Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Abartılı Seçim Tahminleri...

Yayınlanma Tarihi : 27 - 03 - 2014 : 11:49
İzmir’in 30 ilçesinin 30’unu da “çantada keklik” gören CHP İl yöneticileri, 11 ilçe için “kırmızı alarm” vermiş ve son günlerini yaşayan İl Genel Meclisi’nin CHP’li üyelerini de, etkin parti propagandası için sahaya sürmüş.
Belli ki; bazı adayların “yüzde 60 oy alırız”ından “hedefimiz yüzde 80 oy”a kadar uzanan “seçim tahminleri”ni, gerçeğe yakın anketlere dökünce önemli sapmalar meydana gelmiş. Kırsal kesim, kenar mahalle ve varoşlarda seçim çalışmaları yürütmekte uzmanlık sahibi rakip, abartılı tahminleri sarsmaya başlamış.
Oldum olası, seçim meydanlarında ve özel toplantılarda “yüzde şu kadar oy alırız” söylemlerine hep şüphe ile baktığım gibi, cüretkar rakamlar telaffuz edenleri de eleştirmişimdir. Bakıyorum; CHP adaylarının tamamına yakını, bir yüzde tahmininde bulunmakta hiç sakınca görmüyor.
Sanki birileri, yeni Büşükşehir Yasası ile, Kınık’tan Kiraz’a kadar 250 km’lik mesafedeki yüzbinlerce seçmenin tamamının, bağlı bulundukları ilçe belediye başkanlıkları yanında, büyükşehir belediye başkanlığı için de oy kullanacak olmasından habersiz.
Hadi Karşıyaka’da, Bornova’da, Güzelyalı’da, Alsancak’ta yüzde kaç oy alabileceğinizi üç aşağı-beş yukarı tahmin ettiniz...
Ya bu kadar geniş alanda bu kadar insanın eğilimlerini, tercihlerini, hangi dengelerle oy verdiklerini hangi verilere dayanarak tahmin ediyorsunuz?
Ayrıca bu tür tahminler, adayların değil, anket firmalarının işi...
CHP’lilerin, bazı ilçeleri kaybedebilecekleri endişesiyle, belki de işi sağlama alma düşüncesi ile seçime 3-5 gün kala kendi içlerinde “kırmızı alarm vermiş olmaları”nı, geç de olsa bazı gerçekleri farketmiş olmalarına, hükümetin olumsuz icraatlarına bel bağlamanın rehavetine kapılmış olmalarına bağlıyorum.
...............
Kendi eş-dost ve arkadaş çevremde de bu tür abartılı seçim tahminlerinde bulunanlar elbette oluyor. 
Bölgeyi ve bölge insanını, özellikle de kırsal tesim seçmenini iyi-kötü tanıyan birisi olarak, abartılı söylemlere şiddetle karşı çıktığım olmuştur.
Aldığım karşı savunma hep “kırsal kesimin oyları, merkezin oylarını etkileyecek sayıda değil...” şeklinde olmuştur.
 
Geçmişimizdeki Kirli seçim...
Çok iyi hatırlarım ki; bundan 20 yıl önceki bir yerel seçimde, sabaha karşı saat 04.00’e kadar CHP adayının kazanmış göründüğü büyükşehir belediye başkanlığı seçimi, İzmir’in varoşları sayılan bazı semtlerden “gelen” karşı oylarla kaybedilmiş, rakip 10 küsur bin oyla seçim “kazanmış”tır.
Ertesi sabah, çöp varillerinde çıkan yanık oylar, seçimin namusunu korumakla görevli olanların bile ilgisini çekmemiştir. Yapılan resmi başvurular da, adalet dağıtıcılar tarafından “çöpten çıkan oyların sayısı, seçim sonucunu değiştirecek nitelikte değildir” denilerek reddedilmiş, atı alan Üsküdar’ı çoktan geçmiştir.
O seçimde, yetkililerin üzerine yattığı gerçek şuydu; bazı oy sandıkları çöp varillerine boşaltılarak ateşe verilmiş, sandıklar yeni oylarla doldurularak, seçimin dengesi kaçırılmıştır.
Şimdi benzer durumlar olur mu, olmaz mı bilemem. Ancak yakın tarihimizdeki bir yerel seçimde böyle bir kirlenme vardır.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN