Hücreleri yenileyen beslenme

Kocaman bir merhaba sevgili Ben Haber okuyucuları;

Hepimiz biliyoruz ki biz canlıların yapısal ve işlevsel özellikler gösterebilen en küçük yapı birimi hücrelerimizdir.
İnsan yaşamı boyunca pek çok hastalık faktörü toksin ve serbest radikallerin yarattığı tahrip edici oksidatif stresle karşılaşır. Öncelikle yavaş ama daha sonra hızlanan bir ivme ile hücrenin bu olumsuz süreçlerle doğal baş etme potansiyeli azalır ve bedenin rahatsızlıklarında veya yaşlanma hızında artış olur.
Bedenin normal metabolik düzeni içerisinde doğru ve sağlıklı besleniyorsak stres yönetimimiz iyi ve fiziksel olarak aktif isek,tahrip olan ve yok olan hücrelerin yerine düzenli bir şekilde yenileri üretilir.

Pek çok besin öğesi, su meyve ve sebzeler vücudun ve hücrelerin kendi kendini yenilenmesini önemli ölçüde destekler. Besinlerin hücre yenileyici ve kanı temizleyici özelliklerinin yanı sıra insanın daha dinamik ve sağlıklı olmasına katkı sağlayıcı yaşlanma etkilerini geciktirici kansere karşı koruyucu zihin ve beden sağlığını iyileştirici pek çok özellikleri bulunmaktadır.

HÜCRE YENİLEYİCİ MADDELER

Oksijen

Yüksek Ph’lı su

Omega 3

Folicasit

B12

Demir

Koenzim Q 10

Likopen

Selenyum

E vitamini

C vitamini

D vitamini

Su: Yaşamsal faaliyetler için elzem olan su alkali bir ph'ta ise ölü hücrelerin atılmasını bedenin toksinlerden arınmasını sağlar.

Kuru meyveler: A, C, B kompleks, E, K vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, mangnezyum, sodyum ve bakır içerir. Güçlü bir antioksidan ve hücre yenileyicidirler.

Zeytinyağı: Özellikle içerdiği E vitamini ve tekli doymuş yağ asitleri sayesinde hücre zarını koruyucu ve hücre yenileyici özelliğe sahiptir. Kırışıklıkları önler. Doku ve organların yaşlanmasını geciktirir.

Balık ve somon: Özellikle sardalya somon ve Tuna torik balığı gibi yağlı balıklar omega 3 yağ asitlerinden ve d vitamininden zengindir. Omega 3 yağ asitleri hücre yenilenmesini sağlayarak cildin parlak ve canlı görünmesini sağlar.Kansere karşıda koruyucudur.

Domates: Kırmızı renkli bir pigment olan likopen içeriği çok yüksektir. Likopen cildinizi güneş ışınlarına karşı korur, cilt lekelerini, cilt kırışıklıklarını ve cilt kanseri riskini azaltır.

Yeşil yapraklı sebzeler: Brokoli, ıspanak, semizotu kereviz gibi yeşil yapraklı sebzeler ve dereotu maydanoz kıvırcık marul gibi yeşillikler yüksek oranda antioksidan c vitamini ve folicasit içerdikleri için hücre yenilenmesini sağlarlar ve hücrenin paslanmasını önlerler.

Ceviz badem fındık: İçerdikleri E vitamini ve omega 3 yağ asidi magnezyum selenyum çinko ve folicasit sayesinde serbest radikallerle savaşarak hücre yenilenmesini sağlarlar.

Kefir ve yogurt: İçeriğindeki d vitamini ve probiotikler sayesinde en değerli hücre yenileyici besinlerin başında yer alırlar.

Havuç ve turp: Herhangi bir nedenden dolayı hasar görmüş hücrelerin onarılmasında önemli rol oynar. Antioksidan özelliğinden dolayı kansere karşı koruyucudur.

Kırmızı ve mor renkli meyveler: Hücre yenileyici besinler arasında en üst sırada yerini almaktadır. Hücreler üzerindeki etkileri kanıtlanmış siyah üzüm böğürtlen pancar yaban mersini vişne kiraz mor erik baş sıradaki hücre yenileyici meyvelerdendir.

Zerdeçal yeşilçay ve ginseng: Hücre yenileyecici antioksidanlar içerirler.

Ülkemiz coğrafyamız ve iklimi sayesinde bu besinleri bize en doğal halleriyle ulaşma imkanı sunuyor. Akdeniz tipi beslenme dediğimiz sebze balık zeytinyağı meyveler ve kuruyemiş ağırlıklı beslenme modeli dünyada pek çok sağlık oteritesinin önerdiği beslenme şeklidir.

Gelin sizinde doğru beslenme yolunuz moda odaklı gerçek olmayan trendleri takip etmek değil hücrelerinizi yenilemek daha geç yaşlanmak ve sağlıklı kalmak olsun.

YORUM EKLE