Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Bu Başka Bir Açlık!

Bu Başka Bir Açlık!
Hamdi Türkmen yazdı: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kadın cinayetleri ve çocukların uğradığı cinsel istismarla ilgili aldığı karar; son derece doğru ve yerindedir. Acilen ilgili yasada değişiklik yapılmalıdır.

 

HAMDİ TÜRKMEN YAZDI...

Uzun süredir ülkemizde erkek egemen toplumun kadınlara yönelik baskılarını konuşuyoruz. 

Her gün yazılı ve görsel medyada izledikçe de kahroluyoruz.  Sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan bile dayanamadı, her türlü erkek şiddetinde ve hunharca işlenen kadın cinayetlerinde “iyi hal” uygulamasından vazgeçileceğini, bunun için yasa değişikliği yapılacağını açıkladı.

Son derece doğru ve yerinde bir karar.

Ancak ortada var olan tek gerçek, bu sevimsizliklerin alt yapısında cinsellik bilgisizliği ve hatta açlığı olmasıdır.

Ne yazık ki; bu cinsel talepler, doğal bir beklenti olmaktan öteye aşırı bir açlığın hunharca telafisine dönüşmüştür.

***

“İnsan aç kalmaya görsün, inançlarını bile yer!..”

Bu vecizenin sahibi Knut Hamsun, aç kalmanın insanın sadece midesinden değil, beyin loplarından da bazı karşı konulamaz sinyallere neden olduğunun altını çizmiştir.

Türk Dil Kurumu sözlüğü de, aç ve açlık sözcükleri için bir takım şeylere duyulan yokluk ve yoksunluk hissi tanımını ortaya koymaktadır.  

Söz edilen yokluk ve yoksunluk duygusunun yalnızca gıda ihtiyacına bağlı olmadığını; yüzlerce kadın ve genç kızımızı kurban vererek artık biliyoruz.  Karnımızın açlığı yanında, bilgi ve kültür dağarcığımızın açlığı ve sosyal yaşamımızda ortaya çıkan cinsel sapkınlıklar da sıklıkla söz konusu edilen bir dışavurumdur.  

Zaten çeşitli açlık türleri arasına cinsel açlığı da katabilmek olasıdır. Ki, özellikle gelişmekte olan toplumların halen çözümlenemeyen dertlerinden biri olsa gerektir.  

***

İlkel insanlar adı ile tanımladığımız halklar, cinsellik objesini karın doyurmakla eş ağırlıkta bulmuş olduklarından cinsel açlığı primer (ilksel) dürtülerimiz bazında doğal bir eylem olarak kabullenerek kendi değer yargıları çerçevesinde çözmüşlerdir.

Gelişmiş olduğunu kabullendiğimiz topluluklar ise cinsel açlığı yenmek için öncelikle bağnaz ve baskıcı değerleri alt etmişler ve kişilerin cinsel yaşamının da bir hak olduğu gerçeğini toplumsal ortak payda düzleminde çözümleyerek, bir tür kişisel özgürlük yaklaşımı ile sorun olmaktan çıkarmışlardır.

Gelişmekte olan ülkelerin insancıkları ise ülkemizde olduğu gibi; hangi inanışa sahip olurlarsa olsunlar, teokratik baskıyı halen aşamadıkları için sorunludurlar. Özellikle, din adamlarının yanlış yorumları ve çoklukla kendi hatalı anlayışlarından menkul dinsel öğütleri sonucunda, o toplumun insanlarınca kapalı kapılar arkasına hapsedilen cinsellik kavramı, bir anlamda “tabu” olmak düzleminde kalmıştır.  

Doğal sonucu da özellikle genç dimağların cinsel açlık boyutu ile zedelenmekte oluşuna yol açmaktadır.

***

Cinsel yaşamı tabu olarak kabullenmek zorunda kalan genç insanlar, ilerleyen yaşlarında hangi unvanın sahibi olurlarsa olsunlar, cinsel açlıklarını beyinlerinde ve bedenlerinde taşıdıkları için, Knut Hamsun’u doğrulayacak şekilde insani inançlarında bile bir erozyon yaşamak zorunda kalmaktadırlar.

Bunu daha basit bir örnekle tanımlamak olasıdır. Örneğin; çocuğuna bir oyuncak tren alan anne veya baba, bu oyuncak trenle çocuğundan önce kendisi oynamak hevesindedir. Zira o oyuncakla oynaması gereken yaşlarda, o oyuncağının olamamasının yokluğu bir gelişim açlığı yaratmıştır. İlerlemiş yaşında bile bu fırsatı bulunca açlık duygusu öne çıkmakta ve çocuğun bağırarak protestosuna karşın, ilk oyuncunun kendisi olmasının hevesini yenememektedir…

***

Açlık duygusu ile tam gelişemeyen cinsel yanımız, bazen şarkı ve türkülere yansıtılan sözcüklerle de dile getirilmektedir. Hepimizin anımsayabileceği bir örnek vermek gerekirse, Ahmet Sevinç’in Bolu dolaylarından derlediği bir türkünün güftelerine göz atalım, derim;
“Beyaz giyme söz olur / Siyah giyme toz olur / Gel beraber kaçalım /  Muradımız tez olur” türküsü, sizce cinsel açlığın çözümüne şiirsel bir davet değil midir?!
Bu türkünün sözcüklerini, Selçuk Ü. Öğretim Üyesi bir akademisyenin son yorumu eşliğinde değerlendirelim; “Dekolte giyen kadınlara tecavüzün” sanki kaçınılmaz olduğunu söyleyebilen kişinin yüzyıllar boyu süregelen  cinsel yasakçılığa, yeşil ışık yakabilmesi bir ilginç örtüşme değil midir?!

Bu kişinin başka yorumları da vardır ki, belli ki anlamı kendi açlığından menkul olsa gerektir!  
Sayın din hocası; “yürüyüşe bir işve kattığı için olsa gerek topuklu ayakkabı giymeyi”,  ek olarak “saç boyamayı, erkeklerle konuşurken kırıtmamayı, parfüm sürmemeyi, beden çizgilerini öne çıkaran giysi giymemeyi” önermektedir. 

Bu kısır düşünceye karşı da bir halk türkümüz vardır;
“Salına da salına da gel / Hadi yavrum dön dolaş, gene bana gel” nakaratı ile söylenen, ozanın kadından beklentisini ve bir tür saygılı özleyişi dile getirmektedir.  

Yani, toplumun masum beklentilerini köstekleyen dinsel tabulara türkü yakarak bir karşı duruşu ve isyanı betimlemektedir.

Biz gene Knut Hamsun’u anarak veda edelim istiyorum; zira değerli yazarın vurguladığı ve insani duygularımızı sarsan açlık sadece midemiz ile sınırlı değildir;
“İnsan aç kalmaya görsün, inançlarını bile yer!..”

Nitekim yemeye de devam ediyoruz. Bunun göstergesi de; her gün sözde “aşk” ve kadın bedenini başkasıyla paylaşmaksa öldürme dürtüsü ile korumasız küçük çocuklarımızın uğradığı cinsel istismar olaylarıdır.

Yayın Tarihi : 22.02.2018 : 14:50

Etiketler : hamdi türkmen    erdoğan    Bu Başka Bir Açlık    yazı    türkiye       


Yorumlar

3113
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN