İzmirli Ayşe Mayda'nın en yakın dostuydu..

Halikarnas Balıkçısı'nın
Sarı-Sapsarı kızı, İsmet..

Babası; Halikarnas Balıkçısı,Cevat Şakir Kabaağaçlı, İsmet'e böyle derdi;

"Sarı sapsarı güneşli kızım.."

İsmet Hanım,  asil ve güçlü duruşuyla babası Cevat Şakir'in adeta bir kopyasıydı.

Gür sesi ile aldığı kararları etrafına duyururken adeta meydan okuyan bir edası vardı.

O da babası gibi, Bodrum adını duyduğunda gözlerindeki parıltı bir başka olurdu. Giritli yemekleri, otlar radika en sevdikleriydi.

 *

O İsmet'i; Ayşe İsmet Noonan'ı 90 yaşında kaybettik. Halikarnas Balıkçısı olarak tanıdığımız Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın hayattaki kalan tek çocuğuydu.

*

İstanbul Büyükada'da Şakir Paşa Köşkünde dünyaya geldi. O'na babaannesi Sare İsmet Hanım'ın ismini koydular.

 Cevat Şakir, İsmet'in doğumundan 20 gün sonra Bodrum'a dönmeye karar verince, sapsarı bir bebek olarak, Şakir Paşa Köşkünde hazırlanan süslü bir sepet içinde vapurla Bodrum yolculuğa çıkarıldı. Burada anneannesinin evine yerleştiler.

*

Kardeşi Aliye burada dünyaya geldi. Cevat Şakir'in kendi elleriyle yaptığı ikinci evleri  deniz kenarındaydı. Çocukluk günlerinde  bu güzel evde, güzel günler yaşadılar. İsmet küçük kardeşi Suat'ın doğumuyla ailenin büyümesinden daha da mutlu oldu.

*

Büyüdü, okul çağına geldi. Turgutreis İlkokuluna yazdırıldı.

Güzel günler uzun sürmedi, İstanbul'a taşındılar. 4. Sınıfa Şişli Nişantaşı ilkokulunda devam etti.

Bu yıllar Cevat Şakir'in Tan Matbaasında çalıştığı yıllardı. Bodrum özlemi ağır bastı ve Cevat Şakir ve ailesi tekrar Bodrum'a döndü.

İsmet, Turgutreis İlkokulunda 5.sınıfa devam etti ve mezun oldu.

*

O yıllarda Bodrum'da ortaokul yoktu. Bir yıl okula gidemedi.

Baba Cevat Şakir. iyi bir eğitim alsın diye İstanbul'a yatılı koleje gönderecekti. Haftada bir gelen vapurla baba kız yola çıktılar.1944 yılında Arnavutköy Kız Koleji Hazırlık sınıfına yazıldı.

Cevat Şakir, Şakir Paşa apartmanındaki hissesini satarak "sarı kızını" okula yazdırdı.

İsmet için yatılı okul yılları İçok zor geçti. Çünkü babası Cevat Şakir kısa bir süre sonra Bodrum'a dönmek zorunda kaldı.

Sabahlara kadar ağlıyordu artık..

*

Cevat Şakir, sattığı apartman dairesi hissesindeki para okul taksitleriyle tükenince, İsmet'i tekrara Bodrum'a getirdi. İsmet, bir yıl daha evde oturdu bu sırada Aliye de büyüdü, Bodrum hayatı gittikçe zorlaşıyor, geçinemiyorlardı.

Sonunda İzmir'e taşınmaya karar verdiler.

*

Gönüllerini Bodrum'da bırakarak  Cevat Şakir ve ailesi 1946 yılında İzmir'e yerleşti. Anadolu ve Demokrat İzmir gazetelerinde yazılar yazarak ailesinin geçimini sağlıyor ve çocuklarını okutuyordu.

*

İsmet, Amerikan Kız Koleji'ne  verildi. Ege Turizm Cemiyeti'nin açtığı rehberlik kursunu başarıyla tamamlamış  resmi belgeli rehber olmuştu.

1954 yılında Amerikan Koleji'ni başarıyla bitirdi. Bir Mayıs günü katıldığı Sart Harabeleri gezisinde mavi gözlü sarışın İrlanda asıllı John Noonan ile tanıştı. John NATO'da askerlik yapıyordu.

*

Bir Temmuz gecesi Karşıyaka'nın Küçük Yamanlar tepesindeki bir restoranda İsmet'e evlenme teklif etti, dört ay nişanlı kaldıktan sonra evlenme hazırlıkları başladı. İsmet, Beyaz Fransız organzeden olan uzun mezuniyet elbisesinin eteğini kestirerek midi elbiseyi gelinlik yaptı.

23 Ekim 1954 de İsmet Kabaağaçlı ve John Noonan Efes otelinde evlendi, ardından Alsancak'taki Anglikan kilisesinde formalite gereği kilise töreni yapıldı. Ve yeni evli çift, Ayşe Mayda'nın Köprü'deki köşkünün ikinci katında oturmaya başladılar,

*

John, görevi tamamlanınca soğuk bir Mart günü İzmir'den ayrıldılar, kucaklarında ilk çocukları Cevat vardı. Bütün aile limana onları uğurlamaya gelmişti, herkes özellikle de Cevat Şakir ve Hatice Hanım gözyaşlarına boğuldular.

Amerika'da ikinci kızı, masmavi gözlü Joanne Aliye dünyaya geldi.

John'un yeniden İzmir'e tayini çıkınca uzun bir yolculuktan sonra dört kişi olarak İstanbul'a indiler. Daha sonra Cumaovası havalimanında bütün aile onları karşıladı; sarmaş dolaş oldular. Hakim Evlerindeki ilk evlerine yerleştiler.

17 Şubat 1960 da küçük kızı Diana Deniz doğdu. Tekrar Californiyaya  tayinleri çıktı, iki buçuk yıl sonra tekrar Türkiye'ye döndüler.

1968 de İzmir'e Merhaba apartmanına ailesinin yanına taşındılar. Daha sonra Adana'ya göreve gittiler ve John Amerikan Hava Kuvvetlerinde geçirdiği yirmi iki yılın ardından emekliye ayrıldı. O günden itibaren İzmir Bodrum arasında sevgiyle yaşadılar.

O 60 yıllık kocası John'u kaybettikten sonra da İzmir-Bodrum arasında gelip gitmeye devam etti.

*

Mazı tatilleri, Mavi yolculuklar, Bodrumdaki evinde geçirdiği güzel günler. Bahçesindeki ağaçlarını gözü gibi severdi.  Hele Bela Somrası çok kıymetliydi. Okaliptüs ağacının gölgesindeki balkonunda  izlediği Karaada ve deniz onu çok eskilere çocukluğuna götürüyordu.

Akşam güneşinin Bodrum kalesinin üstünden batışını izlemeyi cok severdi. Geçtiğimiz yaz tatilinde komşu evin terasına eklenen üçüncü kat balkonundan görünen Karaada manzarasını  kapattığı için bütün yazı ağlayarak geçirdi.

Bu Bodrum'daki son yazı oldu İsmet Hanım'ın..

Çünkü bu yaz tatiline gidemedi!..

*

Kendisini çok yakından tanımadım ama hakkında yazılanları okuyan sıkı bir takipçisiydim.

Tanımla o zaman diyorsanız; O, koca çınar İsmet Hanım..

İyilik, sevgi, emek ve mücadele insanı, dimdik bir Cumhuriyet kızı, Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın bütün yaşam ilkelerini yerine getiren mücadeleci kızıydı.

Herkese, çalışkan olmayı, azimli olmayı, iyiliğin gücünü, sabırlı ve erdemli olmayı öğretmekle geçti tüm hayatı.

Nur içinde yat, mekanın cennet olsun, iyilikler ve güzellikler yoldaşın olsun İsmet Hanım..

YORUM EKLE
YORUMLAR
Samim
Samim - 3 ay Önce

Allah rahmet eylesin mekanı cenneti mekan olsun

Hüsnü Öztekin
Hüsnü Öztekin - 3 ay Önce

Çok güzel bir anekdot