Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


TAKEV'e Büyük Onur

TAKEV'e Büyük Onur
FLL turnuvalarına hazırlanan TAKEV Fen ve Anadolu Lisesi öğrencilerinin kurduğu “Wonder Water” proje grubu; içme suyunu ,moringa bitkisi tohumları ile temizlemek üzere proje geliştirdi; genç bilim insanlarının projesi turnuvada “En iyi Araştırma Ödülü” aldı.

 

FIRST LEGO LEAGUE (FLL) Turnuvasına hazırlanan TAKEV Lisesi öğrencilerinden oluşan “Wonder Water” grubu, anavatanı Hindistan olan “MORINGA OLIAFERA “ bitkisinin tohumundaki proteinlerin sudaki bakterileri temizlediğini keşfetti. Öğrenciler bitkinin tohumlarını öğüterek,sağlıksız içme suyunu temizlemeyi başardılar.

Su  depolarında uzun süre bekleyen ve suyun içilebilirlik kalitesini bozan mikroorganizmaların temizlenmesi için düzenek hazırlayan öğrenciler, bir su deposu tasarlayarak moringa tohumlarının yer aldığı bir kısım oluşturdular. Su deposunun üst kısmında   moringa tohumlarıyla temizlenen su ara bölmedeki filtreleme ile alt depoya temizlenmiş olarak iniyor temiz ve sağlıklı içme suyu elde ediliyor.

Projeleri ile çevrecilerden de büyük alkış alan öğrenciler FLL Bölge turnuvasında “En İyi Araştırma” ödülüyle ulusal turnuva da projelerini geniş çevrelere duyurma olanağı yakaladı. Şimdi ise projelerini geliştirip “Daha Sağlıklı Su, Daha Sağlıklı Yaşam “ sloganı ve Change.Org ta başlattıkları imza kampanyasıyla farkındalık yaratarak ülkemizi yurtdışında temsil etmeyi hedefliyorlar.

Yayın Tarihi : 07.03.2018 : 11:27

Etiketler : moringa oliafera    wonder water    takev    ödül       


Yorumlar

7280
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN