Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Süründüren İlaçlara Dikkat!..

Yayınlanma Tarihi : 26 - 03 - 2014 : 14:25
Adalet ve Kalkınma Partisi’nin en çok oyu, “sağlık sistemi” üzerinden aldığı, bunda insanların doktora ve ilaca kolay ulaşır hale gelmesinin etkisinin büyük olduğu bilinen bir gerçek. Özel hastanelerin kapısından girmeye bile cesaret edemeyen, buna karşın SSK ve devlet hastanelerindeki kuyruklarda sürünmeyi göze alan insanlar açısından bu durum, sağlık alanında büyük bir gelişme olarak kabul edilebilir.
Ancak şu anda sürekli değişim, yamalı bohça, kanayan yerlere “tampon” yoluyla yürüyen sözde düzene, kabul görmüş bir “sistem” demek için bin şahit lazım.
Yaş itibariyle çeşitli sağlık sorunları olan, dolayısyla sürekli ilaç kullananlardan birisiyim. Üç aydan üç aya aldığım kalp ve şeker hastalığı ilaçlarını alırken, sürekli deşişiklik yaşıyorum.
İlaç yazdırma süresini biraz geçirsem, Sağlık Bakanlığı’nın “sistemi”, kullandığım periyodik ilaçlarda kesintiye gidiyor, üç aylık yerine bir aylık veriyor. O anda muhatabım eczacının anlattığına göre; “sistem” tedavi süresinin bittiğini, insanların süreklilik arz eden hastalığından kurtulduğunu varsayıp, ilaç kısıntısına gidiyormuş.
Diyorum ki; bu sistemi böyle planlayanların eğer, diyabet hastalığına ve süreklilik arzeden kalp rahatsızlığına karşı etkin bir “tedavi yöntemi” varsa anlatsınlar da, biz sürekli ilaç kullanmaktan, bakanlık da masraftan kurtulsun..
 
Sağlıkta da Taklit Dönemi...
Geçenlerde soğuk algınlığı kaynaklı boğazlarım şişti. Bir önceki rahatsızlığımda kullandığım antibiyotikten almak üzere eczaneye gittim. “İstediğiniz ilaçla aynı formülü taşıyor” diyerek bir antibiyotik verdi. İlk kapsülden itibaren olumlu etki beklerken, 10’luk kutu bittiğinde bizim rahatsızlık hafif bir gerileme ile devam ediyordu. Bu kez sağlık ocağı doktoruna gidip durumu anlattım, kullandığım ilacın ismini verdim.
Doktor “bu ilaçla geçmez tabii” dedi ve ekledi “İlaç yükü hafifletmek üzere, ‘aynı formüllü’ diyerek alternatif ilaç ürettiriyorlar. Size gerçek ilaç yazacağım. Eczaneden aynı formüllü, deyip katkı paysız ilaç verirlerse almayın...”
İlacı almak üzere gittiğim eczanede gerçekten de öyle oldu;
Size yazılan ilaç katkı paylı... 1.5 lira ödemeniz gerekiyor. İsterseniz, bu ilaç katkı paysız, diyerek beni süründüren ilacı gösterdi... Tercih hastanın... Doktorun yazdığı bilinen ilacı alırsanız, katkı paylı “aynı etken maddeli” diye bir yerlere ürettirilen, ve tedavi etmeyen ilacı alırsanız katkı paysız...
Bir başka yaşanmış; kan şekeri ölçümü yapmak üzere tanınmış bir markanın elektronik aletini ve striplerini kullanıyorum. Her defasında da kutu başına 15 lira artı para ödüyorum. Stripler 1 yıl ömürlü, son kullanım tarihinden sonra alet kabul etmiyor.
Eczacıya katkı payı siteminde bulunacak oldum; hemen alternatif sundu; yeni stripler geldi. Hem katkı paysız, hem 3 yıl ömürlü... Size yeni bir alet verelim, katkı payından da kurtulun, “kullanım süresi doldu” uyarısından da...
Güvenebileceğiniz markanın stripleri katkı paylı, güvenemeyeceğiniz bilinmedik markanın stripleri katkı paysız...
Güya bakanlık onaylışmış... Kim inanır? 
İlaçta bile “taklit dönemi” başlatanlara selam olsun.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN