Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Mısır Felaketi: Eyvah İnsanlık!

Yayınlanma Tarihi : 29 - 07 - 2013 : 11:03
Mısır ordusu, halkının üzerine yürüdü. Sonuç facia: 200’ü aşkın ölü ve 5 bine yakın yaralı...
Bir meydanda böyle kanlı bir bilanço çıkarabilmenin mahareti, tarih ve insanlık açısından unutulmayacak ve bağışlanmayacak bir utanç tablosudur.
Mısır bir günde, Suriye’nin bir yıldır uyguladığı felaket manzarasını adeta unutturdu.
Türk medyası; gazeteler, TV kanalları, haber ajansları bütün imkanlarını kullanarak olayları ayrıntılarıyla aktarıyorlar: Her kanal, konu hakkında bilgi ve deney birikimi zengin uzmanların, siyasetçilerin, görüşlerine ve yorumlarına yer veriyorlar. Açık oturumlar düzenliyorlar...
*
Bu manzaranın siyasetteki ayıp yanı, sadece ölü ve yaralı sayısının büyüklüğü değildir. Dünya olaya hala bir “darbe” ayıbı ile yorum getirecek cesareti gösterememiştir.
Amerika hala kıvırıyor. Bunca tehlikeli gelişmelerin en ince detayına vakıf olduğu halde, bir hukuk tartışmasında zaman israf ederek sorumluluk yüklenmekten ısrarla kaçınıyor.
İngiltere deseniz öyle. Almanya deseniz öyle, Fransa deseniz öyle. BM'den ciddiye alınacak somut ve isabetli bir değerlendirme duydunuz mu?
AB bu bahiste dikkat çeken bir etkinlik sergiledi mi? Hayır!
Peki, dünyanın önde ülkesi ABD’nin hükmündeki karar isabeti nedir?
İşte o hüküm: Obama yönetimi; ABD kanunlarının, kendilerine, Mısır’da olanları “darbe” olarak tanıma yükümlülüğü getirmediğine kanaat getirmiş...
Ne kadar kıvırma bir cümle değil mi?
Amerika diyor ki, “Mısır’da darbe yoktur: Ayaklanmış halka karşı düzeni koruma sorumluluğu olan ordu görevini yerine getirmektedir...”
*
Tayyip Bey’in Mısır katliamı karşısında sergilediği tavır, Türk siyaset kadrolarının en önemli görevlileri ve şahsiyetleri tarafından itibar ve tasdik görmüştür. CHP, MHP aynı doğrultularda görüş belirtmiş ve facianın ayıp ve insafsız ruhunu tel'in etmişlerdir.
Buradan bir genelleme yapılırsa, Türkiye siyasetinin en geniş kadrolu eleştirisi Mısır darbesi ve katliamı üzerinde olduğu görülüyor.
Adeviye Meydanı’nda; gerçek mermi kullanan darbecilerin insafsızlığında, Mısır tarihine bir utanç sayfası eklendi.
Ve görüldü ki, Batı dünyası      bu insafsız hareketin sorumlusunu teşhir edecek cesaret ve insanlık idealinden mahrumdur.
Bu hükme nasıl vardığımı sorarsanız cevap basittir: Amerikan Dışişleri Bakanı Kerry'nin aşağıda alıntıladığım açıklamasını okursanız, siyasette “sureta” olmanın nasıl büyük ayıp ve sorumsuzluk olduğunu göreceksiniz.
Kerry’e göre, Amerika'nın Mısır hakkında darbe kararı verebilmesi için vakit henüz erken... Çünkü henüz bu kararı erken alacak noktada değillermiş. Ama olanları kaygıyla izliyorlarmış...
Ne bekleniyor ki? Yeni bir katliam mı?
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN