Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İzmir’in Malları “Yerini” Bulmuş...

Yayınlanma Tarihi : 19 - 04 - 2014 : 11:43
İzmir Özel İdaresi’nin resmen tarihe karışmasının üzerinden 20 gün geçtiği halde, İzmirliler’in tapulu malı olan milyarlarca liralık gayrimenkullerin hangi kamu kurum ve kuruluşlar arasında pay edildiği konusunda Valilik suskunluğunu korurken, Özel İdare’nin son başkanı Serdar Değirmenci, “müdürler komisyonu”nun malların çoğunu dağıttığını açıkladı.
Değirmenci’nin Hürriyet Ege’de yer alan iddiasına göre; 
Özel İdare’nin restore ettirdiği Konak’taki Tekel’deki Tütün Deposu İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü’nce kullanılmak ve imam hatip lisesi yapılmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı’na.
 
Alsancak’taki Sümerbank Arazisi, imam hatip lisesi yapılma üzere yine Milli Eğitim Bakanlığı’na.
Özel İdare’nin Çınarlı’daki binaları, yerine “protokol camii” yaptırılmak üzere İzmir Müftülüğü’ne.
Bozdağ Kayak Merkezi, Gölcük Oteli, Balçova Termal Oteli, Kaya Thermal, Çeşme Oteli ve Foça Polen Tatil Köyü, paraya çevrilip genel bütçeye katılmak üzere Özelleştirme İdaresi’ne. 
Pınarbaşı’ndaki otomobil pisti konut yapılmak üzere Toplu Konut İdaresi’ne.
Gaziemir’de lojmanlarlar ve şantiyelerin yer aldığı tesis, göçmenlerin ve mültecilerin yerleştirilmesi için Emniyet Müdürlüğü’ne.
Kemeraltı’ndaki Özel idare Hizmet Binası, yürürlüğe giren yeni Büyükşehir Yasası’na göre Valilik bünyesinde kurulan veya kurulacak olan Yatırım İzleme Koordinasyon Merkezi’ne verilecekmiş.
 
Trabzon’a, Denizli’ye, Kayseri’ye Var da
 
Yine eski Başkan Serdar Değirmenci’nin anlatımına göre; Dağıtım Komisyonu’nun, köy tüzel kişiliklerine ait arazilerden 30 dönüme kadar olanların İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne, daha küçüklerin ise ilçe belediyelerine devri konusunda aldığı karar da, Vali Mustafa Toprak tarafından veto yemiş, “bir daha görüşülmek üzere” iade edilmiş,
Vali Bey iade ederken her halde, köy arazilerinin hangi kurum ve kuruluşlar arasında pay edilmesi gerektiğini de söylemiştir.
Bizim anlayacağımız; Denizli, Trabzon ve Kayseri özel idarelerinin malları, bizzat Başbakan’ın emriyle büyükşehir belediyelerine devredilirken, İzmir bir kez daha cezalandırılmış oluyor. Bırakın yıllardır “yeterli devlet yatırımı alamamış olmayı”, tapulu mallarını da kaybetme ihtimali ile karşı karşıya.
Tabii ki bu “dağıtım listesi” bir iddiadan ibaret. Ancak iddia sahibinin, sıradan ve ilgisiz bir kişi olmaması, listenin gerçeklip payını tavana doğru çıkarıyor. Ancak bu konuda garibime giden durum şu; İktidar Partisi’nin İzmirlileri, bu kentin tapulu mallarının kamu kurum ve kuruluşları arasında pay edilmesine ya sessiz kalıyor, ya da yapılanın ya da yapılacak olanın doğruluğunu savunuyor. 
Beklerdim ki; özel idare mallarının büyükşehir belediyelerine devrini sağlayan ya da bu yönde çaba gösteren Trabzonlu, Denizlili, Kayserililer kadar olsunlar... Beni hayal kırıklığına uğrattıklarını söyleyebilirim.
*
NOT: Medikal Park Yönetimi’nin düzenlediği üç günlük Urfa ve Gaziantep gezisine katıldığım için dünden beri yollardayım. Dönüşte, notlarımı sizlerle paylaşırım.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN