Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Müteahhitli Komisyonlar...

Yayınlanma Tarihi : 16 - 04 - 2014 : 12:36
Adalet ve Kalkınma Partisi İzmir Teşkilatı’nda önemsediğim bir tartışma var; Belediyelerin imar komisyonlarında müteahhit meclis üyeleri yer almalı mı, almamalı mı?... Partinin hukukçu millekvekili Ali Aşlık diyor ki; “Bu durum etik olarak doğru değil. En ufak bir yanlışta gözünün yaşına bakmayız...”
Aşlık’ın sözlerini açalım; Eğer belediye imar komisyonuna, müteahhit üyenin sahibi olduğu, ya da üzerinde inşaat yapacağı bir arsanın imar durumu ile ilgili bir değişiklik önerisi gelirse, sonuç müteahhit üyenin arzu ettiği değişiklik şeklinde çıkarsa, partililer olarak çıkacak dedikoduları göğüsleyemeyiz, o meclis üyesini disipline sevkedip partiden attırırız.
Halen aktif müteahhitlik yapan bir belediye meclis üyesinin imar komisyonuna seçilmesinin önünde yasal engel yok. 
Ancak olaya “etiklik” açısından bakarsak, belediye imar komisyonlarıyla iş ve ilişkileri olan, halen de aktif olarak müteahhitliğe devam eden kişilerin bu komisyonlarda yer almaması lazım.
Aşlık’ın bu konudaki yaklaşımına şiddetle karşı çıkan Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkan Vekili, Büyükşehir İmar Komisyonu Üyesi Müteahhit Kenan Çakar “Arkadaşımız, müteahhit imar komisyonu üyelerini ve ilgili belediye bürokratlarını daha ortada hiç bir şey yokken töhmet altında bırakıyor” diye eleştiriyor.
 
Henüz Oralarda Değiliz...
Eğer Kenan Bey, imar planları oturmuş, master planla da sabitlenmiş bir belediyenin imar komisyonuna seçilmiş olsaydı, haklı olabilirdi. Önüne sürekli imar tadilatı gelmeyeceğine, şehrin her köşesi için kat sayısı değişiklikleri dosyaları yağmayacağına, vaktiyle park ya da sosyal tesis yeri olarak ayrılmış arsalar üzerine bina dikme önerisi yapımayacağına göre, “öküz altında buzağı aramanın anlamı” yok denebilirdi.
Maalesef, 8 bin yıllık kentimizde “parmaklanmayacak”, gerçek uzmanlar elinden çıkmış, belediye meclislerinde sabitlenmiş bir şehir planımız yok. İşi, 30 ilçe ve 659 mahalleye yayarsak, durumun vehameti daha iyi anlaşılır.
“Milletvekili Aşlık söylediklerinde haklı”dır diyelim ve konuyu kendi görüşümüzle noktalayalım: Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin imar komisyonlarına seçilen müteahhit üyeler, eğer “belediye meclisine seçilip, imar komisyonunda görev almayı” hedeflememişlerse, ellerinde tüm Türkiye’ye örnek olma, kent tarihine not düşme, gelecek belediye meclis üyelerine “etiklik mirası” bırakma gibi bir fırsat var...
Derhal o komisyonlardan istifa etmeliler...
 
“Eşdeğer İlaçlar İyidir...”
Yazdıklarım konusunda polemiğe girmek hiç arzu etmediğim bir durum olsa da, maalesef bazan “kaçınılmazlıklar”la karşı karşıya geldiğim oluyor. Bir süre önce bu köşede yayınlanan “Süründüren ilaçlara dikkat!...” başlıklı yazıdan sonra, İzmir Eczacılar Odası’ndan “meslek dersi”ni de içeren bir açıklama almış ve sizlerle paylaşmıştım.
Aynı konuda bir açıklama da Türkiye İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası’ndan geldi. Kurumun genel sekreteri Turgut Tokgöz imzalı bilgilendirmede özetle deniliyor ki: 
“Eşdeğer ilaçlar, referans ilaçlarla aynı veya benzer farmasötik formlarda aynı etkin madde veya maddeleri aynı miktarda içermesi dolasıyla aynı farmakolojik etkilere sahip olan, hasta üzerinde aynı tedaviyi sağladığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanan ve referans ilaçların koruma süreleri bittikten sonra satışa sunulan ürünlerdir. Bu tür üretimlerde bulunan Türk firmalarına güvenebilir, eczacınızın “eşdeğer ilaç” önerilerini gönül rahatlığı ile dikkate alabilirsiniz...”
Karar sizin...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN