İzmir'de "Ezan" yerine; Neden, niçin "Çav Bella?"

Bir "tuzak", bir "tahrik", İzmir'i "karalamaya" yönelik bir tertip olduğu o kadar belli ki;

Büyük bir övünç ve kıvançla 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı kutlanıyor..

Ülke korona virüs mücadelesine kilitlenmiş can derdinde, insanlar 7'den 70'e iş-aş peşinde..

Vefa sosyal destek gibi gönüllülük hareketleriyle destansı bir mücadele veriliyor..

En önemlisi, Türk Milleti için en kutsal ay mübarek Ramazan, inançların en yoğun olduğu günler..

Ve birileri çıkıyor, inançlarımızla oynayıp, birlik-beraberliğe en çok ihtiyacımız olduğu süreci "dinamitlemeye" kalkışıyor.

Kardeşliğimize saldırıyor..

Bunlar kim mi?

Kim olacak; inançlarımızla oynamaya çalışan şer odakları,

Varlığımızın asıl sebebi olan imanın birlikteliğine düşman tahammülsüz kişi ya da kişiler..

*

Dedim ya basit ama bir o kadar da ciddi bir tuzak ve provakasyon..

Çünkü; camilerimiz sadece ibadet edilen kutsal mekanlar değil, zengin-fakir, yaşlı-genç, siyah-beyaz, köylü-kentli ayrımı yapmadan hoşgörü anlayışımızı güçlendirdiğimiz, pekiştirdiğimiz mabetler, toplumun birlik ve beraberliğinin birer simgeleridirler.

İmanımızın sembolü, inancımızın da kadim yapılarıdır.

*

Kimse o aşağılıklar; kentin seçilmiş Büyükşehir Belediye Başkanı'nın çok sevdiği, keyif aldığı "Çav Bella" saçmalığına sığınacak kadar çaresiz kalmış olmalılar ki, dualarımızın insanımızı motive ettiği bu günlerde, camilerimizi kullanmışlardır.

*

Öncelikle şunu ifade edeyim..

Kutsal değerlerimize yapılan bu saldırıyı yapanlar kadar, sosyal medya paylaşımlarıyla, kınamak yerine alay etmeye çalışanlar da bu suça ortaktırlar.

Ne yazık ki bu densizler, gazetelerin köşelerinde, bazen icazetli akademik ve siyasal kadrolarda, kısacası her yerde mevcuttur.

*

Bakın; farklılıklar her zaman zenginliğimiz olmuş bir medeniyetin evlatlarıyız. Ülkemizde bulunan yabancılar bile çocuklarına Ramazanda ulu orta yiyip içmemelerini öğretirler.

Kim olursa olsun, çocuklarına Akşam Ezanında evde ol denir. Akşam Ezanı bir ölçüdür.

Böyle düşünmeyenlerimiz de olabilir. Ama bu tür eylemler, ardından söylenen kışkırtıcı ayrıştırıcı sözlerin tek bir amacı vardır; o da kargaşa ve kavga yaratmaktır.

Oyuna gelmeyelim, gaza hiç gelmeyelim.

Biliyorum; kutsallarımıza yapılan bu saldırılar bizi incitiyor. Ezanın frekansına girip bu ülkenin değerlerinden olmayan yabancı bir marşın çalınması çok kışkırtıcı art niyetli bir girişim.

Ama küçük bir "pire" için yorgan yakmaya kalkışmak, siyasetçilerin de bunu "fırsat" olarak değerlendirmesi, "kışkırtıcılığa" ortak olmakla eş değerdir.

*

Tepki..... Tepkiler tabi ki olacaktır.

İzmir'de camilerden Çav Bella adlı parçayı yayınlayıp bunu sosyal medyada eğlence haline dönüştürenleri kınamak herkesin en doğal hakkıdır.

Ama "dozu" kaçırılmamalıdır.

Bir de; kimse bunu yapanlar, mutlaka bulunup cezalandırılmalıdır.

*

Çev Bella, tezgahı planlayanlar tarafından "özellikle" seçilmiştir.

Amaç, faturanın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e kesilmesi,

O'nun kişiliği üzerinde bir "kara algı" yaratmaktır.

Komik, tutarsız, hedefine ulaşamayacak bir beklentidir.

Böyle bir eylem girişimini bırakın uygulamayı, başına silah dayasanız da 5 yaşındaki çocuğu bile razı edemezsiniz.

O nedenle, bu kadar aptalca bir eylemi planlayan ve gerçekleştirenlerin kim olduğunu, niçin böyle bir eyleme giriştiklerini, amaçlarını çok merak ediyorum?

Ne ceza verilir vallahi bilemiyorum?

Ama..

Boyunlarına asılmak üzere "nal" büyüklüğünde kocaman bir "aptal"lık madalyası hak ettiklerini söyleyebilirim

YORUM EKLE
YORUMLAR
Samim
Samim - 7 gün Önce

Çok haklısın Hamdi iyiki varsın

Nurierdumlupinar
Nurierdumlupinar - 6 gün Önce

Yorumlarınız haklı ve cok yerinde kelimesi,kelimesine katılıyorum. Bu olayın ardından kısa sürede fecebook da CHP ye inanılmaz saldirilar ağza alınmayacak laflar sarf edildi.inanin resmen korktum ,ürktum.daha ne olduğunu kimin böyle bir aşağılık olayi gerçekleştirdiğini anlamadan,dinlemeden o anda paylaşım yapan bir densizin yüzünden bak işte bunlar dinsiz,imansizlar bunları yok etmek lazım gibi daha ileriye gidenleride okudum.simdi aklı selim insanın ilk düşünmesi gereken kim böyle bir soysuzluğu yapmış olabilir.camilerin frekanslarına nasıl girdiler camilere bu ses düzenini hangi şirket yapmaktadır bu frekansların şifreleri kimler tarafından biliniyordur en kısa zamanda maneviyatimiza yapılan bu alçakça hain ve kahpece saldiri inanan inanmayan hiç kimse tarafından kabul edilemez acilen bunu yapanlar adalet önünde en ağır ceza ile cezalandirilmalidir.