Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


2.400 Yıllık Pazar Hikayeleri...

Yayınlanma Tarihi : 13 - 04 - 2014 : 15:44
Bu pazar da çok anlamlı alıntılarım var. Sizleri taaa 2.400 yıl öncesinde bir tura çıkaracağım. Göreceksiniz ki, aradan geçen binlerce yıla rağmen, insan hep aynı.
Antik çağın en önemli filozoflarından ve devrin devlet adamlarından Empedokles, bir gün kent yöneticilerinden birisi tarafından yemeğe davet edilir. Yemek ilerlediği halde öteki davetliler sesini çıkarmazken Empedokles sinirlenip sofraya içki getirilmesini ister.
Filozofun kulağına eğilen ev sahibi “Sizin gibi davetli olan bir senatörümüzü bekliyoruz. O gelene kadar içki servisi için beklemek zorundayız...” der. Nihayet beklenen “adam” gelir ve ev sahibinin sofranın başında ayırdığı özel yere kurulur. Derhal içki servisi başlar. Kadehini kaldıran senatör, tüm konuklara “içebilirsiniz” işaretini verdikten sonra ekler; “Yoksa içki kadehlerini başınızdan aşağı boşaltırım!...”
Tok sözlülüğü ile tanınan Empodokles, bu olup bitenler karşısında hiç sesini çıkarmaz. Ancak ertesi gün gidip hem ev sahibini hem “sofra başı”nı mahkemeye verir. O zamanın kanunlarına göre her ikisi de idama mahkum edilir.
Bir başka yaşanmış;
Politik yaşamı da olan Empedokles’in de üye olduğu senatoya gelen bir hekim, kendisi gibi tanınmış bir hekim olan babasını kısa zamanda kaybettiğini, anısını yaşatmak üzere yaptıracağı bir anıt mezar için kendisine yer gösterilmesini ister. Tüm senatörler, bu masum isteğin yerine getirilmesi yönünde eğilim gösterse de, ayağa kalkan Empedokles, meslektaşlarına özellike eşitlik üzerine etkili bir konuşma yaptıktan sonra sözlerini şöyle noktalar: “Mezarın üzerine nasıl bir elegia (kitabe) yazacağız? Yoksa şunu mu?...
Akros’un oğlu yüksek hekim Akragoslu Akron, yüksek yurdunun sarp yüksekliğinde yatıyor...”
Bunun üzerine senato, doktorun isteğini geri çevirme kararı alır.
 
Teknoloj Gelişiyor... İnsan Aynı...
Birinci yaşanmışta olduğu gibi; teknolojinin tavanlarını delik deşik eden insanoğlu, aradan geçen bunca yıla rağmen “insani gelişimde” bir arpa boyu bile ilerleyememiştir. Çevremizde “o tip”lerden bolca bulunmuş olması da bu iddianın kanıtıdır.
Biraz da bu topraklarda yaşamış, kafa geliştirmiş Efesli Herakleitos’tan alıntılar yapalım. Keskin görüşleri nedeniyle çevresinde “aykırı vatandaş” olarak tanınan filozof, bir gün Artemis Tapınağı’nda çocuklarla aşık kemiği oynuyormuş. Çevresinde toplanıp kendisini izleyen Efesliler’e “Ne bakıyorsunuz lanet olasıcalar... Böylesi aranıza katılıp politika yapmaktan daha iyi değil mi?...” diye çıkışmış. Onun yaşam felsefesini çağdaşı Şair Hieronymos şu dizelere dökmüş;
“Ben Herokleitos!... Musalar’dan payını almamış olan sizler,
ne diye beni bir aşağı bir yukarı çekiştiriyorsunuz?
Benim gözümde bir insan üç bin kişiye değer.
Sayısız kalabalıklar ise bir tek kişi etmez...”
“Tüm insanları severimci”lere, tüm insanları her türlü yaratık arasına karıştırıp “Yaratılanı severim, yaratandan ötürücü”lere selam olsun.
Hepinize sağlık içinde iyi pazarlar...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN