Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


O Yıllarda Sünnet Olanlar Dikkat!

O Yıllarda Sünnet Olanlar Dikkat!
Üroloji ve Androloji Uzmanı Op. Dr. Evren Işık, 1960’lı ve 1970’li yıllar arasında cerrahi sünnet uygulamalarının yeterince yaygınlaşmadığını ve cerrahi standartları taşımayan sünnet uygulamaları nedeniyle uzun vadede erkeklerin, cinsel işlev bozuklukları yaşama ihtimallerinin arttığını belirtti.

 

Sünnetin sağlık açısından birçok faydası olduğunu ifade eden Op. Dr. Dr. Işık, “Sünnet cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korurken penis kanseri riskini de azaltmaktadır” dedi.  

Sünnet için en ideal zamanın yeni doğan dönemi olduğunu kaydeden Dr. Işık, bu dönemde yara iyileşmesinin de çok hızlı olduğunu söyledi. Bu dönemde bebeklerin çok düşük doz lokal anestezi ile sünnet edildiğini vurgulayan Dr. Işık, “Çocuk psikiyatristleri 6 ay ile 6 yaş arasındaki dönemde sünnet  yapılmasını çok önermiyor.  Sünnetin altıncı yaştan sonra önerilmesinin sebebi ise 6 yaş sonrasının çocukların kendini bilmeye başladığı bir dönem olarak kabul edilmesidir. Bu nedenle sıklıkla yeni doğan dönemde ilk 6 ay veya 6 yaşından sonra sünnet yapılmalıdır.” şeklinde konuştu.

'CERRAHİ OLMAYAN SÜNNET MÜDAHELELERİ...' 

Bir Üroloji ve Androloji uzmanı olarak çok fazla erişkin erkek muayenesi yaptığını ifade eden Op. Dr. Işık,  “Özellikle 1960’lı ve 1970’li yıllarda penis anatomisine hakim olmayan kişiler tarafından yapılan sünnetler nedeniyle Türk erkeklerinin büyük bir kısmı mağdur oldu. Şekil bozukluklarını, erken boşalmayı ve cinsel haz problemlerini o dönemde yanlış sünnet uygulanmış erkeklerin birçoğunda görüyoruz. Geçmişte sünnet operasyonları usulüne uygun yapılsaydı, günümüzde toplum sağlığını etkileyen erkek kaynaklı cinsel problemler bu denli yaygın olarak görülmezdi.” dedi.

'SUÇ TEŞKİL EDİYOR' 

Hekim olmayan kişilerin sünnet operasyonunu yapmasının yasal olarak suç teşkil ettiğini belirten Dr. Evren Işık, “1 Ocak 2015 itibariyle hekim olmayan kişilerin sünnet yapmaları yasaklandı. Sünnet sadece tıp fakültesi mezunu doktorlar, özellikle de cerrahlar tarafından yapılması gereken bir müdahaledir. Doktor taklidi yaparak hastaya müdahale etmeye çalışan kişiler 2-5 yıl arası hapis cezası ile cezalandırılmaktadır. Aileleri uyarıyorum; hekim olmayan kişiler tarafından yapılan ve/veya steril olmayan koşullarda gerçekleştirilen sünnet operasyonlarına izin vermesinler.” diye konuştu.

Yayın Tarihi : 09.03.2018 : 11:12

Etiketler : sünnet    1960    1970    dikkat   


Yorumlar

4852
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN