Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İzmir’in Kitabını Yeniden Yazmak...

Yayınlanma Tarihi : 24 - 03 - 2014 : 14:23
Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Erder Yorgancılar ve arkadaşlarıyla, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun her kademeden hükümet yetkililerine söyleye söyleye dilinde tüy bitmiştir; İzmir, teşviklerde haksızlığa uğruyor... Üçüncü bölgede yer alan komşu Manisa dururken, birinci bölgeye yerleştirilen İzmir’e kimse yatırım yapmıyor, yeni fabrika açmıyor, açık olanlar da girdi teşviklilere göre daha yüksek olan girdi ve istihdam maliyetleriyle haksız rekabetle karşı karşıya kalıyor.
Aynı konuyu yıllardır anlatanların dilinde tüy bittiği gibi, bizim de yaza yaza kalemimizde tüy bitti ama, her defasında “haklısınız” diyen yetkililer, bildiklerini okumak üzere Ankara’nın yolunu tuttu.
 
EBSO yöneticileri durumu bir de sanayici kökenli Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’ye anlatmışlar ve bir kez daha “haklısınız” cevabı almışlar.
 
Başkan Ender Yorgancılar’ın dile getirdiği şu gerçekleri dinleyen Bakan Zeybekci, kente hükümetler tarafından yapılan haksızlık karşısında bir hayli etkilenmiş olmali ki, “İzmir’in kitabını yeniden yazalım...” demiş.
 
Başkan Yorgancılar’ın dile getirdiği şu çarpıcı gerçekler karşısında nasıl demesin ki...
İzmir sınırları içinde bulunan 10 OSB’deki parsellerden yüzde 40’ı boş. Üstelik tüm OSB’lerin altyapısı bitmiş, doğalgazı bağlı. Yatırımcı bugün gelse, ertesi günü ruhsatını alıp inşaata başlayabilir.
 
İşsizlik ortalaması ülke genelinde yüzde 9.4 iken, İzmir’de yüzde 15.4... Bunun en önemli sebebi, teşvik uygulamaları neticesinde yatırımcıların İzmir yerine başka illeri tercih etmeleridir.
İzmir’in Kınık İlçesi ile Manisa’nın Soma İlçesi arası 25 km... 
28 bin nüfuslu Kınık, gelişmişlik sıralamasında 478’nci sırada. Şehirleşme oranı yüzde 48 ve birinci bölge teşviğinden yararlanıyor. 
103 bin nüfuslu Soma, gelişmişlikte 117’nci sırada ve yüzde 73’lük şehirleşme oranına sahip ama, üçüncü bölge teşviğinden yararlanıyor. 
Komşu iki OSB... 
Birine gidiyorsunuz daha az olan 1’inci bölge teşviklerinden, diğerine gidiyorsunuz daha yüksek olan 3’üncü bölge teşviklerinden yararlanıyorsunuz.
 
Hükümet Sorumluluk Altında
Bu noktada, Başkan Yorgancılar’ın söylediklerine ekleme yapayım; Manisa’nın OSB’lerinde yer yok, İzmir’in OSB’lerinde çok. Bir adım ötesinde bol teşvikli Manisa toprakları dururken, dar teşvikli İzmir sınırları içinde yatırım yapmaya çalışan sanayicinin aklından şüphe etmek lazım.
Öyle ya; Manisa’da örneğin 100 kuruş olan birim maliyeti, İzmir’de 110 kuruştur. Siz, gönlünden fabrika kurmayı geçiren bir işadamı olsanız; bir adım ötede her türlü girdi maliyeti daha ucuz olan Manisa’yı mı seçersiniz, yoksa daha yüksek girdi maliyetinin bulunduğu bir adım berideki İzmir’i mi?
İyi niyetinden şüphe etmediğim Ekonomi Bakanı Zeybekci’nin, şu siyasi kargaşa ortamında, “İzmir’in kitabını yeniden yazma” konusunda bir şeyler yapabileceğini zannetmiyorum.
Ancak, Türkiye ortalamasının yüzde 50 üzerinde olan İzmir’deki işsizlik oranının yüksekliğinde, hükümet üyelerinin de ağır vicdani ve insani sorumluluk altında olduklarını hatırlatmak isterim.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN