Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İzmir Seçimleri ve Türkiye Geneli Seçim Analizi

Yayınlanma Tarihi : 04 - 04 - 2014 : 10:27
İzmir'de seçimleri sayın Metin Öney ile birlikte ''Kanal Ben'' de yorumcu olarak altı buçuk saat izledik, konuştuk sonuçları ve seçim sonrasında ortaya çıkacak muhtelif tahminleri de sıraladık anlatmaya çalıştık. Bugün ise son durumdan sonraki izlenimimi de aktarmaya çalışacağım.
 
AKP seçimleri kazanmış,ancak oyları azalmıştır. Tayyip Erdoğan son olaylardan ve yolsuzluk iddialarında umulan derecede kayıp yaşamamış, bilakis seçim sonucu oy tasnifinden sonra parti balkonundan ailesi, oğulları ve suçlanan Bakanları ile birlikte show yapmaya kadar işi götürmüştür.
 
Seçim sonuçlarından sonra dış basın ve medyanın diğer unsurları, Türkiye'nin bu kazanan Erdoğan ile acaba nereye kadar endişeleri azalır ve çoğalır tahmin ve yorumlara yazılarında yer vermiştir yani endişelidirler. AKP oy kaybına uğramıştır, bu bir gerçektir. Ancak ekseriyetle seçimin galibidir.
 
Bu sonucun tabii neticesi kendisinin Cumhurbaşkanı olma yolunda bir çok mani ile kapanacak yolunu açmıştır. O kadar ki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül bile kendisi ile bu durumu konuşmalarının zamanı geldiğini açıklamak ihtiyacını hissetmiştir. Peki ne olacaktır? Bunu neticelendirecek insan Başbakandır. O ne isterse o olacaktır. Sayın Gül ise bu duruma uymaktan başka bir şey yapma gücüne sahip değildir. Biat kültürü ile alışkanlıkları tam olduğu için aralarında bir kırılma olma ihtimali çok zayıftır. Bekleyip göreceğiz, çünkü aralarındaki en büyük mücadele selahiyetler ve tek adam şartlarında cereyan edecektir.
 
Tayyip Bey eğer tek gücü Cumhurbaşkanlığında toplayabilecek anayasa değişikliğini yaptırabilirse hiç şüpheniz olmasın gelecek seçim Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı adayıdır. Çünkü kendisini meclis değil halk seçecektir. Halkın isteği ortadadır. BDP'nin desteğini almak kendisine yetecektir ki bu mümkündür. Abdullah Gül Başkanın ise yeri Başbakanlık olacaktır.
 
CHP'YE GELİNCE
Seçimi kaybetmiştir. MHP ile beraber muhalefette kalmışlardır. Ancak pek çok yerde MHP'nin oyları AKP'den sonra ikinci sırada yer almıştır.
Bu sonuç her iki partide de sıkıntıları arttıracak ve bu doz gittikçe artacaktır. Tabii olarak iş Sayın Kılıçdaroğlu'nun istifası ile sonuçlanacak görünmektedir. Burada partinin de milliyetçi kanat ile diğer kanadın mücadelesinde kim kazanacağa gidecek ve sonuçta bir taraf galip gelecek veya birleşeceklerdir. Ancak görünen CHP'den bir partinin doğum sancılarının sesi gelmektedir.
 
Tayyip beyin ise, Türkiye'yi değişim sürecini nasıl sonuçlandıracağı merak konusudur. BDP denen kürt partisinin tutumu ve talebinde nereye kadar gitmek isteyeceği ve buna karşı Tayyip beyin alacağı tavırdır. Bunun bir başka dedikodusu ise, bir Konfederatif yapı doğu bölgeleri de olur mu endişesidir.
 
Seçim bitmiş ancak bilinmeyenler ortaya çıkmaktadır. Bunlar ise kolay işler değildir.
 
Yolsuzlukların peşinin bırakılmayacağı ise ortadadır. Eğer suçlular hakkında iddialar mahkemelere gelmez ise kaos hali ortaya çıkar. Umarız Tayyip bey iddia edilen yolsuzlukları yapanları savcılıklara sevkeder, aklanırlar veya cezalandırılırlar. Eğer müdahaleler olursa bu da karışılıkların davetiyesi olur düşüncesindeyim.
 
Benim endişem seçim sonuçları değil bundan sonra ortaya çıkacak konuların, başta değişim sürecinin sonuçlanmasının ne olacağıdır.
Umarım iyi olur ancak aksini düşününce uykularım kaçmaktadır.
 
Herşey Tayyip beyin hırsını ve davranışlarını kontrol edebilmesindeki başarısına bağlıdır. Bu ise aklı selim ve geçmişteki olaylardan alınacak derslerle doğru orantılıdır.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN