İkinci çukur endişesi taşıyorum

Zorlu’nun Pasaport’ta yapmak istediği gökdelen için ne düşünüyorsunuz?

Bana göre Zorlu Grubu’nun burada büyük hataları var. Nedir o? Şehri bilgilendirmediler. Önce yüksekliği konuşuldu. Kadifekale’yi aşacağı söylendi. Sonra CEO kötü bir laf söyleyerek “İstersek 150 kat yaparız, bizim bileceğimiz iş” dedi. Sonra gördük ki şu an itibariyle gündemde olan Hilton kadar bir binanın oraya yapılacağı. Tabii Hilton ile boyu eşit de olsa toplumda artık bir refleks oldu çünkü halkla ilişkilerde ciddi sıkıntılar oldu. Bana göre korkarım ki orası uzunca bir süre İzmir’in ikinci çukuru olacak. En iyi ihtimalle bir açıkhava otoparkı olacak.

YARAŞ’TAN BELEDİYE DEĞERLENDİRMESİ

CHP İzmir’de yerel seçimlerde büyük bir başarı elde etti. Peki ilçelerdeki hizmet başarısını nasıl görüyorsunuz?

Elbette daha projelerin gündeme gelmesi ve işlevsellik kazanması için zaman erken. Özellikle de Büyükşehir için. Bana göre 31 Mart 2020’de bu analizi yapmak daha doğru. Fakat ilçeler için konuşmak gerekirse Bornova’yı çok atakta görüyorum. Hizmete dayalı anketlerde de yüksek çıktı. Konak’ta da Abdül Batur’un bu kadar hızlı uyum sağlamasını kimse beklemiyordu ama çok hızlı yol aldı. Ali Engin Narlıdere’ye çok çabuk uyum sağladı bence. Karşıyaka’da ise biraz sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Eksiklikler olduğunu görüyorum. Buca Belediyesi’ni ise kaçak yapılaşmayla mücadelesinden dolayı tebrik ve takdir ediyorum. Karabağlar deseniz zaten oturmuş bir düzen vardı ve iyi gidiyor. Çiğli’de büyük bir borçla göreve gelse de Utku Gümrükçü sorunları hızla aşacağı izlenimini veriyor. Geçmişin sıkıntısına saplanmadan geleceğe yürüyeceğini gösteriyor. Bayraklı’da ise ilk başta bir bocalama evresi vardı ama şimdi hizmet atağına geçildiğini söyleyebilirim. Balçova’da zaten görev aynı evin içinde el değiştirdiği için çok sorun olduğunu söyleyemem. Gaziemir ise bana biraz pasif gibi geliyor. Uyum sıkıntısı var gibi hissettiriyor. Güzelbahçe’de ise baktığımızda Türkiye Otizm Vakfı üstünden bir sıkıntı var ve sürüyor. Ben bu konuda biraz hassasım. Çocuklara yönelik, hastalıklara yönelik sosyal projelerden yana tarafım ben. Bence konu edilen alan otizm için değerlendirilmeliydi. Metropol dışına çıkarsak da Kemalpaşa’yı iyi görüyorum. Gerek Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, gerek yardımcısı Mehmet Türkmen olmak üzere iyi işler yapılıyor bence. Çünkü geçmişte rant dedikodularının çok döndüğü bir ilçeydi ama şimdi o dedikodular gelmiyor. Çeşme’de ise çok sıkıntılar var. Başkan ilçeyi tanıyor ama sorunlara el atılabilmiş değil. Alaçatı’nın etrafında yollar, altyapılar kendine gelememiş durumda. Karaburun deseniz hizmetle değil ulusal çapta sıkıntılarla gündeme geldi. Tire’de ise İYİ Partili Atakan Duran dengeyi kurmuş gibi duruyor. Selçuk’ta da belediye başkanı güzel işler yapmaya çalışıyor. Parti içindeki prangaları da tam olarak kurduğunda daha iyi ve rahat hizmet edebilecektir.

İZMİR CHP ETRAFINDA KÜMELENİYOR

AK Parti cephesine gelirsek, deneyimli ve başarılı siyasilere sahip olmasına rağmen 2019’da da İzmir’de istenilen ivme yakalanamadı. Neden sizce?

Bunu direkt yerel üstünden düşünemeyiz. Ulusal siyasetin etkileri, İzmir’de kendini çok fazla gösteriyor. İzmir ulusal siyasette çıkabilen sorunları çok hassas bir şekilde algılanıyor. CHP ve AK Parti arasında Ankara ve İstanbul’da yaşananlar bile İzmir’de CHP etrafında kümelenmeye yol açıyor. Bu da İzmirlilerin ulusal siyasete bakışından kaynaklanıyor.

“GENÇLER NEDEN KALMAK İSTEMİYOR?”

EİB, ihracatta rekor üstüne rekor kırdı. Ekonomimiz için umut olur mu bu?

Şimdi umut var ama umut neye göre umut? Ekonomik başarının gençlere katkısı var mı mesela? Gençler bu şehirde kalmak istiyor mu ona bakmak lazım. Ben durumu pek umutlu görmüyorum. Başarılı çocuklar bu şehirde kalmak istemiyor. Ortaokul lise çağındaki çocukların aileleri, çocuklarını bu şehirde okutmak istiyor ama sonra ne oluyor da bu çocuklar İstanbul’un ya da yurt dışının yolunu tutuyor? İşte esas mesele bu. Buna iyi bakmak lazım. Ekonomimizde umut varsa, gençlerimiz neden burada kalmak istemiyor?

YORUM EKLE