Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Gelenek Değişir mi? Değişir...

Yayınlanma Tarihi : 15 - 04 - 2014 : 12:27
Tayyip Bey, Anayasa Mahkemesi’nin “twitter” kararını eleştirdi. Sözleri ağır ölçekliydi. Tesiri de ağır ve yaralayıcı oldu. Karşılığında da Haşim Bey, “sadece yasayla kendilerine verilmiş görevi yerine getirdiklerini” belirtti. Üstelik bu olay, tam da yeni cumhurbaşkanı seçimine birkaç ay kalmışken yaşandı. Tayyip Bey, Haşim Bey’i zımnen hedef alan üslubuna siyaset içeriği kattı: “Siyaset yapmak için cübbelerinizi çıkarın; öyle gelin” ifadesini kullandı. Yani durumu alenileştirdi. Yani eylemi halkın takdirine (kararına) sundu.
*
Tayyip Bey siyasetinin (bence) en önemli siması Beşir Atalay’dır. Beşir Bey, siyaset zemini tartışmalarında Tayyip Bey savunması en sakin ve kapsamlı ölçeklerde değerlendirmesiyle etkili oluyor. Nitekim son açıklamalarında yargının konum kaybına işaret eden tespit ve ifadelerde bulundu.
Beşir Bey’in sözlerinde de ima yolunu kullanan; ama muhatabını alenileştiren bir üslup tekrarı vardı: “Siyasete, askere ve polise güven yüksek; fakat yargıya güven giderek düşüyor” ifadesini kullandı. 
Beşir Bey bir adım daha ileri giderek, “Türk halkının yüzde 55’i mahkemelerin adil kararlar verdiğine inanmıyor” tespitini dillendirdi. Beşir Bey, bir adım daha ileri giderek, “Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Bey’in Cumhurbaşkanlığı adaylığı ihtimali üzerinde iddialar olduğu” görüşünü ileri sürdü.
*
Değerli okuyucularım, siyasette bir kural vardır: “Bir şey muhtemel görünüyorsa, önem taşıyan husus, o ihtimalin hangi oranda makul sayılabileceğidir. Nitekim Beşir Bey, bu tür dedikodular dolaşsa bile Haşim Bey’in cumhurbaşkanı olabileceğine hiç ihtimal vermediğini söylüyor: “O devirler geçti... Türkiye’de bundan sonra cumhurbaşkanı olmak isteyenler, halkın arasına inip propaganda yaparak kendilerine oy isteyeceklerdir” diyor. Ve doğruyu söylüyor...
*
Peki, ama Beşir Bey’in söylediklerinde hep haklılık mı var? Hiç mi yanlış yok? Hiç mi politika keyfiliği yok mu? Yargıya güvenin kayboluşu acaba hangi iktidar döneminde başladı, yoğunlaştı ve endişe boyutuna ulaştı? Cumhurbaşkanı kim olur sorusu karşısında Tayyip Bey’in talih katsayısını yüksek tutan yorumunda Beşir Bey’in görüşlerini makul buluyorum.
Bütün mesele Abdullah Beyin durumunun hangi yasal yapı içinde cumhurbaşkanlığından, başbakanlığa dönüştürüleceği... 
Abdullah Bey kabinesinin hangi kadrodan seçileceği en önemli tartışma başlığı içeriği olacaktır. Konunun böyle dle alınacağına hiç kuşku yok. Abdullah Bey kadrosundan mı seçilecek, yoksa Tayyip Bey kadrosuyla mı devam edilecek?
*
Şimdi kendinize sorun. Cumhurbaşkanı seçimine dört ay var. Peki, cumhurbaşkanı seçimi konusunda, (seçim tarihi: 10 Ağustos hariç), acaba hangi husus hakkında açıklanmış bir emel; hatta temayül var belirtisi var? Hiçbiri... Bütün ifadeler eski deyimle zımni... Demek ki, AKP iç uzlaşma konusunda henüz makul noktaya gelmemiş... 
Peki, bu gelenek değişir mi? Onu zaman gösterir...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN