Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Bir Güneydoğu Anadolu Gezisi...

Yayınlanma Tarihi : 23 - 04 - 2014 : 12:12
Medikalpark Gaziantep Hastanesi Yönetimi’nin daveti, Medikalpark İzmir Hastanesi Yönetimi’nin organizasyonu ile geçtiğimiz hafta sonunu Güneydoğu Anadolu’nun iki özel kenti Şanlıurfa ve Gaziantep’te geçirdik.
Aslında davetli lstesi İzmir’deki ulusal basın temsilcilerinden oluşturulduğu için, Habertürk adına da bizim Bölge Temsilcisi ve Haber Türk Egeli Genel Yönetmeni Osman Gençer’in ismi yer alıyordu.
Sağ olsun sevgili Osman, zaman zaman yaptığı gibi bu geziyi de bana ikram etti.
 
13’ü İzmir basınından misafir, Medikalpark İzmir Hastanesi üst düzey yöneticileri Başhekim Zafer Beken, Genel Müdür Veysi Kubba, Başhekim Yardımcısı Zeki Hozer, Başhekim Yardımcısı Nilgün Söylemezoğlu, Dr. Aykut Ensari, Misafir İlişkileri Görevlisi Tuğçe Atsüren ve Kurumsal İliteşim Elemanı Şeyda Soysal ile birlikte 20 kişilik bir heyet olarak Cuma günü akşam üzeri Şanlıurfa Havaalanı’ndaydık.
İzmir Heyeti, Medikalpark Gaziantep Hastanesi Genel Müdürü Hayrullah Kubba (İzmir Hastanesi Genel Müdürü Veysi Kubba’nın ağabeyi) ve çalışma arkadaşları tarafından karşılanırken, içlerinde benim için tanıdık bir isim de vardı. 
Bundan 3 yıl önce katıldığım bir Gaziantep gezisinde bize rehberlik eden Özgür Çinkay...
Güneydoğu Anadolu tarihini ve kültürünü en iyi bilen ve anlatan profesyonel turist rehberi Özgür Bey’in bizim için seçtiği ilk durak, son yıllarda antik tarihin en önemli keşiflerinden birisi olarak kabul edilen ve halen kazı çalışmaları devam eden Göbeklitepe kalıntılarıydı.
Harran Ovası’na hakim yumuşak bir tepe üzerine kurulu yerleşim yeri kalıntıları üzerinde yapılan karbon testlerinin günümüzden 15, Milattan Önce 13 bin yılına tarihlenmesi, tüm dünyanın ilgisinin bu bölgeye kaymasına yol açmış.
Halen Almanya sponsorluğunda bir Alman kazı başkanı profesör tarafından yürütülen çalışmalar, tarih bilimi ile ilgilenenleri hayecanlandırmaya devam edeceğe benziyor.
 
 
Otla Beslenmeden, Etle Beslenmeye...
Gün inmeye başlarken kendimizi Şanlıurfa’nın dünyaca ünlü Balıklı Gölü çevresinde buluyoruz... Tertemiz sular içinde danseden kutsal balıkların üzerine anlatılan efsaneler uzun... Ancak, asıl ilgimi çeken Balıklı Göl’den ziyade burasını da içine alan bir ucu Şanlıurfa Kalesi’nin dev surlarına kadar uzanan kutsal mekanlar, camiler, her dine mensup olanlar için çok şeyler ifade eden köşeler...
 
Akşam yemeği, kentin ünlü mekanı Cevahir Konukevi’nde...
Hayrullah Kubba ve arkadaşları, yörenin en ünlü yemeklerinden oluşan bir mönünün hazırlanmasına da özen göstermiş. İzmir’de etsiz ve acısız beslenmeye alışmış ve alıştırılmış birisi olarak kendimi gezi süresince “günah işlemeye hazır” hissederken, Güneydoğu insanının damak tadına verdiği önem, et işlemedeki ustalığı karşısında şapka çıkarıyorum.
YARIN: Gaziantep, baklavadan ibaret değil...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN