Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Otoyoldan İstanbul’a Uçmak!

Yayınlanma Tarihi : 17 - 03 - 2014 : 14:44
İzmir’in Ankara çıkışı Belkahve’de aylardır faaliyette olan dev şantiyede, her gün yoldan gelip geçen binlerce vatandaşı bilgilendirmeye yönelik en küçük bir tabela olmadığını, birkaç kez yazmış, bizim vergilerimizi harcayanların, bizlere saygılı davranmalarının gereğini, dilim döndüğünce, yaşadığımız “sansür ortamı” izin verdiğince yazmıştım.
 
Cumartesi sabahı Kemalpaşa’ya doğru yol alırken, şantiyenin büyüklüğü ile çelişen küçük bir tabela gözüme ilişti; Oto yolla, İzmir-İstanbul arası 3 saate inecek...
 
Neden İzmir-İstanbul arası şu kadar kilometreden şu kadar kilometreye inecek gibi bilgilendirmeye yer verilmiyor da, “3 saatte gidersiniz” gibi bir lafa gerek duyulduğunu sadece tabelayı dikenler bilse gerek.
 
Şu anda 600 kilometre ve ortalama 7-8 saattte alınabilen bir mesafe nasıl olup da, halen inşaatı süren otoyol hizmete açılınca 3 saattte alınabilecek?
 
Hangi otomobil, hangi sürücü, hangi tür araçla ve saatte kaç kilometre hızla İstanbul’a 3 saatte ulaşabilecek?.. Otoyollarda halen hız sınırı 120 kilometre olduğuna göre, yüzde 10 toleransla ancak yasal sınırar içinde 132 km.’ye kadar çıkılabildiği halde, bu tabelanın gerçekleri ne kadar yansıttığını taktirlerinize arzederken, niçin doğru dürüst, maliyetinden bitiş süresine, işi yapmakta olan inşaat firmasının kimliğine kadar bilgilendirici ve de gerçekçi bir tabelanın asılmamış olduğunu hala anlamış değilim.
 
“Eriyen Asfalt”tan Kurtuluyoruz...
Devam ediyoruz... İzmir-Ankara yolu ile Kemalpaşa arasındaki 8 km.’lik mesafede ciddi bir yol çalışması dikkatimi çekiyor. Anlaşılan; yoğun bir araç trafiğini taşımasına rağmen, köy yolları standardındaki “kaplama” ile yapılan yol, özellikle yazın çok sıcak günlerinde vıcık-vıcık eriyip, kaygan zemin halini alıyor, bu durumdan kaynaklanacak her hangi bir olumsuzluğa yer vermemek için büyük gayret içine giren Karayolları ekipleri, eriyen asfaltın üzerine en fazla bir hafta etkili mıcır tozu döküyordu.
Şimdi yol, “sıcak asfalta” kavuşturulup, standardı yükseltiliyor. Sonrasında duble yol haline getirilecek mi, getirilemeyecek mi henüz onu çözemedim ama, “uzun süreceği, o yolu kullanmak durumunda olan on binlerce araç sürücüsüne bur hayli zor günler geçirteceği” kesin...
Belli ki, işi üstlenen müteahhidin acelesi yok, iş veren durumundaki Karayolları yetkililerinin de ona “elini çabuk tut” gibi bir zorlamaya niyeti yok.
Bu yazıyı yazarken birkaç kez aklıma gelen durum şudur; Acaba bunca iş yapan bir kuruma haksızlık mı ediyorum?
Kusura bakmasınlar... Eğer, vatandaş vergileri ile yapılan işlerde, vatandaşı açıklayıcı tabelalarla bilgilendirme, üzerine bir de “işin bitiş süresi”ni eklerlerse, gözleme dayalı eleştirilerimizi sınırlandırabiliriz.
*
Eski para ile trilyonlarca lira paraya mal olan, dağları aşarak Kemalpaşa’ya kadar gelen Torbalı duble yolunu, Ankara Asfaltı’na bağlayacak çalışmalar da henüz başlamamış. Aydın yönünden gelip Kemalpaşa’ya ulaşan kamyon ve tırlar, daracık Kemalpaşa-Turgutlu yolunda trafi yoğunlaşmasına, göbeğinden geçtikeri köyler ve beldelerde hayati tehlike yaratıyor.
Bir kez daha yetkililerin dikkatine sunar, zayıf bir ihtimal de olsa acele cevap beklerim...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN