Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Yalnızlaştırma

Yayınlanma Tarihi : 21 - 04 - 2014 : 11:55
Cumhurbaşkanı seçimine yaklaşık üç buçuk ay var. Bu kadar hassas bir makam için tek isimden başka aday söz konusu değil...
O tek isim Tayyip Bey...
Muhtemel isim Abdullah Bey...
Ancak kamuoyuna sunulan siyaset planları içinde ilk geri adım iması (aslında açıklaması), Abdullah Bey’’den geldi: “Siyaset planım” yok dedi.
Zaten kendisi bir siyaset planı açıklamamıştı. Kadrosundan isimler de açıklamamışlardı. Ama AKP üst yönetim kadrolarının siyaset planı içinde Putin-Medvedev modeli, öneren siyasetçiler vardı. Bayburt modeliyle başlayan ihtimal sıralamaları, Abdullah Bey’in “siyaset planım yok” demesiyle boşluğa düştü.
Muhalefetin açıklanmış aday planı yok. Münferit veya müşterek aday stratejisinin ne olduğu da belli değil. Dolayısıyla karşılaştırma boşlukta kalıyor.
AKP Stratejistleri, yerel seçimlerde olduğu gibi, satın alınabilir bir algı yaratıp, seçim iplerini ellerinde tutmak istiyorlar. Buna karşılık muhalefet kendi aday stratejilerini açıklamayınca, halkta bir “algı kapılması” yerine, bekleme sabırsızlığı belirebilir.
*
AKP, işi birinci turda bitirmeyi planlıyor. Bunu başarabilmesi için Tayyip Bey’in hangi ikna stratejisini kullanacağının merakını yaratıyor.
Peki, Tayyip Bey hangi stratejiyi uygulayabilir? Artık “paralel” iddialar ve detaylar geçerli olmaz. Çünkü bu seçimde, yerel seçimlerde kullanılan “memleketi felakete götürme” iddiası etkili olmaz. Tekrarlanırsa itibar görmez.
Dikkat! Hassas nokta nedir?
Hassas nokta şudur: Devlete başkan seçilecek bir seçimde, parti propagandası geri teper. Adaya hücum ise kabul katsayısını zayıflatır. Çünkü tarafsız cumhurbaşkanı iddiası güme gider...
*
Bütün mesele Tayyip Bey’in konumlandırılmasında yatıyor. Yerel seçim sonuçları gösterdi ki, Tayyip Bey’in milliyetçi görünme iddiası (stratejisi), muhafazakar görünme iddiasından daha etkili oldu. Peki, çok daha etkili olması için ne yapılması gerekiyor?
Teori (yani strateji) Tayyip Bey’in birinci turda kazanması esasına dayandırılmış bulunuyor.
Acaba halkın beklediği husus bu mu?
İşte strateji bunun için önemli?
Eğer birinci turda sonuç sağlanmazsa, ikinci turda kimin öne çıkarılacağı hususu, particiliğin dışında düşünülmeye başlanır.
*
En güçlü adayın (Tayyip Bey’in) yüze 45 oyu var. Geri kalan yüzde 55’in dağılımını tahmin eden var mı? Yüzde 45’i, yüzde 51’e çıkarmak nasıl olacaktır? Yüzde 6 marjinal puan arttırmak istatistikte son derece zor bir sayısal hedef demektir.
Tayyip Bey’in cumhurbaşkanlığı konusunu en etraflı biçimde tartışan kişi Beşir Atalay...
Ancak son günlerdeki gibi, her konunun kamuoyu önündeki tartışmacısı olursa inandırıcılığı zayıflar. Etkisi azalır. Bu durumda yüzde 6 marjinal oran artışını sağlamak daha da zorlaşır.
AKP, Tayyip Bey’i tekilleştirerek yoğunlaşma sağlamak isterken, “yalnızlaştırma” noktasına getirebilir.
İkinci turun tehlikesi buradadır.
Bu tehlike nedir? Yerel veya genel seçimlerde partileri küçümseyebilirsiniz. Ama cumhurbaşkanı seçimlerinde adayı aşağılayamazsınız.
Deneyen kaybeder...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN