İzmir'deki nefret suçunu hafife almamalıyız

Herkesin malumu, geçtiğimiz gün İzmir Gaziemir'de Alevi ailelerin evleri, çarpı işaretiyle işaretlendi ve yanına da "Defol Alevi" şeklinde adice bir ifade eklendi. 

Yaşanan bu hadise, kimi yerlerde kişisel husumet, cehalet, serserilik olarak nitelendirilse de, konu hiç de bu kadar basit değil. Zira toplum içinde marjinal kişi ve gruplarca körüklenen nefret duyguları ve buna bağlı olarak işlenen suçlar, hızla önlem alınmadığı takdirde ayrık otu misali filizlenmeye fırsat bulur.

1969 yılında Amerikalı suç psikoloğu Philip Zimbardo'nun deneyi ile ortaya çıkan ve 1982 yılında sosyal bilimciler James Q. Wilson ile George L. Kelling tarafından bir makale haline getirilen "Kırık camlar teorisi" İzmir'deki bu ayıba karşı ne kadar hassas olmamız gerektiğinin çok büyük bir göstergesi.

Teoriye göre birkaç camı kırılmış ve o şekilde bırakılmış bir binanın, çok geçmeden toplumdaki suça meyilli bireyler tarafından diğer camları da kırılabilir. Bu vandallık, daha sonrasında tüm camların kırılma, binaya daha farklı zararların verilmesi, oranın metruklaştırılması ve hatta kundaklanmasına kadar gider.

İşte biz de şimdi tam olarak bu eşikteyiz. Uzun yıllardır Türkiye'nin en aydınlık, demokrat ve refah seviyesi en yüksek şehri olma iddiasındaki İzmir'in ne yazık ki bir camı kırılmıştır. Yerel ve ulusal siyasetin tüm üst düzey aktörleri tarafından kınanan ve kolluk kuvvetlerinin de soruşturma başlattığı elim vakada, mutlaka ve mutlaka kırılan camı tamir etmeliyiz. Eğer o camı tamir etmezsek, dün Gaziemir'de yaşadığımızı yarın bir başka ilçede yaşamamız kaçınılmaz olur. 

Acıdır ki biz bu filmi 29 Mayıs 1993'te Almanya Solingen'de Neonaziler tarafından bir Türk ailenin evi kundaklandığında gördük. Aynı yılın 2 Temmuz'unda kendi yurdumuzda Sivas'ta yaşadık. PKK'nın birçok saldırısında hissettik. Çok yakın tarihte Yeni Zelanda'daki cami saldırısı sonrası benzer acıları paylaştık.

Örnekler uzar gider, ama unutulmamalıdır ki biz bu filmi İzmir'de oynattırmamalıyız, el ele verip oynattırmayacağız.

YORUM EKLE