Kocaoğlu koltuktan kalkarsa, kavga olur

BEN HABER GAZETESİ 72. SAYI

Siyasetten ekonomiye, yerel yönetimlerden kentin sorunlarına kadar gündeme dair merak ettiğiniz her şey Genel Yayın Yönetmenimiz Erol Yaraş’ın yorumlarıyla bu sayfada sizlerle buluşuyor. 

- İzmir’de Kılıçdaroğlu’na destek olan isimler, Başkan Kocaoğlu’na muhalif oldukları için mi değişim istemiyor? 

Kemal Kılıçdaroğlu'na destek olanlar, genelde onun bu göreve getirdiği isimler. CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat örneğine bakalım… 10 seçim kaybeden bir insandan, milletvekili hala medet umuyor; değişim istemiyor ama değişim isteyen ilçe başkanlarını eleştirebiliyor. Buradaki tutarsızlık bile partide sağduyunun kalmadığını gösteriyor. Kendisini o koltuğa getirene tam bir biat var, o koltukla ilgisi olmayanların görüşlerine de bir saygı yok. Kılıçdaroğlu, geldiği 22 puanı hala nasıl bir başarı olarak görüyor, bunu anlatması lazım. Kılıçdaroğlu şunu da istiyor: “Yerel seçimlere partiyi ben sokacağım.” Buradaki kavga CHP’nin yenilenmesi değil. İzmir özeline bakıldığında; bu şehirde aslında ekipleşmenin getirdiği kavga yaşanıyor. Yenilenmek istemeyen kişilerin hepsi, Aziz Bey ile tartışmalı insanlar. 

'AZİZ BEY, BAŞARILI BİR BELEDİYE BAŞKANIDIR'

Şimdi şuna bakmak lazım; Aziz Bey giderse ne olur? Birincisi o koltuğa aday olarak çıkan başta Tuncay Özkan olmak üzere, hiçbiri bu şehirde başarılı olamaz. İkincisi Aziz Kocaoğlu, kim ne derse desin, başarılı bir belediye başkanıdır. Herkesle oturup, tartışırım. Çünkü belediyecilikle ilgili şöyle bir söz vardır, “Akıllı belediye başkanı, toprağın altına yatırım yapmaz” derler... Aziz Bey bu şehrin minimum 30-40 yılını kurtaracak altyapı çalışmalarını yapıyor. Tramvay, metro, hızlı tren, vapurlar, doğal yaşam parkı, Kadifekale'deki düzenlemeler, kent ormanları, kırsal alandaki çalışmaları, kentsel dönüşümdeki başarısı ve bunun gibi daha birçok projesi… Aziz Bey, benim gözümde, çok iyi mal üretip pazarlamasını yapamayan bir tüccar. Aziz Bey, bu koltuktan kalktığı zaman CHP'de müthiş bir kavga olacak. Şu anda yaşanan bölünmüşlük, o zaman daha da büyüyebilir. 

'BANA GÖRE YENİDEN ADAY'

- Genel Merkez’in Tuncay Özkan hamlesi, ipleri gerdi mi?

Geçtiğimiz kongreden itibaren Kocaoğlu ile Kılıçdaroğlu arasında bir soğukluk var. Bunun nedeni; Aziz Bey’in bu şehirde istemediği Tuncay Özkan ve Ankara’ya götürdüğü listedeki isimlerden hiçbirinin seçilecek bir yerden listeye konulmamasıdır. İki tane yorum çıkarabiliriz buradan. Birinci yorum; Kılıçdaroğlu, Kocaoğlu'na, “Bir dahaki dönem seni orada görmek istemiyorum” diyor. İkinci yorum ise; “Seni başkan yaparım ama bu sefer ilçe başkanları üzerinde sana söz söyletmem”. Kocaoğlu aday mı derseniz, bana göre aday. Bu çıkışını, Binali Yıldırım’ın İzmirli gazetecilerle yaptığı toplantıda Kocaoğlu’nu eleştirmesi üzerine, Kocaoğlu’nun verdiği, “Ben adayım. Sen de çık karşıma aday ol” cevabıdır. Aziz Bey ile konuşsanız, “Aday değilim” diyor ama bana göre aday. Şimdi seçimlere 8 ay kala, CHP'ye baktığınızda ortada tam bir yangın var. Türkiye çapında da CHP'de bir bıkkınlık var. Peki Muharrem İnce bu değişimin adamı mı? Bana göre değil. 

'AK PARTİ, BÜYÜKŞEHİR'İ ALABİLİR'

- CHP için yerel seçimde nasıl bir tablo ortaya çıkar? 

Size şöyle bir tablo söyleyebilirim; belediye başkanlığı için bu şehirde artık iki parti yarışmayacak. Kabul edelim ya da etmeyelim, yüzde 10'u yakalamış iki parti daha var: HDP ve İYİ Parti... HDP'yi bir kenara koyuyorum çünkü onun birçok oyu CHP'den geldi. Ama İYİ Parti, kimi ilçede 10, kimi ilçede 11 aldı. Böyle bir tabloda, İYİ Parti ilçelerde ve Büyükşehir’de iddialı bir aday koyarsa; AK Parti'nin aradan sıyrılıp, Büyükşehir’i alması mümkün. AK Parti'nin koyacağı adayı telaffuz etmek istemiyorum, ancak o isim İzmir'de konacak. Böyle bir isimle, AK Parti'nin oyu İzmir'de çok rahat yüzde 35 - 38'lere taşınabilir. Bu şehirde CHP'nin kendi içinde yaratacağı bir kargaşadan dolayı, AK Parti Büyükşehir’i alabilir.

'TARIM İÇİN BÜYÜK ŞANS'

- TBMM’de Egeli bakanlar dikkat çekiyor. İzmir’den de Bekir Pakdemirli’nin ismini görüyoruz…

İzmir'in ötesinde, aileden gelen bir tarım kültürüne sahip Bakan geldi. Tarım politikaları yalnız AK Parti ile birlikte çöküşe geçmedi. Ondan önce de tarım politikalarında zafiyetler vardı ama AK Parti ile birlikte tarımdaki çöküş zirve yaptı. Hem akademisyen tarafı, hem de aileden gelen tarım kültürüyle birlikte tarım bakanının sadece İzmir'e değil, bütün Türkiye'ye faydaları olacağına inanıyorum. 

'ÜÇ ODA BAŞKANI DA ÇOK BAŞARILI'

- Ticaret Odası, Ticaret Borsası, Sanayi Odası artık daha çok kenetleniyor gibi… 

Bugüne kadar eski Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, bu birlikteliğin içine girmiyordu. Şimdi üç önemli Oda da başarılı insandan oluşuyor ve aynı yere yumruğunu vurmaya hazır. Özellikle Mahmut Özgener'in Ankara'daki etkinliği, toplumdaki yeni kimliği, inanıyorum ki İzmir'e sinerji olarak geri dönecektir. Zaten şu anda yaptığı çalışmalarla İzmir'in önündeki bir takım engellerin, sıkıntıların nasıl kaldırılabileceğini belli örneklerle bize hissettiriyor. Özellikle de Ender Yorgancılar, Işınsu Kestelli'nin ve Mahmut Özgener’in birlikte hareket etmeleri, şehirde çok şeyi değiştirecektir. 

'EKONOMİDE FARKLI KONULAR GÜNDEME GELEBİLİR'

Yaz sonundan itibaren; Ekonomi Üniversitesi'nde, Vakıf’ta ve İzmir Ticaret Odası'nda çok farklı dosyaların mahkemeye doğru gittiğini görebiliriz. Görünen o ki; belli konularda yeni yönetim araştırmalar, denetlemeler isteyecek. Çünkü Mahmut Özgener ve ekibinin bugüne kadar rekor oylar, geçmişin düzgünce denetlenmesi uğruna verildi. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yaşar ileten
Yaşar ileten - 6 ay Önce

Mükkembeldi İzmirimiz Sn Aziz beyle devam etmeli ki edicektir.

yılmaz demir
yılmaz demir - 6 ay Önce

güzel tespit