Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Bırakın da Çalışsınlar...

Yayınlanma Tarihi : 12 - 04 - 2014 : 12:18
Karşıyaka’nın yeni Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, 4 günde 1.000’in üzerinde “tebrik ziyaretçisi” ağırlamış. Diğer yeni başkanların da aynı ziyaretçi akınına uğradığı kesindir. Bir ile vali tayininden de biliriz... Gideni 5-10 vefalı uğurlarken, geleni binler karşılar, valilik makamı günler boyu, özellikle “sıfatlı” insanların akınına uğrar. Koridorlar çiçek bahçesi olur.
“Yeniler” de günlerce ziyaretçi ağırlamaktan asıl işlerine bakamaz hale gelir...
Başkan Akpınar da bir benzerini yaşamış... Ziyaretçilerden çoğu da “çam sakızı, çoban armağanı” hediyeler götürmüş, Örneğin, Karşıyaka’da bir dönem belediye başkanlığı da yapan, tanınmış göçmen kökenlilerimizden ve halen Bosna-Hersek Fahri Konsolosu Kemal Baysak, Fatih Sultan Mehmet’in 28 Mayıs 1463 Bosna-Hersek’i Osmanlı topraklarına kattığı sırada kaleme aldırdığı fermanının bir kopyasını hediye etmiş.
Aslı Bosna-Hersek’in Fojnika Şehri’ndeki Fransisken Katolik Kilisesi’nde bulunan o ferman, günümüz Türkçesi ile şöyle...
 
“Kimse Kimseye Baskı Yapamaz...”
“Ben ki Sultan Mehmet Han’ım; sıradan ve seçkin bütün insanlar tarafından bilinsin ki, bu padişah buyruğunu ellerinde bulunduran Bosnalı (Fransisken) ruhbanlara büyük bir lütufta bulunarak şunları buyurdum:
Adı geçenlere ve kiliselerine hiç kimse engel olmayacak ve sıkıntı vermeyecektir ve onlar sakınmaksızın ülkemde yaşayacaklardır. Ve kaçıp gidenler bile güven içinde olacaklardır.
Gelip ülkemizde korkusuzca oturacaklar ve kiliselerine yerleşeceklerdir. Ne ben, ne vezirlerim, ne kullarım, ne uyruklarım, ne de ülkemin bütün halkından hiç kimse adı geçenlere -kendilerine ve canlarına ve mallarına ve kiliselerine ve dışarıdan ülkemize gelenlerine- dokunmayacak, saldırıp incitmeyecektir. Yeri, göğü yaratan Rızıklandırıcı adına ve Kur’an adına ve Ulu Peygamberimiz adına ve yüz yirmi dört bin peygamber adına ve kuşandığım kılıç adına yemin ederim ki, bu kişiler emrime itaat ettikleri sürece, bu yazılanlara hiç kimse uymazlık etmeyecektir.
Böyle biline...”
*
Kemal Bey’in hediyesinin elbet de anlamı vardır... Denilmek isteniyor ki; “Seçim bitti, yaşanan çetin rekabet ortamı sona erdi. Sana oy versin veya vermesin, ister aleyhinde çalışmış olsun, ister destek çıkmış...
Artık her şeyi geride bırakıp herkesin başkanı olmalısın...”
Aksine bir davranış içine gireceğine ihtimal vermesem de, Başkan Akpınar da her halde bu anlamlı hediyeden bu anlamı çıkarmıştır.
 
Çok Güzel Hareketler Bunlar...
Söz Karşıyaka’dan açılmışken devam edelim... Başkan Akpınar, seçim öncesi kaybettiği babasının “Seçilirsen, aile dostumuz Mehmet’i yanına al” şeklindeki vasiyeti üzerine de harekete geçip, Konak Belediyesi’nin kıdemli bürokratı Mehmet Yunak’ı transfer etmek üzere resmen harekete geçmiş. Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın henüz cevaplamadığı “istek” üzerine Konak Belediyesi personeli “Mehmet Ağabey bir yerlere gitmesin” diye imza kampanyası başlatmış. Bir görev adamı için ne güzel hareketler bunlar... Her halde sonunda iş, “vasiyetin yerine getirilmesi”nin de ağırlığı ile, Mehmet Yunak’ın Karşıyaka’ya transferi ile noktalanacak.
Akpınar, yeniden yapılandırma çalışmalarına başladığı belediyede, benim taaa Tansaş’ın serpiliş yıllarından tanıdığım, sevdiğim, saydığım, son derece çalışkan, insan ilişkileri güçlü sevgili ağabeyim, “sakin güç” İrfan Akça’yı, belediyenin en aktif kuruluşlarından Kent AŞ.’nin başına getirmiş. Atamayı “tam isabet” olarak değerlendirip, “yeni müdür”e başarılar diliyorum.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN