Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Seçim Bitti, Şimdi İş Zamanı!

Yayınlanma Tarihi : 11 - 04 - 2014 : 10:53
Yerel seçimler dünya klasikleri arasında sayılan “Rüzgar Gibi Geçti” filmini çağrıştıran bir tanımlamayla bitti.
 
Bazı ilçelerde sonuçlar defalarca sayıldı ve kiminde sonuç değişti kimisinde aynı kaldı. O başarılı, bu başarısız tartışmaları artık bitmeli. Ben vatandaş olarak artık hizmet almak istiyorum.
 
Başbakan’ın lakabını Aziz Kocaoğlu’na uyarlarsak artık “ustalık” dönemini yaşayacak. Bu dönemde İzmirlilerin Başkandan çok beklentileri var. Artık Sayın Kocaoğlu mazeret dönemini kapatmalı hizmet dönemini başlatmalı.
 
Bugün sade bir vatandaş olarak, önce bazı isteklerimi ve sonra önerilerimi yazmak istiyorum.
 
Elbette gönlümden bir dünya kenti olmak hayali geçiyor. İçimde marka kent İzmir rüyasının gerçekleşmesi temennisi var. Bu yılların düşü olan konuların dışında temiz körfez, metro, çöp alanı, yeni gemiler, yeni iskeleler gibi derin konulara da girmeyeceğim.
 
Kolay gerçekleşebilecek az ama öz isteklerim var. 
 
Bir İzmirli olarak rahat yürüyeceğim kaldırım istiyorum. İşgaller artık bitsin. 
 
Açık havada oturmak, sokakta yemek yemek İzmir’de bir kültür olabilir. Ama bazılarının güzellik olarak gördüğü bu yaşam tarzı yürüyen vatandaşa, yaşlıya, pusetinde çocuğu ile evine gitmeye çalışan anneye kabus ve işkence olmamalı.
 
Kaldırım işgali derken yalnız masaları, meyve kasalarını veya dükkanlardan sokaklara taşan eşyaları kastetmiyorum, araçlar da kaldırımları işgal etmemeli. 
 
Yer altı, yer üstü, deniz üstü neresi olursa olsun otoparklar istiyorum.
 
Seyyar satıcıların işgalinde sokaklar istemiyorum.
 
Yap, boz kaldırım çalışmaları görmek istemiyorum.
 
Özetle biraz medeni bir kent yaşamını arzu ediyorum. Herhalde siz de benimle hem fikirsinizdir. Beklentim o kadar da çok fazla değil. 
 
Bazı da önerilerimin olacağını söylemiştim. Aziz Başkan bu yazdıklarımı fahri bir danışmanlık hizmeti olarak görsün.
 
Birinci önerim Kordon ile ilgili. Buradaki başıbozukluk inşallah ustalık döneminde çözülür.
 
Benim önerim Birinci Kordon’u tek yön yapalım.
 
Ege Palas Otel’i önündeki İkinci Kordon tabir ettiğimiz yol limana doğru tek yön, doğrusu da bu.
 
Şimdi Birinci Kordon’u da Liman’dan Heykel’e doğru tek yön yaparsak kesintisiz trafik akışını sağlamış oluruz. Bu yolda kaldırımlara sıfır noktasına demir babalar çakıldı. Trafik polisleri de pek ortaya çıkmadığı için yasak olmasına rağmen sağ şeritte park haline dönüştürüldüğünden, karşılıklı gelen iki araç yolun darlığında geçememekte burada her gün istenmeyen olaylar yaşanmaktadır. Bu şekilde özellikle akşam saatlerinde Liman yönünden Pasaport’a kesintisiz ve olaysız bir akış sağlanmış olur.
 
Öneri İki: Swiss Otel’in önünden aracınızla Çankaya veya Konak yönüne gidecek olsanız ya sıkışık Montrö Meydanı trafiğine gireceksiniz veya 9 Eylül Rektörlüğü’nün ilersinden U dönüş yapmak zorundasınız. Halbuki Swiss Otel’i önündeki düzenlemenin sonundan açılacak bir U dönüşü tüm bu zorlukları ortadan kaldıracaktır.
 
Öneri üç: Swiss Otel demişken Gazi Osman Paşa Bulvarı ortasına yapılan düzenlemede araya yaya geçiş yolları bırakılmadığı için kaldırım değiştirmek isteyenler mecburen çiçekleri veya çimleri ezmek zorunda kalıyorlar. Küçük geçiş yolları bu tahribatı engelleyecektir.  
 
Öneri dört: Talatpaşa Bulvarı özellikle akşamları tam bir ızdırap yolu oluyor. Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nin başına yapılacak bir cep bu caddedeki sıkışıklığı büyük oranda azaltacaktır. Yolda tıkanıklığın ana sebebi olan otobüs durağı buraya taşındığı zaman da trafik rahatlayacaktır. Aynı Alsancak Devlet Hastanesi’nin önünde olduğu gibi araç akışkanlığı sağlanabilecektir. 
 
Aziz Başkan'a son ve en önemli danışmanlığım Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'na yapmayı düşündüğü tramvayla ilgili. Kesinlikle bu projeyi çok çok iyi gözden geçirmesi lazım. Burada park eden binlerce araca otopark bulunmadan yapılacak bir çalışma çok tepki toplayacağı gibi İzmir bir ‘’Gezi Direnişi’ne sahne olabilir. Kocaoğluna tavsiyem, gece saat 21’den sonra burada biraz yürüyüş yaparsa ne demek istediğimi daha iyi anlayacaktır. 
 
Sayın Başkan, bu projeyi engellemek için bu sefer karşısında Ankara’yı değil, İzmirlileri bulursa hiç şaşırmasın.  
 
Benden şimdilik bu kadar.
 
Aziz Bey yeni kuracağı kadrolarıyla şehrin merkezini bir ölçüde rahatlatacak bu önerileri uygularsa ona fahri bir danışman olarak ustalık döneminde yeni öneriler sunabilirim.
 
Yok, ben daha iyisini biliyorum yapacağım derse de, yaşayıp göreceğiz.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN