Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Beklenen İstifa Bu Değildi...

Yayınlanma Tarihi : 17 - 04 - 2014 : 12:10
İktidar Partisi İzmir Milletvekili Ali Aşlık’ın “müteahhit belediye meclis üyeleri, imar komisyonlarında yer almamalı” sözü, parti içindeki rahatsızlıkların dillendirilmesine yol açtı. Aşlık’ın sözleri, yazılı kurallara dayanmasa da bir hatırlatmaydı. En azından ben böyle algıladım ve dün bu köşede hangi patiden olursa olsun, tüm belediyelerin imar komisyonuna seçilen müteahhitlerin istifa etmeleri gerektiğini, kişisel gerekçelerimle ortaya koydum. Tartışmaların ardından bir istifa geldi ama, beklendiği gibi imar komisyonundan değil, “partiden istifa” şeklinde geldi; Kenan Çakar partisinden ayrıldığını duyurdu.
 
Parti kadroları ile Çakar arasında süren karşılıklı suçlamalara bakılırsa, belediye meclis üyesinin, kurucuları arasında bulunduğu partisinden istifasına yol açan neden “o masum cümle”nin çok daha ilerisine uzanıyor. Parti içi kaosa yol açan süreç ve iddialar, HT Egeli sayfalarında bolca var.
 
Bir Görev Hatırlatması...
 
Çakar’a “ver yansın” edenlerden İzmir Milletvekili Aydın Şengül’ün, daha önce partisinden istifa eden Ertuğrul Günay için de ettiği bir lafı, üzerinde durulmaya değer buluyorum; “Partiden istifa eden Çakar, belediye meclis üyeliğinden de ayrılsın...”
Tam da, hiç kimseden hiç bir kişisel ikram ve ikbal beklentisi olmayan bir vatandaş olarak tam da yıllardır dile getirmeye çalıştığım cinsten bir cümle.
Ne yazık ki bu iş, öyle Şengül’ün yaptığı gibi, “partiden ayrılanları, parti içinden birilerinin listeye yazıp vatandaşa seçtirdiği görevlerden de istifa etmelerini istemek”le olmuyor.
Vekil Bey’in de bildiği gibi, bu durum da Türkiye’deki çarpık demokrasinin bir ürünü olarak yıllardır karşımızda dursa da bu bir yasa konusudur.
Yeri gelmişken kendisine naçizane ve bir o kadar da samimi önerimdir; ilgili yasanın ilgili maddesinin “partiden istifa edenler, parti kalanıyla getirildiği görevinden de istifa etmiş sayılır” şeklinde değiştirilmesi için yasa önerisi hazırlasın, partiden her istifa edenin ardından aynı “dipsiz” cümleyi kurmaktan da kurtulsun. Kişinin ardından da bu cümleyi kurmaktan kurtulsun.
 
Şengül, “milletvekili” sıfatı taşıdığına göre, görevleri arasında kanun teklifi hazırlayıp, yasalaşması yolunda çaba sarfetmenin de olduğunu hatırlatırım.
 
Yenilerin Buna Hakkı Yok...
 
Çiğli Belediyesi’nde Yeni Başkan Hasan Arslan’ın, Eski Başkan Metin Solak’ın “icraatları” konusunda anlattıklarını dikkatle okudum ve hayretler içinde kaldım. Çiğli Belediyesi’nin borç batağında olduğunu, çalışanlardan bir kısmının maaşını bile ödeyemediğini biliyorduk ama, Arslan tarafından açıklanan “boyutları”nı tahmin bile edemiyorduk.
Ortaya atılan her iddia, “yolsuzluk”tan “görevi ihmal”e kadar uzanan bir dizi suçu içerse de, Başkan Aslan’ın, “tespitleri”ni savcılıktan önce kamu oyu ile paylaşılmasını, Eski Başkan Solak’ı “insan içine çıkamaz hale” getirmesini, “yasalardan önce kendisinin cezalandırması” olarak değerlendiriyor, bu kadarına hakkı olmadığını düşünüyorum.
 
Vatandaş, oylarıyla iş başına getirdiği yeni belediye başkanını “yolsuzluk yapan, suç işleyen, görevi ihmal eden eski yöneticileri af yetkisi” ile donatmadığına göre, yapılacak iş basittir; delilleri toplar savcılığa teslim edersin.
 
Aksi “haysiyet cellatlığı”na kadar uzanır ve buna da hiç bir belediye başkanının hakkı yoktur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN