Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Sandığa Bir Kala...

Yayınlanma Tarihi : 28 - 03 - 2014 : 12:20
Sandığa iki gün kaldı. Yaklaşık 50 gündür ortalık toz duman. Eteklerdeki tüm taşlar döküldü. Hatırlayabildiğim en kırıcı, yıkıcı seçim çalışmalarına şahit olduk. Başkan seçilenler ile seçilmeyenler 31 Mart’tan sonra nasıl birbirlerinin yüzüne bakacak merak ediyorum.
 
Yerel seçim diye yola çıktık, genel seçim gibi oy kullanacağız. Küçük ilçelerde değil ama büyük metropollerde tercihler tamamen siyasi olacak. Proje, ekip, vizyon, bunların hiçbiri gözde değil. AK Parti değil, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan oylanacak. Türkiye, 31 Mart sabahından itibaren partilerin aldığı oy yüzdelerini konuşacak. Tüm yorumlar, yüzdeler üzerinden yapılarak, yeni Türkiye nasıl şekillenecek onlar tartışılacak. Propaganda döneminde meydanlarda söylenen cümleler ve oy oranları hatırlatılacak. 
 
Çıta, AK Parti açısından yüzde 38 kondu. 38 altı farklı, üstü farklı tartışma yaratacak. Anketçiler ortaya çıkıp, "Ben doğruyu bildim" diye hava atacak. 
 
Şöyle bir geriye bakıyorum. İzmir’de proje, kentin geleceği, 2050’de nasıl bir İzmir hayal ediliyor; hiç bunları tartıştık mı? Kesinlikle hayır. Bütünşehir ve ilçe belediye başkanlarının vizyonuna, belediyecilik anlayışına göre mi oy vereceğiz? Buna da hayır. Yukarıda da söyledim; Başbakan’ı oylayacağız. Kutuların, kasaların, şekerliklerin ve saatlerin gölgesinde oy vereceğiz.
 
İzmirliler, anketlerde de çıktı, CHP ile buluşacak. Ama dayatmalara karşı eli rahat mı? Hiç değil. Zaten esas kızgınlık da burada. Ölüm gösteriliyor, sıtmaya razı olmamız isteniyor. Bazı ilçelerde vatandaşın iradesi çok farklı olursa bu da birilerine en güzel mesaj olacak.
 
En çok merak ettiğim ilçe de Konak. İşi odun seviyesine taşıyanlar, zorla dayatılan adayla burada nasıl bir sonuç alacaklar; en çok merak edilen konu bu. “Ben yaptım oldu mantığı" tüm İzmir ve ilçelerinde acaba ne kadar tutacak, bunu da hep birlikte göreceğiz.
 
 
Akpınar Farklı Olacak
CHP Karşıyaka Belediye Başkan adayı Hüseyin Mutlu Akpınar ile BEN TV’de güzel bir program yaptık. Yaklaşık 1 saatlik yayında Akpınar tüm sorularımıza içten cevaplar verdi. En can alıcı konularda bile topu taca atmadı.
 
Karşıyaka’nın önemli sorunlarından biri, başta çarşı olmak tüm ilçedeki kaldırım işgalleri... Bu, aynı zamanda tüm İzmir’in de en büyük sıkıntısı. Başkanlık mazbatasına iki günlük mesafede olan Akpınar, hiç çekinmeden, "İşgalleri ne pahasına olursa olsun çözeceğim. Kimsenin gözünün yaşına bakmayacağım. Kaldırımlar gerçek sahiplerinin, vatandaşın olacak” diyerek; bu konuda ne kadar kararlı olduğunu gösterdi.
 
Akpınar ile başta çöp sorunu, yeni stat, Avrupa şehri Karşıyaka olmak üzere birçok konuyu gündeme getirdik. TOKİ’nin Mavişehir’deki havuzu ve tenis kortlarını satarak buraya inşaat izni vermesi, Akpınar’ın kabullenemediği konuların başında geliyor. "Gerekirse iş makinelerinin önüne yatacağım, oraya çadır kuracağım ama halkın havuzunu ve spor alanını beton yaptırmayacağım. O yeşil yok edilemez. Kesin kararlıyım" sözleriyle, yeni bir 'Gezi direnişi'nin sinyallerini veriyordu.
 
Programı kapatırken, Akpınar’a; "Sen Karşıyaka Belediye Başkanlığı ile yetinmeyeceksin. Siyasete bakış açın ve hedeflerin oldukça farklı. Çocukluğundan beri bu konu içinde yoğrulmuşsun. İzmir bir süre sonra çok farklı bir siyasetçi görecek" dedim. 
 
Evet; Karşıyakalılar, şanslısınız... Çok kısa sürede sizinle bütünleşecek ve hep yanınızda olacak bir Başkan'la yola devam edeceksiniz. Akpınar; Cevat Durak’ın iki gün sonra çok yükseklerde bırakacağı hizmet bayrağını daha da tepelere taşıyacaktır.
 
 
Oyların Bölünmesi Safsatası
Oyların bölünmesi diye bir şey yok. Bu söylem, özellikle ilçe belediye başkanları için kullanılacak oylara ipotek konulması ve bir dayatmanın kabul görmesi için ortaya atıldı; tutmadı.
 
İzmirlilere tavsiyem; ilçe belediye başkanlarını seçerlerken çok, ama çok iyi düşünsünler. Dikkat etsinler. Seçimlerden sonra, 'bölünme palavrası' ile bir anlamda zorlamayla seçtikleri başkan için kendilerini yağmurdan kaçarken doluya tutulmuş gibi hissetmesinler. 
 
Oy vereceğiniz partinin, Türkiye oranını Büyükşehir Belediye Başkanı oyları belirleyecek. İlçe belediye başkanı oylarının bunda hiçbir etkisi yok. Onun için bölünme laflarına kulak asmayın.
 
Eğer bu dönem size bazı ilçe belediye başkanlarının dayatıldığını düşünüyorsanız ve bunu kabullenemiyorsanız bunu engellemek elinizde. İlçe belediye başkanlarında zorlama ile değil gönlünüze göre oy verebilirsiniz. Bu, bazılarına bir mesaj da olabilir.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN