Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Bal Arıları ve Milletvekilleri!

Bal Arıları ve Milletvekilleri!
Hamdi Türkmen yazdı: Doğanın en çalışkan canlıları arılardır. Tüm ülkeler de arı gibi çalışan parlamenter seçmek ister. Bu mümkün mü? Karşılaştırmalı yazımı okuyup; kararı siz verin…

 

HAMDİ TÜRKMEN YAZDI...

Bal arıları, mahlûkat-ı hayvanat grubunun zarkanatlı böcekler familyasının apocrita alt takımının bal yapan iğneliler grubunun üyesidir.
Parlamenter, ya da milletvekilleri adını verdiğimiz saygın kişiler ise homo sapienssapiens (bilen insan) olarak tanımlanan beşeri canlılardır.
 
***
 
Bal arıları, adına kovan denilen bir çatı altında yaşamlarını ve doğanın onlara yüklediği görevlerini sürdürürler.   
Orada dünyaya gelir, çoklukla da orada ölürler.
Parlamenterler, bu göreve geldikten sonra adına Meclis denilen bir kutsal çatının altında çalışırlar.  Ancak, o çatının altında doğan bir parlamenteri tarih boyunca görmediğimiz gibi, çok istisnalar dışında da bu çatı altında ölmezler.
 
***
 
Bal arıları, kovanın efendisi ve başkanı olan kraliçe arıya bağımlı olarak hizmet verirler ve kraliçe arının üstünlüğünü asla tartışma konusu yapmazlar.
Parlamenter unvanı ile toplum tarafından onurlandırılan ve göreve getirilen homo sapienssapiens’ler ise, yasal unvanları milletvekili olsa dahi, parti liderinin bizzat seçtiği ve halka işaret ettiği kişilerdir. Parti liderinin üstünlüğünü tartışamazlar ve liderlerine biat ederler.   
Bu nedenle, bazı köşe yazarlarımız tarafından kendi pozisyonlarını tanımlamak için kullanılan ‘lider vekilleri’ tarifine de ses çıkarmamak zarafetini gösterirler.
Ki, bu onurlu sessizlikleri ile de bal arılarına benzetilmeleri olağan sayılabilir.
 
***
 
Bal arıları, 500 gram bal üretebilmek için yaklaşık olarak 3 milyon 750 bin çiçeğin nektarını kullanmak zorundadırlar.
Parlamenterler de, bu unvanı hak etmek için seçim bölgelerine bağlı olarak 25 bin ile 75 bin seçmenin oyunu toplamak zorundadırlar.
 
***
 
Bal arılarının, bir petek balı üretebilmek ve doldurabilmek için, yaklaşık olarak 100 bin km. kadar yolu uçarak tamamlamaları gerekir.
Parlamenterler ise dört yılda bir olsa da, seçmenlerini ilçeler, bucaklar, köyler ve ana kentin mahallelerini dikkate alarak söylersek, bir seçim döneminde en az bal arıları kadar yolu dolanmak zorunda kalabilirler.  Ancak, istisnalar dışında parlamenterlerin bu mesafeleri uçarak dolaşmaları gerekmez.
 
***
 
Bal arıları, bir kovan balı üretebilmek için kovanın içerisinde yaşayan ve görev yapan 40 bin arının işbirliğine ihtiyaç duyarlar.
Parlamenterlerin işlevi ise daha kolaydır, liderlerinin uygun ve gerekli gördüğü bir tasarıyı oylayarak yasalaştırmak için sadece 226 parlamenterin el kaldırmasını yeterlidir.
 
***
 
Bal arılarının dünyasında tembelliğe yer yoktur.  Güneşin doğuşu ile göreve başlarlar ve güneş batıncaya kadar çalışırlar.  Haftalık çalışmaları tam gün mesaisi olarak yedi gündür.
Parlamenterlerin haftalık çalışma programları salı, çarşamba ve perşembe günlerine bağlanmış olarak üç gündür. Bu günlerin mesaisi saat 15.00 gibi başlar, başkanın son vereceği dakikaya kadar uzar. Çok özel günlerde ise haftanın tüm günleri ve daha uzun saatler isteyen programlar yapılabilir. Hatta sabahlara kadar süren bu çalışma temposu, bazen kulis koltuklarında ve çoklukla da eflatun renkli ceylan derisi koltuklarda istirahat buyurmaları ile tamamlanır.
 
***
 
Bal arıları arasında birbirlerine güvensizlik asla söz konusu dahi olamaz.
Parlamenterler bu konu da daha değişik davranırlar ve liderlerinin talimatı ile birbirlerine erketelik yapabilir, bir üyenin talimat dışına çıkarak yanlış oy kullanmasını engel olmak gibi demokratik teamülleri eksiksiz uygulayabilir, grup kararına ters olabilecek insani hataları önlemek üzere çok daha disiplinli olabilmek dikkatini asla esirgemezler!
 
***
 
Bal arılarının birbirlerinden mal saklamak ve kendi çiçeklerini diğerlerinden gizlemek veya nektar alacakları alanları ihaleye çıkarmak gibi gelişmiş hünerleri yoktur.    
Parlamenterlerin ise yandaşlarının ihalesini takip etmek, akrabalarını koruyup kollamak, makamları kendilerine yakın kişilere ayarlamak gibi çok insani ve ileri derecede yardımseverlik sayılacak (!) hasletleri daima olagelmiştir.
 
***
 
Bal arılarının kendi toplumsal yapıları olan kovan içi cumhuriyetten asla bir yakınmaları yoktur ve bu düzen değişmelidir diye bir söylemleri olduğunu tarih yazmamıştır.
Bir grup parlamenterlerin ise sık sık kendi yönetim şekilleri konusunda niza çıkartmak kusurları olagelmiştir. Bazen ikinci cumhuriyetçi, bazen liberal, bazen muhafazakâr veya ulusalcı olmak şeklinde tezahür eden yönetsel yakınmaları daima vardır. Hatta bir kısmı liderlerinin arzusu üzerine yarı başkanlık, başkanlık gibi ülkenin yönetsel yapısını hepten değiştirecek tartışmalara amade olabilir, ülke düzeninde olabilecek kargaşayı da unutabilirler.  
Bu nedenle de, “İnsan hafızası unutmak ile maluldür!” atasözünü çoklukla haklı çıkartırlar.
 
***
 
Bal arıları, ürettikleri baldan kendi ihtiyaçları kadar pay almakla yetinirler.
Parlamenterler ise aylık olarak 20 bin küsur lira maaştan, iki yıldan itibaren geçerli olabilmek kaydı ile ölünceye kadar ayda 8 bin lira emekli maaşından asla mutlu olamazlar. Bunu da söz konusu ederek basit bir beşeri zaaf olarak gösterenlere de hassaten kızarlar (Muhtemelen bana da kızacaklardır)
 
*** 
 
Dikkat ve dikkat! :
İşbu yazıya örnek alınan parlamenterler, Atlantis gibi, Patagonya gibi az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerin parlamenterleri misal alınarak değerlendirilmiştir. Ülkemizin necip parlamenterleri ile benzerlik kurulması tehlikeli ve yasaktır! Üçüncü kişilere ve bilhassa münafıklara ilanen duyurulur. 

 

Yayın Tarihi : 02.03.2018 : 13:00

Etiketler : hamdi türkmen    bal arıları    milletvekilleri    yazı    bal arıları ve milletvekilleri    ben tv    kanalben       


Yorumlar

3740
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN