Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Bir ''Değişim''in Analizi...

Yayınlanma Tarihi : 14 - 04 - 2014 : 12:08
Seçimden sonra Habertürk Egeli’yi ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir tarihinde üst üste 3 seçimi kazanıp kent tarihine geçtikten sonra “değişim” sinyalleri vermiş. 
Yanlış anlamayın; kişilik değişimi değil, “görev anlayışı” değişimi...
HT Egeli Genel Yayın Yönetmeni sevgili Osman Gençer’in önceki günkü köşesinde yaptığı madde madde “değişim”den kopya çekip bazı “değişim”lerin kendimce değerlendirmesini yapayım...
Bir proje aşamasında ve ilgili bakanlıklarca onaylanma sürecinde yaşadığım tüm sıkıntı ve engellemeleri artık halkla paylaşacağım.
Bu durum kesinlikle iyi yönde bir değişim. Hatta, koltuğunun altına alıp Ankara’ya götürdüğü tüm dosyaların birer kopyasını İzmir’in 26 milletvekiline de vermeli, kent insanına karşı sorumluluk görevlerini hatırlatmalı.
Uygulamaya koymayı düşündüğümüz bir projenin karar oluşumunda sivil toplum örgüt temsilcilerinin de görüşünü alacağım. Kararı birlikte vereceğiz.
Bu “değişim”i, daha doğrusu “gelişimi” çok önemsediğimi özellikle belirtmek isterim. İzmir’in en büyük sorunlarından birisi, uzman ve yetkin sivil toplum örgütü temsilcilerinin her tür belediye projesini gazete ve televizyon haberlerinden öğrenmesi, “kent estetiğine ve kent planlamasına aykırı” iddiasıyla mahkemelere koşması, çoğu projenin kentiçi fikir çatışmalarına yol açmasıydı. Artık Kocoğlu’ndan, olgunlaşmış, sorumluluk ve onuru paylaşılmış projeler bekleyebiliriz.
Artık ilçe belediye başkanlarını sıklıkla ziyaret edip, ilçelerinde gerçekleştirilecek projelerde görüşlerini alıp katkılarını sağlayacağım.
 
 
Dayatma Yerine, Paylaşım...
Geçmiş dönemlerde Kocaoğlu’nun en en çok eleştiri aldığı konulardan birisi buydu. Bir belediye başkanının ilçe sınırları içinde gerçekleştirilecek bir büyükşehir projesini, dolayılı yollardan öğrenmesi, kendilerini “bostan korkuluğu” gibi hissetmeleri sonucunda yaşanan tatsızlıklar hepimizin hatırındadır. Demokrasinin şartlarından birisi de dayatma değil, paylaşımdır. Bu yoldaki “değişimi” de artı hanesine yazabiliriz.
Hata yapan bürokrata karşı daha toleranssız, daha daha disiplinli, daha hesap sorucu olacağım.
Kocaoğlu’nu benim de en çok eleştirdiğim konuların başında bu durum geliyordu. Halkın kendisine emanet edilen parasının çalınıp çırpılmasına izin vermediği kadar, çarçur edilmesine de izin vermemeli. Nitekim, her hangi bir göreve her hangi bir şekilde gelmiş bir kamu görevlisinin, alt kadrolarını yetkin ve konusunda uzman kişilerden oluşturması gerektiğine inanır, bunun dışındaki tüm atamaları “vatandaşın emaneti olan yetki ve parasının iyi kullanılmamışlığı” olarak değerlendiririm. Daha da ötesi; hataları ve yetersizliği göz önünde olan bir bürokratı “Ben bir yerlere getirdiğim adamı kimselere yedirmem. Hatasıyla, sevabıyla tüm sorumluluğunu ben üstlendim...” anlayışını da aynı şekilde algılarım. Devamında da şöyle düşünürüm; derecesi ne olursa olsun bir kamu görevlisinin, hata yapan birilerini affetme, kamuya verdiği zarar ortada dururken, affetme yetkisinin kimseye verilmediğini düşünürüm.
 
 
Benim de Beklentilerim Var...
Yeni dönemde Başkan Kocaoğlu’ndan bazı beklentilerim olduğunu da hatırlatmak isterim;
Önemli belediye kurumlarının genel müdürlerini ön plana çıkarmasını. Görev sahalarına giren konularda doğrudan ilgili kurumlarla ve halkla muhatap olmalarının önünün açılması.
Onaylanmış projelerde elini çabuk tutması.
İhale şartnamelerini daha titizlikle hazırlatmasını, yetersizliği işin ortasında ortaya çıkan müteahhitlerin “en düşük teklifi verip ihale alması”nın, sonra da işi yüzüne gözüne bulaştırmasının önünün tıkanması gibi....
*
Bu münasebetle kazandığı seçim zaferinden dolayı kendisini kutluyor, bir kez daha başarılar diliyorum.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN