Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Son 400 Metreye Giriyoruz!

Yayınlanma Tarihi : 21 - 03 - 2014 : 10:58
Atletizme meraklı olanlar bilirler özellikle 3 ve 5 bin metre yarışlarında son 400 metre çok önemlidir. 
 
Hakem son 400 metreye giren atletler için çanı çalmaya başlayınca yarışa konsantre olmuş atletler, müthiş bir depara kalkarak ipi göğüslemek için tüm enerjilerini ortaya koyarlar. Tek hedef rakiplerinden önce final çizgisini geçmek. 
 
30 Mart’a sayılı günler kala belediye başkan adayları da final çizgisine koşan atletler gibi tüm enerjilerini harcayarak sandıktan çıkmaya çalışıyorlar.  
 
Seçim yasaklarından dolayı son anketler önceki gün yayınlandı. İzmir’de Bütünşehir Başkanlığı için CHP’nin önde gittiği tüm anketlerde vurgulandı.
 
Sonuçlar 2008’deki gibi olur, olmaz onu 30 Mart gecesi göreceğiz. Ama görünen o ki ilçe belediyelerde CHP açısından bir sıkıntı var.
 
Taraflı, tarafsız tüm anketlere göre başta Konak olmak üzere Karabağlar, Buca, Bayraklı, Foça, Aliağa, Kınık, Kiraz, Urla, Kemalpaşa, Bergama ilçelerinde CHP açısından işler pek iyi gitmiyor. 
 
Bu sıkıntıyı CHP’liler tam dillendirmeseler de yaptıkları çalışmalar sıkıntının ne boyutlarda olduğunu ortaya koyuyor. 
 
Peki, 30’da 30 yapacağız diyerek yola çıkanlar neden böyle bir sıkıntı yaşıyorlar? Bunun tek nedeni İzmir’in 4 kişi tarafından kendilerine göre dizayn edilmesi.
 
Önemli ilçelerde İzmirli seçmen son 5 yılı beraber geçirdiği ve hizmetlerinden memnun olduğu, sevdikleri başkanlarının neden bir daha aday gösterilmediklerinin açıklanmamasından rahatsız.
 
Kısacası İzmirli, kendilerine yapılan bu dayatmayı kabullenemiyor. 
 
Özellikle 17 Aralık operasyonu ve sonrasında ortaya çıkan tapelerin yarattığı ortamı çok iyi değerlendiren dizayncılar istedikleri isimleri aday ilan ettiler.
 
İzmirli bu yöntemi onaylamazken, aylar öncesi açıklanan kriterlerin hiç birinin tutulmaması da CHP örgütlerini rahatsız etti.
 
İzmirliler bazı ilçelerde karşılarına çıkarılan adayları ilkesel olarak kabul edemiyorlar.  
 
Tepkilerini de “bize odun da koysanız biz seçmek zorunda mıyız?” diyerek gösteriyorlar.
 
Şehrin DNA’larıyla bu kadar oynanınca seçmen de ister istemez alternatiflere yöneldi.
 
Yeni seçim yasasına göre Türkiye çapında partilerin oy oranlarını Bütünşehir veya İl Belediye Başkanlarının aldıkları oylar belirleyecek. İlçe belediye başkanlarının aldıkları oylar toplam oranı etkilemiyor. 
 
Böyle olunca ilçelerinde kendilerine dayatılan adayları beğenmeyenlerin ‘’oyumuza ipotek koyamazsınız’’ diyerek bu oyunu bozma şansları var.   
 
Özellikle DSP adayları bu konuda çok yol aldılar. Tek sıkıntıları özellikle sosyal medyada bölen olarak tanımlanmaları. 
 
Ben de şunu anlamış değilim. MHP, İşçi Partisi, Saadet Partisi ve diğer birçok parti adaylarını çıkartarak seçimlere katılacak. Bir tek bölücü damgası DSP’lilere vurulacak. Nerede kaldı demokrasi?
 
Sonuç ne olacak derseniz; Demirel’in ünlü bir sözüyle cevap vereyim “Siyasette 24 saat çok uzun bir süredir.”
 
 
NE ÇEKTİN BE TARTAN!
Bu başlık bana ait değil. Yaklaşık 10 gün önce Haberturk Egeli temsilcisi Osman Gençer yazdı. 
 
Gençer o yazısında Tartan’ın afiş ve posterlerine yapılan saldırıları çok güzel özetlemişti.
 
Aynen şöyle ifade etmişti ‘’Gözleri oyuldu, çizildi, kulakları kesildi, kurşunlandı, yetmedi yırtılıp atıldı ve Konak İlçe Seçim Kurulu kararı ile seçim büroları dışında tüm ilçede afiş, poster ve bayrağı yasaklandı.’’
 
Aynı konuya Hamdi Türkmen de değindi ve yasak kararların neden bir tek Hakan Tartan’a uygulandığını sordu.
 
Ama o günden bu güne değişen bir şey olmadığı gibi bağımsız aday dahil, Tartan dışındaki tüm adayların poster, afiş ve bayrakları tüm ilçe sokaklarında artarak asıldı.
 
Buna karşılık Konak Belediye Binası’nın yanındaki belediyenin hizmetlerini anlattığı panoların üstü bile kapatıldı.
 
Gençer’in değimiyle Tartan çekmeye devam ediyor.
 
Yapılan anketlere göre rakiplerinden önde giden DSP Konak Belediye Başkan adayı Tartan’ın, Twitter hesabından son günlerde en çok dile getirmeye çalıştığı konu, yukarıdaki yazıda da değindiğim oyların bölünmesi.
 
Ben de vur abalıya misali sesi kesilmeye çalışılan eski bir meslektaşıma destek adına onun Twitter hesabından duyurmaya çalıştığı bazı mesajlarını buraya aldım.
 
İşte o mesajlar:
Partilerin Türkiye geneli oylarını Büyükşehir Belediye Başkanlıkları için kullanılan oylar belirleyecek.
 
“Oylar bölünecek” diye korkutuyorlar. Yeni seçim sisteminde ilçe başkanı için kullanılan oyların Türkiye genel oylarına bir etkisi yok.
 
Konak’ta ben yüzde 100 oyla da seçilsem bunun ne CHP’ye ne de AK Parti’ye, ne MHP’ye etkisi olmayacak.
 
Aslında yerel demokrasi kazanmış olacak. Halk dayatmalara değil istediği ve sevdiği adayı hangi partiden olursa olsun seçmiş olacak.
 
Yaşasın demokrasi.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN