müzeye taşımak için gecesini gündüzüne katan arkeologlar, tarih hırsızlarından öğrendikleri metodları da kullanmış.
 
Hücuma Uğramış Bir Restoran...
Öğle yemeği Gaziantep’in en, Türkiye’nin sayılı restoranlarından İmam Çağdaş’ta. İki katlı restoranın kalabalıklığını anlatmak için “dolu” kelimesi yetersiz, tam anlamıyla taşmış durumda... Koridorlar, merdiven basamakları, hatta kapı önü, ilk boşalan yeri kapma telaşı içindeki insanlarla dolu. Bereket Medicalpark Gaziantep Ekibi, haftalar öncesinden bizler için 30 kişilik bir ayırtmış. Yerlerimize yerleşirken, garsonların derin bir “oh” çekip “iyi ki geldiniz” dediğine tanık oldum. Çünkü, ayakta bekleyen müşterilerden bizim masaları “korumakta” bir hayli güçlük çekmişler.
Sunulan yemeklerin lezzeti, 130 yıllık restorana gösterilen yoğun ilginin boşa olmadığını koydu.
*
Bir ara dedim ya... “Gaziantep Baklava’dan ibaret değil...” Ayağa kaldırılıp aktif yaşama döndürülmüş bunca kültür varlığının yanına, bir de yemek ve müze kültürü eklenince, insanlar da bu işlerden para kazanmaya başlayınca, bir zamanların göç veren kenti, şimdilerde göç almaya başlamış.
Kent yaşamına eklenen ve sayılarının 800 bini bulduğu söylenen Suriyeliler’i saymıyorum....
*
Yarın: Türkiye’nin Çin’i Gaziantep...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN