Kediler Seçicidir (midir?)

Kedi almadan önce bir sürü şey tabii ki okudum. Çoğu köpekle nasıl alıştırılır üzerineydi ama yan konu ilgili konu, 'Bunu mu demek istediniz, şunu mu demek istediniz?' derken bir sürü şey okudum. Bunlardan biri de kedilerin damak zevkleriydi.
 
Kediler gurmeymiş, her şeyi yemezmiş, seçermiş. Bazı markaları sever, bazısını sevmezmiş, köpek gibi değilmiş vs vs... Tabii biraz gözüm korktu çünkü Mate (Meyt) bana gelmeden kuru mamaya alıştırılmış bir kediydi.  E ben de köpeklerimi BARF (çiğ diet) ile besliyordum ve sağlıkları tüy dökümleri dışkılamalarında bile bariz farklar olmuştu. Kediyi de aynı şekilde beslerim diye düşünüyordum. Köpekleri kuru mamadan geçirmek çok kolay olmuştu hele ki Barney'i bıraksanız beni bile yer. Yeme şampiyonu olur, süpürüyor, çiğnemeden yutuyor her şeyi.
 
Mate geldi kuru mamasından aldım ama bol miktarda farklı markaların konservelerinden de aldım. Bir gün onu bir gün bunu falan derken bir sürü farklı şey yedirdim. Bu arada ben yemek yerken de hep başımda hep bir merak her şeyi koklama isteği vardı. 'Bundan olur, ben bunu alıştırırım BARF'a' dedim. Nitekim inanılmaz şanslıyım sanırım, Mate tıpkı Barney gibi ne versem yiyor. Bir gün balık, bir gün et, tavuk, hindi hatta mercimek çorbası ve balkabağı çorbası, yoğurt, ekmek, karides cipsi. Hani ben şu ana kadar evde ne yediysem yedi şahsına münasır olarak içine köpek kaçmış gibi bir kedi zaten. Mutfağa girmek yasak diye öğrendi kapıya geliyor, otur deyince oturuyor, ödülünü bekliyor. Barney ve Tyra gibi Mate yönünden gerçekten şanslıyım şu ana kadar şunu da yemem yapmadı. Hala deniyorum tabii sevmediği bir şey bulur muyum diye. Geçen gün sebzelere geçtim; brokoli, ıspanak, kereviz, karnıbahar ne denesek yedi.
 
Elveda kuru mama seni hiç özlemeyeceğiz. 
YORUM EKLE

banner47