Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Başkanlar... Birileri Sizi Gözetliyor...

Yayınlanma Tarihi : 11 - 04 - 2014 : 12:43
Yeni seçilen ve göreve devam vizesi alan belediye başkanları şu sıralar, 5 yıllık yeni dönemin il meclis toplantılarını yapıyor, ihtisas komisyonlarını ve encümenlerini oluşturuyor. O komisyonlarda mesleki açıdan alakasız kişilerin yer alması, eskinin kötü bir mirası olarak karşımıza çıkmaktadır.
Örneğin; imar komisyonunda berber veya bakkalın, sağlık komisyonunda nalburun yer alması gibi... Her şey kitabına uygun, kanunlarımıza da uyumlu olduğu için kimsenin söz söylemeye hakkı olmasa da, şu çağdaş belediyecilikle çelişkisi ortadadır.
*
Bu arada başkanlar da ilk icraatlarına başlamış bulunuyor. Özellikle yeni başkanlardan kimisi muhasebe müdürünü çağırıp “getir bakalım şu hesapları” diyor, kimisi de “son zamanlarda belediyeye alınan personelin sayısını ve kimliğini, görevlendirildiği işe uygun olup olmadığı”nı denetliyor.
İlk icraatlarından anlaşıldığı kadarı ile, önümüzdeki 5 yılın flaş isimlerinden birisi CHP’li Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar olacak. Seçim öncesi eşinin AKP’nin kayıtlı üyesi olduğu iddialarıyla gündeme gelen (bence hiç de tartışmaya değmezdi) Sibel Hanım’ın ismini “seçimler sırasında rakiplerinden birisine destek verdiklerini belirlediği” belediye bünyesinde 6 yıl önce kurulmuş tiyatro grubunu dağıtmak olmakla da duyduk. Anlaşıldığı kadarı ile yeni başkan “hesaplaşmayı-fatura kesmeyi” seviyor olsa da, tiyatro grubu üyelerinin, kendilerine kucak açan, mekan sağlayan bir belediye başkanını desteklemiş olmalarını da içine sindirebilmeliydi.
En azından, “cezalandırma”yı bir daha gözden geçirmeliydi.
Sibel Hanım, ilk meclis toplantısında “Urla Belediyesi’nin son 20 yılının denetimden geçirilmesi, bu iş için özel bir şirketin görevlendirilmesi” kararını çıkarmış.
Hadi son 5 yılı anladık da, defalarca belediye meclislerinde taştırılmış ve onaylanmış icraat ve harcamalar konusunda 20 yıla kadar uzanmanın kendisine ne sağlamış olacağını anlayamıyorum.
Dilerim; Urla’nın yeni başkanı, önündeki uzun hizmet döneminde daha kabul görür icraatlara imza atar, bize de kendisini alkışlama fırsatı verir.
 
Yatırımlarınız İzlenecek...
Geride bıraktığımız seçimle birlikte yürürlüğü giren “Yeni Büyükşehir Yasası”nı, özelikle yeni başkanların tekrar tekrar okuması, o yasa ile belediye başkanlarının kayıtsız şartsız vali denetimine sokulmuş olmasını, başlarının derde girmemesi, “bizi halk seçti, ancak halka hesap veririz” anlayışına kapılmamaları açısından önemlidir.
Nitekim o yasa ile tüm yatırımlar, projeler valilerin kurduğu veya kuracağı “Yatırım İzleme Koordinasyon Kurulu”nun mutlak denetim ve gözetimi altındadır.
İlgili yasanın 28/A maddesinin bir bölümü şöyle diyor;
İldeki kamu kurum ve kuruluşlarınca yürütülmesi gereken yatırım ve hizmetlerin aksadığının ve bu durumun halkın sağlığı, huzur ve esenliği ile kamu düzeni ve güvenliğini olumsuz etkilediğinin vali veya ilgili bakanlığınca tespit edilmesi durumunda, vali uygun süre vererek hizmet ve yatırımın gerçekleştirilmesini ister. Hizmet ve yatırımın verilen sürede gerçekleşmemesi hâlinde, vali söz konusu yatırım ve hizmetin ildeki diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca yerine getirilmesini isteyebileceği gibi yatırım izleme ve koordinasyon başkanlığı aracılığıyla da yerine getirebilir. Yapılan veya yapılacak harcamalar karşılığı tutarlar ilgili kurumun pay ve ödeneklerinden tahsis yapan kurum tarafından kesilerek İçişleri Bakanlığı’na veya hizmeti yerine getiren diğer kamu kurum ve kuruluşuna gönderilir....
Bilmem anlatabildim mi?
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN