İstemezükçüler Fuar için ellerini taşın altına koyacak mı?

Ben Haber 86. sayıdan...

İzmir Enternasyonal Fuarı kapılarını açmaya hazırlanıyor. Son birkaç yıla kıyasla bu sene sponsor desteği yok denebilecek seviyede. Nasıl bir fuar bekliyor bizleri?

Tabii son birkaç yılda olduğu gibi sponsor gücüyle olan etkilikler olmayacağı için çok hareketli olmayabilir. Burada şunu sorgulamak gerekir. Folkart buraya sponsor olduğu zaman İzmir'de bazı aklıevveller, bazı kafasını kuma gömmüş olan devekuşları, Folkart'tan başka neden sponsorun olmadığını sorgulayıp, buranın peşkeş çekildiğini söylüyorlardı. E hodri meydan! Madem Folkart'tan rahatsızdınız, şimdi siz sponsor olun ve destek verin! Folkart'ı çok ağır eleştiriyorlardı. Bu işlerde sponsor desteğinin önemini bu yıl göreceğiz. O kadar ağır saldırılar vardı ki, Folkart, kurumsal olarak zarar görmekten çekindi. Bana göre bu ağır saldırılar olmasaydı Mesut Sancak bu sene de sponsor olabilirdi. Dışarıdan gazel okumak, yapılanı bozmak kolay ama yerine koymak çok zor.

ÖZKAN VE YÜCEL BİRLİKTE HAREKET EDİYOR”

CHP'de İl Danışma Kurulu gerçekleştirildi. Deniz Yücel de Özkan ile hareket edeceğe benziyor. İzleniminiz nedir?

Sonbaharın CHP açısından İzmir'de hareketli geçeceğini söylemiştim. İl Danışma Kurulu da bunun bir göstergesi oldu bence. Çünkü kaba tabirle söylemek gerekirse Tuncay Özkan İzmir'in ağası olmak istiyor. Bu konuda da bütün girişimlerini yapıyor. Aday belirleme sürecinde yıldızları Tuncay Özkan ile barışmasa da İl Başkanı Yücel'i Özkan ile bu kez yakın görüyoruz. Görünen o ki İl Başkanı güçlünün yanında yer alacak. Çünkü Tuncay Özkan hatırlanacağı gibi daha önce İzmir'de otel toplantıları yapmıştı ve bu toplantılar Deniz Yücel'e de bir mesajdı. Bundan dolayı Yücel, bir dönem daha devam etmek için Özkan ile birlikte çalışmayı kabullendi ki, ortaya böyle bir tablo çıktı.

SOYER VE KOCAOĞLU...”

Peki Tunç Soyer ne yapacak bu süreçte?

Tabii burada aslında en önemli soru da Soyer'in ne yapacağı. Çünkü bugüne kadar örgütsel konulara çok müdahil olmamış olan Tunç Soyer, bu konularda devre dışı mı bırakılacak, yoksa kendi isteğiyle karışmayacak mı? Çünkü Soyer'in ne kadar ağırlık koyacağı şu anda muamma. Belki geride kalması da Soyer'e bir artıdır. Çünkü önümüzdeki günlerde örgütle olan bağları ister istemez daha fazla artacak. Bana göre Soyer, görev süresi içindeki bir sonraki kurultayda gücünü denemek isteyebilir. Geriye Kocaoğlu ve ekibi kalıyor. Psikolojik olarak insanlar gücün ve menfaatin yanında yer alırlar. Eskiden bu gücü Kocaoğlu elinde tutuyor ve istediği gibi örgütü dizayn edebiliyordu. Şimdi ise Kocaoğlu bireysel olarak bir CHP'li. Acaba bundan sonra ne kadar ağırlığını koyabilir ve dinletebilir? Bunların hepsini önümüzdeki günlerde göreceğiz.

PAKDEMİRLİ GÜVEN VEREMEDİ”

İzmir'de yaşanan yangınlar Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye yönelik tartışmaları da beraberinde getirdi. Siz nasıl okudunuz yaşananları?

Ekrem Bey göreve geldiğinden beri birçok konuda yanıldı. Et, yem vs... Bakanlığı süresince bir türlü güven veren bir bakan imajı çizemedi. Yangın da bu polemiklerin tuzu biberi oldu. THK uçakları üzerinden yapılan tartışmalara ilişkin şu anda kamuoyunda bir araştırma yapılsa, insanların Bakan'a inanmadığı neticesi çıkar. Çünkü uçmadığı söylenen uçaklar havada şov yaptı. Bakan da tamamen ortada kaldı. Bir de Tarım Bakanı İzmirli havası vererek ve İzmir'de çok çalışmalar yaparak kentte kabul görse de, Sayın Bakan Manisalılığını da unutamıyor. Bunu da Volkswagen konusunda gördük. Kendisi ağırlığını bu kentten yana kullandı. Çünkü kökü orası. İzmirlilerin burada durup düşünmesi lazım. Bir de yangın konuştuğumuz için eklemek istiyorum ki, Tunç Soyer sanki bazı konularda biraz dışlanıyor. Kentin seçilmiş bir numaralı insanına bu şekilde bir yaklaşımın olması da beni rahatsız ediyor. Soyer'in yapısından kaynaklı bir hoşgörü var belki ama bu da diyaloglarda farklı düşünceler ortaya çıkarıyor olabilir. Soyer'e biraz haksızlık edildiğini düşünüyorum.

YILDIRIM, İZMİR'İ BOŞ BIRAKMAK İSTEMİYOR”

Binali Yıldırım'ın yangın sonrası ziyareti, sadece yangın için olarak mı düşünülmeli yoksa parti içi bir mesaj olarak düşünebilir miyiz?

Şimdi Binali Yıldırım'ın unvanı her ne kadar fiili olarak İzmir Milletvekili olarak geçse de Binali Bey'i sadece bir vekil olarak algılayamayız. Farklı diyalogları ve gücü var. Birçok etkinlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanında gördüğümüz ilk isim Binali Bey. Bu da şunu gösteriyor ki Cumhurbaşkanı Erdoğan, Binali Yıldırım'ı hiçbir zaman terk etmeyecek ve düz bir vekillik yapmasına gönlü razı değil. Bu da gösteriyor ki Binali Bey önümüzdeki günlerde yeni bir unvanla karşımıza çıkacak. Bir de İzmir'de eğer çok adaylı bir kongre olursa bu şehirde Binali Bey'in dışında ağırlığını koymak isteyen siyasetçiler çıkacaktır. Bunun için Binali Bey İzmir'i boş bırakmak istemiyor olabilir.

PERFORMANSINI EYLÜL'DE GÖRECEĞİZ”

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, kente dair konularda biraz geride kalıp, parti içi konularda daha aktif bir görüntü sergiliyor. Nasıl görüyorsunuz?

Kerem Ali Sürekli akıllı bir siyasetçidir ve belli konuları bir sıraya dizdiğini düşünüyorum. Çünkü geçmişte AK Parti İzmir İl Başkanlığı yapmış isimler iyi sınavlar vermedi. Kendi iç yapılarını sağlamlaştırmak için çalışıyor ve bir de kongre süreci başlıyor. Kongrede tek adam mantığından uzaklaşmak adına belki de değişik adaylar çıkabilecek. Çünkü bugün bir kısmı AK Parti'de bugün görev almaya devam ediyor olup, yarın yeni bir partide göreceğimiz isimler olabilir. Bu nedenle parti içi dinamikleri böyle ayrılıklar olmaması adına daha sağlıklı şekilde işleteceklerini düşünüyorum. Tabii bir de İzmir'in klasik bir yaz rehaveti vardır. Eylül ile birlikte Sürekli'nin esas performansını daha net görmüş olacağız. Rekabetin getireceği bir kaynaşmaya dönük çalışma yapacağına inanıyorum.

BAŞKAN SINIFTA KALDI”

Geçmiş yıllarda Çeşme Belediyesi'ne eleştirileriniz olmuştu. Çeşme'nin artık geride bıraktığınız yazını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Çeşme Belediye Başkanı söz verdiği ses konusunda sınıfta kalmıştır. Hala yasa peşinde koşuyor. Seneye insanları nasıl avutacak, onu bilmiyorum. Kooperatif başkanlığı yaptığı Ilıca'nın dışında olan birçok yer harabe gibi. Sanki hendek operasyonlarından kalmış gibi sokaklar görüyoruz. Artık kendisinin önünde bir kış sezonu var. Mazaretler bu yazı geçirdi desek de, seneye ne olacağını göreceğiz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
MEHMET AKHAN
MEHMET AKHAN - 4 ay Önce

MAALESEF BASKAN YETERSİZ KALMIŞTIR