Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Değişim Artı; Gelişim Eksi...

Yayınlanma Tarihi : 03 - 04 - 2014 : 11:46
Yıllardır “şaibesiz sınav” yapmanın tarihe gömüldüğü Türkiye’de, görüldüğü ve yaşandığı gibi “şaibesiz seçim” de yapamaz hale geldik. Bir ülkede “bir amaç” uğruna bir çok şeyi yaparsanız, “daha çok şeyi yapmış olma” suçlamasından kurtulamazsınız.
Tam oylar sayılacağı saatlerde, “trafoya kedi girip kısa devre yapar”, fırtına elektrik direklerini devirir, bu sıradan olaylardan sonra bile bakarsınız suçlanıvermişiniz.
Tıpkı “yalancı çoban”ın, sürüye gerçekten kurt girdiğine kimseyi inandıramaması gibi...
Oy sayımlarını tüm partilerin temsilcilerinin gözü önünde yaparsınız, birisinin itirazı üzerine yapılan yeniden sayım, belediye başkanlığına el değiştirtir.
Sadece Ege Bölgesi’nden Muğla’nın Yatağan, Köyceğiz, Dalaman ilçelerinde olduğu gibi... Ya itiraz edilmese, 3-5 oyla seçim kaybedenler “halkın taktiri” diyerek “uygun görülen sonuç”a boyun eğse, aslında kazandığı koltuk birileri eliyle birilerine ikram edilmiş olacak.
Sandık başlarında neredeyse 24 saate yakın bir zamanı aç, susuz ve de uykusuz geçiren fedakar sandık kurulu üyeleri  oy saymasını mı bilmiyor, yoksa “bizim sandığın sonucu budur” diye imza altına aldıkları tutaklardaki rakamları teslim ettikleri insanlar, “toplama yapmasını” mı?...
Birçok uygulamada olduğu gibi, doğru dürüst seçim bile yapamama, vatandaşın oylarını sayamama durumu ile de dünyaya rezil olmuş durumdayız.
 
Bu İnsanlar Neden Sokakta?...
Seçim öncesi meydanlarda yapılan ağır tahriklerle ayakta olan Türkiye, seçim sonrası da sonuçlara itiraz için ayakta. Hak arayanlar, “haksızlık var, oy sayımını yeniden yapın” diye sokağa dökülenler yine polis şiddeti ile karşı karşıya...
Bu insanların bir bildikleri olmasa, bir şeyler yapıldığına inanmasalar, polis copunu, tazyikli suyunu, biber gazını, yerlerde sürüklenmeyi, hele hele “sabıkalandırılmayı” göze alırlar mı?
İktidara bağlı Yüksek Seçim Kurulu ve kollarında görevli insanların, vatandaşın kendilerine emanet ettiği oyların namusunu korumalarını, üzerlerindeki şaibelerden yüzlerinin akı ile kurtulmalarını bekliyorum.
Ülke olarak sürekli “değişim hali”ndeyiz ama, “evrim hali”ne asla yönelemediğimiz gibi, bir çok evrensel değeri de ayaklar altına almakta hiçbir sakınca görmüyor “haya” duygusuna bile kapılmıyoruz.
 
Oy Vermesini Bile Beceremeyenler...
Sadece Ankara’da, bu seçimde iptal edilen oy sayısının 123 bin olduğu söyleniyor. 
123 bin kişi, en kutsal vatandaşlık görevini yapmak üzere sandık başına gitmiş, oy vermeyi bile becerememiş, “yok hükmü”nde oy verip, “gönül rahatlığı” ile sandık başından ayrılmış.
Sadece Antalya’da iptal edilen oy sayısının 11 binin üzerinde olduğu bildiriliyor. 
Bu durum, sandık görevlilerinin “kılı kırk yarması”ndan mı kaynaklanmış, gerçekten bu kadar vatandaş, oy pusulasına mühür basmaktan bile aciz mi?... Gerçeği kimse bilmese, kimse sorgulamasa da acı bir Türkiye tablosu olarak karşımızda duruyor. Ülkemizi yönetenlerden beklentilerimizi o kadar abartmayalım...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN