banner51

Hücrelerinizi doğru besleyin

Merhaba Ben Haberciler. Biz canlıların yapısal ve işlevsel özellikler gösteren en küçük yapı birimi hücredir. İnsan, yaşamı boyunca pek çok hastalık faktörüyle serbest radikallerin yarattığı tahrip edici oksidatif stresle karşılaşır ve zamanla hücrenin doğal baş etme potansiyeli azalır. Böylelikle bedenin rahatsızlıklarında veya yaşlanma hızında artış olur. Doğru ve sağlıklı besleniyorsak bedenin normal metabolik süreci içerisinde tahrip olan ve yok olan hücrelerin yerine yenileri üretilir.

Pek çok besin öğesi; özellikle su, meyve ve sebzeler, vücudun ve hücrelerin yenilenmesini sağlar. Bazı besinlerin hücre yenileyici ve kanı temizleyici özellikerinin yanı sıra insanın daha dinamik ve sağlıklı olmasına katkı sağlayıcı, yaşlanma etkilerini geciktirici, kansere karşı koruyucu zihin ve beden sağlığını iyileştirici özellikleri bulunmaktadır.

İŞTE HÜCRE YENİLEYİCİ MADDELER
Oksijen

Yuksek Ph değerine sahip mineralli su

Omega 3

Folik asit

B12

Demir

Koenzim Q 10

Likopen

Selenyum

E vitamini

C vitamini

D vitamini

BESLENMENİZDE OLMASI GEREKENLER

Su

Hurma

Zeytinyağı

Balık

Domates

Yeşil yapraklı sebzeler

Ceviz, fındık, badem

Kırmızı ve mor meyveler

Havuç

Kefir ve yoğurt

Su: Yaşamsal faaliyetler için elzem olan su, alkali bir Ph derecesindeyse ölü hücrelerin yenilenmesini, bedenin toksinlerden arınmasını saglar.

Hurma: A, C, B kompleks, E, K vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve bakır içerir. Güçlü bir antioksidan ve hücre yenileyicidir.

Zeytinyağı: Özellikle içerdiği E vitamini ve yağ asitleri sayesinde hucre zarını koruyucu ve hücre yenileyici özelliğe sahiptir. Kırışıklıkları önler. Doku ve organların yaşlanmasını geciktirir.

Balık: Özellikle sardalya, somon ve Tuna balığı gibi yağlı balıklar, omega 3 yağ asitlerinden ve D vitamini yönünden zengindir. Omega 3 yağ asitleri, hücre yenilenmesini sağlayarak cildin parlak ve canlı görünmesini sağlar.Kansere karşı da koruyucudur.

Domates: Kırmızı renkli bir pigment olan likopen içeriği çok yüksektir. Likopen, cildinizi güneş ışınlarına karşı korur. Cilt lekelerini, cilt kırışıklıklarını ve cilt kanseri riskini azaltır.

Yeşil yapraklı sebzeler: Brokoli, ıspanak, kereviz gibi yeşil yapraklı sebzeler ve dereotu, maydanoz, kıvırcık marul gibi yeşillikler yüksek oranda antioksidan, C vitamini ve folik asit içerdikleri için hücre yenilenmesini sağlarlar. Böylece hücrenin yaşlanmasını önlerler.

Ceviz, fındık, badem: İçerdikleri E vitamini ve omega 3 yağ asidi; selenyum çinko ve folik asit sayesinde serbest radikallerle savaşarak hücre yenilenmesini sağlarlar.

Kefir ve yoğurt: İçeriğindeki D vitamini ve probiyotikler sayesinde en değerli hücre yenileyici besinlerin başında yer alırlar.

Havuç: Herhangi bir nedenden dolayı hasar görmüş hücrelerin onarılmasında önemli rol oynar. Antioksidan özelliğinden dolayı kansere karsi koruyucudur.

Kırmızı ve mor renkli meyveler: Hücre yenileyici besinler arasında en üst sırada yerini almaktadır. Hücreler üzerindeki etkileri kanıtlanmış siyah üzüm, böğürtlen, pancar, yaban mersini vişne, kiraz, mor erik, ilk sıradaki hücre yenileyici meyvelerdendir.

Ülkemiz coğrafyası ve iklimi sayesinde bizlere bu besinlere en dogal halleriyle ulasma imkanı sunuyor. Akdeniz tipi beslenme dedigimiz sebze, balık, zeytinyağı, meyveler ve kuruyemiş ağırlıklı beslenme modeli, dünyada pek çok sağlık otoritesinin önerdiği beslenme şeklidir.

Gelin sizin de doğru beslenme yolunuz, moda odaklı, gerçek olmayan trendleri takip etmek değil, hücrelerinizi yenilemek, daha geç yaşlanmak, ve hastalanmadan sağlıklı kalmak olsun.

YORUM EKLE