Kendinizi sevmenin yolları...

Kendi değerinizin farkında mısınız? Hayatımız boyunca birçok sevgili ve arkadaşımız olabilir.Ama tek gerçek sevgilimiz ve dostumuz kendimiziz. Bu sarsılmaz öz sevgi için kendinize zaman tanıyın. Sandığınız kadar kolay olmasa da bu ilişkinin güçlenmesi ve sağlamlaşması zaman alabilir. Sabah uyandığınızda banyo aynanıza baktığınızda kendinizi görünce ne hissediyorsunuz? Güne başlarken kendinize güzel cümleler kurmakta zorlanıyor musunuz? Bir hata yaptığınızda kendinizi yargılıyor musunuz yoksa bunu bir lütuf olarak görüp tecrübelendiğinizi mi düşünüyorsunuz?

Kendinizi keşfetmek için zamana ihtiyacınız var, her gün en az 5 10 dakikayı kendinizle baş başa kalmak için harcayın.

İşte kendinizi değerli hissedeceğiniz bazı ipuçları:

Öncelikle kendiniz için üzülüyorsanız hemen kurban bilincinden çıkın ,potansiyellerinizin ve kalp gücünüzün farkına varıp yaşama en motive ve en güçlü halinizle karışın.

Günlük tutmak zihin sağlığımız için harika bir araçtır.
Her sabah kendin hakkında kendiniz hakkınızda sevdiğiniz 3 şeyi yazın. Bilinen bir tekniktir ama çok işe yarar.
Ne zaman değersiz ,işe yaramaz hissederseniz defterinize bakıp birçok harika özelliğe sahip olduğunuzu hatırlarsınız.
Başarılarınızı,yüreğinizdeki sevgiyi,kişilik özelliklerinizi ve daha fazlasını defterinizde analiz edebilirsiniz.

Şükretmek için günlüğünüzü kullanabilirsiniz. Günlüğünüze her hafta 3 minnettar olduğunuz şeyi not edin.

Keyifle yapacağınız, kendinizi iyi hissettirecek herhangi bir sitemi uygulayın. Kilo vermenizi sağlayacak bir kardiyo programı da olabilir. Kaslarınızı güçlendirecek denge ve koordinasyonunuzu çoğaltacak yoga pilates gibi sistemler de olabilir. Öz saygınızı yükseltecek bir beden farkındalığı, ya da mistik yönünüzü besleyen danslar da olabilir. Yeter ki zorlamayla olmasın ve size keyif versin. Sık sık kendinizle baş başa kalmanın tadını çıkarın. Unutmayın insanın yalnız kalması yalnız hissetmesiyle kendisiyle baş başa kalması farklı durumlardır.

Her gün kendinize kendinizle geçireceğiniz zaman dilimleri yaratın. Zamanınıza göre kendi kendine sinemaya gitmek,kendini masaj,spa detox programı gibi aktivitelerle ödüllendirmek, nefes çalışmaları yaparak yaşam kalitesini yükseltmek, kişisel gelişiminizi destekleyen yeni bir sistemi öğrenmek,kitap okumak veya yeni bir hobi edinmek,zihni geliştiren bulmaca çözmek olabilir.
Varlığınızı ve dikkatinizi pozitif şeylere yöneltmeniz kendinizi sevmenizi değerli hissetmenizi destekler.

Duygu,düşünce ve inanç kalıplarınızı gözden geçirin.Olumsuz düşünce ve duyguları değiştirmek iyi olma halinizi iyileştirir ve titreşimlerinizi yükseltir.Size farklı bakış açıları kazandırır,yaratımlarınızı destekler.Ve bunların sonucunda kendinizi daha değerli hissedersiniz.

Anne öğütlerini anımsayıp sizi daha sağlıklı tutacak şeyleri listeleyip uygulayın.Diş, dilfırçalama, sağlıklı beslenme, iyi düşünme gibi şeyler. Bedenimize ne kadar iyi davranırsak öz saygımız o denli diri kalır.

Klişe gibi görünse de hayır demeyi öğrenin.İstemediğiniz bir şeye hayır demek hakkınızdır ve sizi özgürleştirir.Dilediğiniz şeyleri yapın,dilediğiniz kişilerle görüşün,dilediğiniz yerlere gidin,dilediğiniz işi yapın,dilediğiniz gibi sevin,gülün,keyif alın.

Sık sık kendinizi onaylayan cümlelerle kalbinize,sahip olduğunuz en uzun soluklu ilişkiye yani kendinize seslenin:

''Kendimi,kalbimi derinden onaylıyor ve çok seviyorum ,ama her şeye rağmen kendimi içten ve derinden onaylıyor ve kabul ediyor ve sevgimle sarıp sarmalıyorum.''

Bu olumlamaları çoğaltmak elinizde.Günün her anı şunu bilin ki siz çok değerlisiniz.

Her gün bu saydığım kendinizi sevme yollarını çoğaltın ve yaşamınızdaki mucizelerin çoğaldığına şahit olun. Sevgiler..

YORUM EKLE