Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İzmir İş Hayatı Stratejik Planı Ne Olmalı?

Yayınlanma Tarihi : 18 - 04 - 2014 : 14:52
İzmir Ticaret Odası geçen hafta oda bünyesinde bir toplantı düzenledi. Konu ''İzmir İş Hayatı Stratejik Planı''. Burada amaçlar ''Büyüyen, gelişen, yenilenen kent, yaşayan, devinen, heyecan katan kent'' ve zenginleşen, yeşeren, koruyan Kent'' olarak belirlenmiş.
 
Buna ulaşılabilmesi için de, neler yapılmasını sormakla beraber kendileri de, bunları maddeler halinde sıralamışlar.
 
Öncelikle, bölgesel büyüme, finans lideri, lojistik üssü, sağlık kenti, kültür turizm merkezi, teknoloji ve eğitim platformu olarak ülkede ve dünyada varlığının gelişimi vs.
 
Bunlar olursa zaten İzmir'in 2023'e kadar hedefine varacağı kadar tabii bir şey olamaz.
 
İzmir Ekonomi Üniversitesi işbirliği ile hazırlandığını anladığımız bu plan güzel bir çalışma olacaktır. Bundan şüphe yok. Ancak toplantı da öncelikli bir bilgi verilmediği içi gelenler birden toparlanamadılar. Bilahare sorular geldikçe ısınma konuşmaları yapıldı.
 
Böyle çalışmalar devamlı yapılmakta İzmir için türlü çeşitli araştırmalar sergilenmekte ancak bir türlü ''Take of'' olamamaktadır. Neden, niçin?
 
Biz burada bu güzel çalışma için sorulanlara katkılarımızı sıraladık .
 
Bu yazımızda da anlatalım dedik.
 
Bir defa İzmir'in artık Nostalji olarak anlatılan, İzmir limanı kenti olmaktan uzaklaşması, fuarındaki konsept değişikliği, bölge merkezi iken çeşitli ürünlerinin tek limandan ihraç ederken, şimdi ulaşımın gelişmesi, teknolojik gelişmeler ve sanayi merkezlerinin artması bölgeye yayılması İzmir'in canlılığını azaltmıştır.
 
Buna mukabil, 12 üniversitesi olmuş, hastaneleri gelişmiş, termal ve sağlık tesisleri ile bir sağlık merkezleri ve sanayilerinin kurulması ve uluslararası arenaya açılmak imkanı doğmuştur.
 
En önemlisi artık, hizmet sektörünün önemi hissedilmiş ve oteller artmaya başlamış, kapananlar tekrar açılma dönemine geçilmiştir.
 
Tekstil sanayi ve gelinliklerde imalat ve ihraç merkezi haline gelmiştir. İzmir'de slogan ''İzmir kongreler ve fuarlar şehri olacaktır'' denmiş ancak bunun tatbikata geçmesi bugünlere kalmıştır.
 
Ancak benim üniversite yıllarımda başlayan İzmir limanı ıslah ve genişletme çalışmaları 50 sene geçmiş hala tamamlanamamıştır.
 
Bugün İzmir Fuarı sıkışıp kaldığı kültürparktan yeni yerine taşınacaktır. Belediye Başkanı Aziz Bey Fuar eski alanında kongre merkezi yapılacağını söylemiştir, elzemdir. İzmir'de ise 400 milyon liraya çıkacak. Türkiye'nin en büyük fuarını yapmaktadır.
 
Oteller gelişmeli ve teşvik edilmelidir. Alt yapıların neler olduğu, gelişmiş marka şehirlerde neler yapılmış ve sonuçlar alınmıştır, ortadadır. Bunları bilmek söylemek için Ay'ı keşfetmeye gerek yoktur hepsi ortadadır.
 
İzmir Tarım ve Tarıma dayalı sanayide gelişecektir. Lojistik merkezlerini kazanmalıdır. 
 
Yukarıda belirttiğimiz ''Sağlık Turizmi'' başlamış, yabancı tedavi ve ameliyatları yapılmaktadır. Gel gelelim turizminde hamleler yapıladursun sağık turizminin Uluslararası ve yerel hukuk yapısı yoktur.
 
Kimsenin de bu yokluk umurunda değildir. Ya bir ölümler olursa aksilikler yaşanırsa bu iş doğmadan ölecektir.
 
Sonuca gelelim, işi uzatmak mümkün, bir çok daha konuşmalar yapılır. Ancak her iş dünyada öncelikle, strateji tespiti, gelişim ve yapılması gerekenlerin, nerelerde ve ne miktarlarda yapılacağını ağırlık merkezleri tespit edilir. Ve her şeyin başı, gereken ''teşvikler''  açık seçik ortaya konur. Böylece herkes hesap kitabına bakarak karar verirse İzmir ''MARKA'' şehir olur çıkar.
 
Yapılacaklar bellidir ama önce ciddiyet, istek, azim ve teşvik gelir. Gerisi laf-ü güzaftır.
 
Güzel bir çalışma başlatanları tebrik ediyorum. 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN