Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


‘Uyruklar, Yöneticilere Benzer...’

Yayınlanma Tarihi : 06 - 04 - 2014 : 14:01
Çoğumuz, her biri 2.300-2500 yaşını geride bırakmış ünlü Yunan filozoflarından Eflatun, Aristo, Sokrat gibileri ve eserlerini biliriz de, aşkın yorumundan devlet anayasasına kadar bir çok alanda yazılı eserler bırakmış Zenon’u o kadar değil... Bu gün sizi o döneme götüreceğim ve Zenon’a yazılmış bir kral mektubu ile giriş yapacağım.
*
Kral Antigonos Filozof Zenon’u Selamlar...
Talih ve ün olarak senin yaşamının önünde olduğumu düşünsem de, akıl ve eğitim açısından sanırım senin kazandığın eksiksiz mutluluğun gerisindeyim. Bu yüzden isteğimi geri çevirmeyeceğine inanarak, seni yanıma çağırmaya karar verdim. Sen de ne olursa olsun bir tek benim değil, toplu olarak bütün Makedonyalılar’ın eğiticisi olacağını göz önünde tutarak elinden geleni yap. Çünkü Makedonya’nın yöneticisini eğitip erdeme yönelten kişinin uyruklara da adam olmayı öğreteceği ortadadır. Nitekim, yönetici nasılsa, uyruklar da çoğunlukla öyle olurlar.
*
Zenon Kral Antigonos’u Esenler...
Töreleri bozan cinsten avam bir eğitimle değil de, gerçek ve yararlı eğitimle ilgili olduğun sürece, sendeki bu öğrenme aşkını beğeniyorum. Felsefeye karşı büyük heves duyan ve bir takım gençlerin ruhunu gevşeten o herkesin övdüğü zevkten uzak duran kişi, belli ki yalnız yaratılışça değil, kendi seçimiyle de soyluluğa eğilimli bir insandır. Soylu bir yaratılışın, ılımlı bir çalışmanın yanında seve seve öğreten bir hoca ile erdeme ulaşması kolay olur.
Bana gelince; yaşlılık yüzünden bedence zayıf düştüm. Nitekim 80 yaşındayım. Bu yüzden senin yanına gelemem. Ama sana kendi çalışma arkadaşlarımdan bazılarını gönderiyorum. Bunlar benden ruhça aşağı değiller, ama bedence üstünler. Onlarla olursan, eksiksiz mutluluğu yakalayanların üstünde yükseleceksin...
 
Kıymeti Yaşarken Bilindi...
 
Kıbrıs’ta doğup hayatının büyük bölümünü Atina’da geçiren Filozof Zenon, öldükten sonra değil, yaşarken kıymeti bilinmiş az sayıda büyük insanlardan birisidir.
Nitekim Zenon sağken toplanan Atina Meclisi şu kararı alır;
 
“............Minaseas’ın oğlu Kitionlu Zenon, bu kentte yıllarca kendisini felsefeye vermiş, başka bakımlardan da hep erdemli olmuş, yanına verilen gençleri erdeme ve ölçülülüğe özendirerek en iyi alana yöneltmiş, kendi yaşamını da öğretileriyle aynı çizgide tutarak herkese örnek olduğundan, Halk Meclisi, Zenon’un “altın bir çelenkle ödüllendirilmesini”, ve kendisine Kerameikos’ta devlet hesabına bir mezar yapılmasını uygun görmüştür. Hayırlı olsun... Meclis hemen Atinalılar arasından çelenk ve mezar yapımıyla ilgilenmek üzere 5 kişi seçsin. Meclis yazmanı da bu kararı iki sütun halinde yazıp birini Akademia’ya (Zenon’un derslerini verdiği okul) öbürünü Leykeion’a yerleştirmeye yetkili olsun. Bu düzenlemenin başında bulunan yetkili, sütunlara yapılan harcamayı paylaştırsın ki, herkes Atina Halkı’nın erdemli kişileri yaşarken de, öldükten sonra da onurlandırdığını görsün...”
 
Zenon’un ölümü üzerine büyük üzüntüye kapılan Makedonya Kralı Antigonos’a, onu neden bu kadar sevdiği sorulunca şöyle cevap vermiş:
Benden bir sürü büyük armağan aldığı halde, hiç bir zaman böbürlenmediği gibi, alçaldığı da görülmedi....
Ne demişler; “İnsan ölür, kalır eseri....”
Hepinize sağlık içinde iyi pazarlar dilerim...
 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN