İzmir, modada dünyanın beşinci merkezi olabilir

Çok iddialı bir başlık değil mi?

Zaten iddialı hedefleriniz olmazsa, İzmir dünya çapında istediği ve arzu ettiği yere gelemez.

Hemen konuyu açayım.

Biliyorsunuz İzmir’de düzenlenen “If Wedding Fashion” Avrupa’nın bu konudaki en büyük fuarı.

Bu fuarın Avrupa’nın en büyüğü olması ile Türkiye’nin Avrupa’daki tanıtımı açısından bilinirlik oranı aynı değil.

Bu fuar genellikle üreticiler ve tüketiciler arasında köprü olan insanlar tarafından biliniyor.

Bugün dünyada moda merkezi denince akla dört önemli şehir gelir.

New York, Londra, Paris ve Milano.

Şimdi İzmir’i moda alanında dünyada 5. şehir yapmak bizim elimizde. Çünkü gelinlik ve abiye üzerine Avrupa’da tekiz.

Bu konuda en büyük görev, İzmir’i hızla marka şehir yapma konusunda çalışmalar yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e düşüyor.

Gelinlik ve abiye giyim sektörünün Avrupa’daki en büyük fuarı olan IF Wedding Fashion içinde Gelinlik Tasarım Yarışması adı altında bir organizasyon var.

Bu yarışmanın amacı gelinlik ve abiye sektörüne genç yetenekleri kazandırmak.

Fakat ne yazık ki bu yarışma belli kriterleri tutan Türk yarışmacılara açık. Yabancı tasarımcılar bu yarışmaya katılamıyorlar. Şöyle bir düşünceden yola çıkılarak ‘’Yalnız Türkler’’ denmiş olabilir. Kendi tasarımcılarımızı teşvik ediyoruz.

Bırakın geçlerimiz uluslararası yarışma içinde kendilerini bulsunlar. Bulsunlar ki ne kadar başarılı oldukları tam olarak ortaya çıksın.

Bu konuyu da geçtiğimiz yarışmayı izlerken öğrendim. Yanıma oturan, Türkiye’de tasarım eğitimi alan bir öğrenci, gazeteci olduğumu öğrenince “Merak ediyorum neden yabancı tasarımcıları bu yarışmaya almıyorlar” dedi.

Ben de Azerbaycanlı öğrencinin sorusunu şimdi İZFAŞ’ın yetkililerine soruyorum.

Neden bu yarışmayı tüm dünyaya açmıyorsunuz?

Neden tüm dünyadaki gelinlik ve abiye tasarımcılarının yılda bir kez buluşup, yarışacakları, birbirlerini daha iyi tanıyacakları geniş kapsamlı dev bir organizasyonu düşünmüyorsunuz?

Başta birincilik olmak üzere ödülleri de dünyanın dikkatini çekecek bir seviyeye getirirsek bu yarışma başta Avrupalı modacılar olmak üzere tüm moda tasarımcılarını ilgilendiren bir organizasyon olur.

Geçen yıl IF Wedding Fashion Fuarı 207 yerli, 14 yabancı firmayı ağırladı. Fuara 70’in üzerinde ülkeden ve Türkiye’den 14 bine yakın ziyaretçi geldi.

Biraz önce anlatmaya çalıştığım uluslar arası bir organizasyon bu rakamları en az ikiye katlar. Bunun yanı sıra dünyadaki en önemli moda ve magazin dergileri İzmir ve Türkiye’den övgüyle bahsederler.

Biraz önce yazdığım gibi karar mekanizması Tunç Soyer’dir. Elimizde çok iyi ve güzel bir şekilde geliştirebileceğimiz dünya çapında yapabileceğimiz bir fuarımız ve yarışmamız var.

Unutmamak lazım ki Gelinlik ve Abiye Tasarım Yarışması Dünyadaki tek örnek olabilir.

Bundan sonrası artık bu konunun uzmanlarına kalmıştır.

YORUM EKLE