Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve Sıcak Bir Yaz

Yayınlanma Tarihi : 24 - 04 - 2014 : 17:59
BEN HABER GAZETESİ 19.SAYI
 
 
Hemen meteorolojik tahminlerde bulunacağımı düşünmeyin.
 
Hava sıcaklığı olarak da uzmanlar, çok sıcak bir yaz olacağını hatta kurak geçen kış döneminden sonra su sıkıntısı da çekeceğimizi söylüyorlar.
 
Fakat benim kastettiğim sıcaklık tamamen siyasetle ilgili. Ağustos ayında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminin çok sert geçeceği şimdiden belli olmaya başladı.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Çankaya’ya çıkma arzusunun yeni olmadığı çok iyi biliniyor.
 
Başbakan’ın çok yakın çalışma arkadaşları bunu açık ve net bir dille telaffuz ediyorlar. Bilinmeyen, kadim dostum dediği mevcut Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ne yapacağı.
 
Gül, geçen gün gazetecilerle yaptığı sohbette Rusya’daki Putin-Medvedev formülüne ilişkin, “Demokrasiye yakışan bir uygulama olduğu kanaatinde değilim diyerek” Başbakan ile yer değiştirme formülüne sıcak bakmadığını belirtmişti.
 
Rusya formülünden sonra kurduğu ''Gelecekle ilgili siyasi planım yok'' cümlesiyle de artık meydanlarda siyasetçi olarak dolaşmak istemediğini belli etmişti.
 
Geçen haftaya göre özetlersek Çankaya’ya çıkmaya hazır bir tek Başbakan Erdoğan var. Cumhurbaşkanı Gül ise daha kararını vermiş veya kamuoyu ile adaylığının geldiği aşamayı paylaşacak durumda olmadığını belli etmiştir.
 
Şimdi gelelim muhalefete... Yani CHP ve MHP bu konuda neredeler?
 
İkisinin durumuna girmeden önce Cumhurbaşkanı’nı nasıl seçeceğiz ve buna ilişkin kurallar nedir bazılarını bilmekte fayda var.
 
a) Adaya partiler maddi yardımda bulunamayacak. Aday tüm seçim masraflarını kendisi yapmak zorunda.
Böyle bir seçim döneminde en az 75 milyon lira gibi bir tanıtım bütçesi olması gerektiğini düşünürsek her önüne gelen kolay kolay aday olamaz.
 
b) Adayların bağış toplaması kurallara bağlı. T.C. vatandaşlarından bir kere olmak üzere en yüksek devlet memurunun bir aylık maaş tutarı kadar bağış alabilecek.
 
c) Sandık güvenliği: Partiler işin içine girmeyeceği için, aday sandık güvenliğini nasıl hangi ekiplerle sağlayacak? Yani kediler trafolardan nasıl uzak tutulacak?
 
d) Organizasyonları nasıl yapacak?
 
Parti organları devreye giremeyeceği için bayrağını, afişlerini, kim asacak, meydan düzenlemeleri nasıl gerçekleşecek?
 
Daha, bir adayın arkasında örgütlü bir güç olmadıktan sonra gerçekleştiremeyeceği birçok kural.
 
Bunları neden yazdım. Şayet CHP ve MHP ortak bir aday üzerinde anlaşamazlarsa Recep Bey ilk turda Cumhurbaşkanı olur.
 
CHP açısından baktığımızda, aday olarak çıkacak bir Kılıçdaroğlu’na, MHP’li seçmenlerin oy vermesi düşünülemez.
 
Özellikle Anadolu’dan ne Kemal Bey ne de CHP adayı oy alamaz. Her ne kadar Muharrem İnce’nin ayakları yere basmasa da gerçek budur. İnce’ye tavsiyem Mansur Yavaş konusunu artık hazmetse iyi olacak. Biz dönelim konumuza...
 
Fakat MHP’nin adayı olacak kişiye CHP tabanı oy verebilir.
 
‘MHP’den kim olmalı?’ derseniz. Tek isim söylerim: Devlet Bahçeli.
 
Evet, Devlet Bey’in Abdullah Bey Cumhurbaşkanı seçilirken aldığı tavır hala hafızalarda ama gelinen durum geçmişi irdeleme günleri değildir. 
 
MHP’ye gönül vermiş gençlerin enerjisi ve sandıklara sahip olmasıyla birlikte meydanlarda Recep Tayyip Erdoğan ile en iyi tartışmaya girecek aday Devlet Bahçeli’dir.
 
Ancak böyle bir ittifak Tayyip Bey’i ilk turda zorlar. Yok, MHP ve CHP biz kendi adaylarımızı çıkartacağız derse 11 Ağustos’ta Tayyip Bey Türkiye’nin yeni Cumhurbaşkanı olur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN