Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Evcil Hayvan Satışları

Yayınlanma Tarihi : 20 - 04 - 2014 : 09:59
Bu haftaki konum evcil hayvan satışlarıyla ilgili. Hala petshoplardan köpek alan hastalanıp ölen bir sürü kedi köpek varken insanlar neden hala petshoplardan kedi köpek satın alıyor anlamıyordum. Fakat son zamanlarda bana gelen bir çok mesajı değerlendirdim ve şu sonuca vardım nerden alabilirler ki gerçekten? Şimdi evet petshoptan kedi köpek almak sağlıksız tamam. Üretim çiftlikleri soyu sopu belli şeceresi olan köpek satıyorlar onları tercih etmeliyiz. Fakat şöyle de bir problem var. Üretim çiftlikleri kaliteli safkan köpekleri çok pahalıya satıyorlar. Elbette sağlık masraflarını ödemek yerine sağlıklı yavru almak çok daha mantıklı fakat canlı hayvan işinde olanlar bilirler ki hiçbir zaman bu işin garantisi yoktur. Yani en kalitelisini fahiş fiyata da alsanız hastalanmama garantisi yoktur.
 
Bazı insanlara göre anne altından yavru almak istemesi, dedesini falan görsem ne olacak yarışmalara girecek değiliz anlayışı da mevcut ve bu kitle baya da yüksek. İşte bu yüzden üreticilerdeki köpekler yerine hala petshoplar tercih ediliyor. Eskiden evde beslenen köpekler doğurduklarında gerçekten anne altından sağlıklı yavruları bulabileceğiniz ulaşabileceğiniz yerler vardı. Mesela petarkadaş sitesi, sahibinden.com bu iki sitede de özellikle petarkadaş'ta köpeğini bildiğiniz tanıdığınız üyeler yavruları olduğunda yazıp yavrularını satabiliyorlardı. Şimdi biraz da hayvanseverlerin canlı hayvan satılmaz burası kaynaşma platformu bilgi paylaşalım vs. demesiyle temiz güzel yavrulara ulaşım zorlaştı.
 
Sahibinden.com'da hala ücretsiz yazıp satış yapanlar var şikayet üzerine kapatılıyor. Şimdi sadece satışı yasaklamak yeterli değil o zaman üretimi de durdurmalısınız. Satışı yasaklarsanız evde kendi köpeklerini kedilerini yavrulatanlar bu yavruları veremedikleri ve satamadıkları için petshoplara satıyorlar. Petshopta ne tür hastalık kapıyorsa siz de gidip ordan alıyorsunuz. Üretimi nasıl yasaklayabilirsiniz. Evde bakılan evcil kedi ve köpeklerin kısırlaştırılmasını zorunlu hale getirerek. Peki bunu yapınca ne olacak? Bir çok köpek cinsini üreten çiftlikler mevcut fakat bazı cinslerin hala üretim çiftlikleri yok. Yine bazı büyük çiftlikler yurt dışından köpek getirebiliyorlar fakat onun da petshop mantığından bir farkı yok. Elinize anlamadığınız bir dilde şecere veriliyor. Köpeğiniz safkan oluyor aynı petshop gibi yani.
 
Dolayısıyla evinde köpeğim kedim bir kere anne olsun baba olsun milli olsun vs. diye çiftleştirdiğiniz ve yavruları verecek yer bulamadığınız zaman petshoplara satan yerli üreticiler var. İnternetten satış yapmak yasak ama üretmek serbest. Her cinsin üretim çiftliği yok bazılarından da çok var mesela Alman Çoban Köpeği hemen her çiftlikte üretiliyor. Golden ve Labrador da öyle. Ama Newfoundled ya da Bernese Montain Dog üretim çiftliği yok. Bu ırkları besleyen kişiler Türkiye'de var fakat yavrularını satabilecekleri bir yer yok. Ama bir Clumber Spaniel almak isterseniz ülkemizde yok fakat petshoplar ve çiftlikler yurt dışından getirebiliyor. Yine ne kadar sağlıklı tartışılır. Yani diyeceğim  o ki, aslında internetten hayvan satışını yasaklamanız tamamen petshopların işine yaradı. Evde sağlıklı doğum yapan kedi köpeklere bir yararı olmadı. Bence zaten evde doğum olmamalı ama bunun için de evcil hayvanlara kısırlaştırma zorunluluğu getirilmeli fakat Türkiye'de bu sistem tam oturmadı. KIF (Köpek Irkları Fedarasyonu) bu konuda ciddi ilerlemeler kaydetti. Yarışmalarındaki köpek ve sahiplerine bilinçli üretimi anlatıyorlar. Umarım ilerleyen zamanlarda cinsinin en iyisi olmayan evde bakılan ırklar kısırlaştırılır. Üreticiler artar petshoplarda da tamamen evcil hayvan satışı yasaklanır.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER
Reklam


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN