Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


CHP Tarihinde İlk kez…

CHP Tarihinde İlk kez…
Hamdi Türkmen yazdı; Yarın CHP’nin İzmir Patronluğu için çok uzun yıllardır ilk kez iki genç aday yarışacak; 36 yaşındaki inşaat mühendisi Selim Utku Gümrükçü ve 40 yaşındaki serbest avukat, Buca ve Büyükşehir Belediye Meclis üyesiyken istifa eden Deniz Yücel. CHP İl Kongresi’ne saatler kala milletvekilleri ve partili ilçe başkanlarının desteklediği isimler de belli oldu.

 

HAMDİ TÜRKMEN YAZDI...

CHP İzmir Kongresi öncesindeki son gün; yani bugün ilginç gelişmeler yaşanıyor.

7 Ocak azar günkü kongre, siyaseten gerçekten tarihi bir gün olacak. Seçilecek il başkanı 2019’da peş peşe yapılacak; yerel, genel ve Başkanlık sistemi seçimlerinin patronu olarak görev yapacak.

CHP’nin en güçlü olduğu büyük kentlerden ve 22 belediye ile yerel iktidarın yıldızı durumundaki İzmir, hem parti hem de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu için önemli bir seçim alanı.

Ne yazık ki Kılıçdaroğlu, İzmir Milletvekili olmasına rağmen, aynı gün yapılacak olan Bursa Kongresi’ne katılma kararı aldı.

İzmir’e gelmeyecek.

***

CHP İzmir İl Kongresi sürecinde ilginç gelişmelerle dolu bir son hafta yaşadık.

Salı günü İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi, 1977 doğumlu Deniz Yücel görevinden istifa ederek CHP İzmir İl Başkanlığı’nda yaptığı basın toplantısıyla CHP İzmir İl Başkanlığı’na adaylığını açıkladı!

2014’te belediye meclis üyesi olmadan önce partide görev almayan ve serbest avukatlık yapan Yücel’i bu görev için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ikna etti.

Kocaoğlu, il kongresine  tek adayla gidilmesi prensip olarak kabullenilen kongre için bir “uzlaşma adayı” için istişareler yapacağını duyurmuş ve ardından da ilçe başkanları, milletvekilleri ve belediye başkanlarıyla görüşme turları yapmıştı.

Pazartesi akşamı tamamlanan ve üzerinde uzlaşılan bir isim ortaya çıkmayan turların ertesi günü öğleyin Deniz Yücel’in açıklaması geldi.

Bu gelişme üzerine aday olması beklenen mevcut il başkanı Asuman Ali Güven ilk isyan eden kişi oldu.

Güven’nin tepkisinin temelinde Deniz  Yücel’in ismi, kişiliği değil de tecrübesizliği ve uzlaşma yerine Kocaoğlu tarafından önerilmesi yatıyordu.

Ali Asuman Güven, bu gelişme karşısında ilçe başkanlarından bir destek göremeyince adaylıktan çekildi.

Güven devre dışı kalınca, Çiğli kongresinde ilçe başkanı seçilen Utku Gümrükçü sosyal medyadan adaylığını açıkladı ve perşembe günü sabah da Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk koyup CHP İl Başkanlığı’nda yoğun bir katılımla basın açıklaması yaptı.

***

Artık top delegedeydi.

Adaylığını açıklayan eski il başkanlarından Kemal Karataş, Utku Gümrükçü lehine, eski PM Üyesi Hüseyin Saygılı da Deniz Yücel lehine  yarıştan çekildi.

Uzun süre, hatta Perşembe gününe kadar sessiz kalan  milletvekilleri cephesinde de hareketlilik başladı.

Atilla Sertel beklenmedik bir şekilde Kocaoğlu’nun desteklediği Deniz Yücel’le hareket eden Ali Engin faktörüne rağmen, Deniz Yücel’e destek vereceğini açıkladı.

Tacettin Bayır’ın tercihi ise Gümrükçü’den yana oldu.

Murat Bakan, Yücel’e destek veren bir diğer milletvekili olarak Kocaoğlu’na rağmen taraf olduğunu açıkladı.

İzmir milletvekili  ve Parti Meclisi Üyesi Selin S. Böke ayağını kırdığı için kongreye katılamayacağını açıkladı; bir yerde tarafsızım mesajı verdi.

En ilginç gelişme İzmir dışında olan Tuncay Özkan’ın 9 Ocak’a kadar İzmir’e gelmeyeceği açıklandı. Ancak bu karar son anda değişti ve Özkan kongreye katılmak ve Gümrükçü’ye destek için dün akşam saatlerinde İzmir’e geldi.

Milletvekili olmayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, Kocaoğlu’nun sürece müdahalesine tepki verirken, Genel Sekreter Kamil O. Sındır, Deniz Yücel’in basın toplantısından sonra susmayı yeğledi.

Bu da CHP Genel Merkezi’nin Deniz Yücel’i desteklediği yorumlarına neden oldu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok ve PM’nin İzmir kanadı ;Mustafa Moroğlu, Sevda E. Kılıç, Prof. Dr. Özkan Yıldız ve Hakkı Akalın ise Kocaoğlu’nun işin içine bu kadar girmesini doğru bulmamakla birlikte suskun kalmayı yeğlediler.

***

CHP’li ilçe başkanlarına gelince…

Bornova,  Deniz Yücel’den yana tavrını koydu.

Bayraklı, Konak ve Çeşme ise Gümrükçü dedi. Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ da öyle.

Buca ve Urla da Gümrükçü’den yana açık tavır alan simalar arasında yer alıyor.

En çok delegeye sahip Karşıyaka’nın ise çoğunlukla Deniz Yücel’i destekleyeceği açıklandı.

***

Sonuç olarak yarın İzmir iki adaylı bir kongreye gidiyor.

İki yıl önceki olağan kongre Alaattin Yüksel ve Nevzat Kavalar arasındaki çekişmeye sahne olmuş ve Yüksel 6 oy farkla başkan seçilmişti.

Kongreye damga vuracak olan gelişmeler ise kurultay delegeliklerinin, il yönetiminin, il disiplin kurulunun nasıl paylaşılacağı listelerde yatıyor.

Çünkü; üç seçimi; yerel seçimi, milletvekili seçimini, cumhurbaşkanlığı seçimini önümüzdeki erken veya zamanındaki seçim sürecinde sırtlayacak yapı, bu kongreden çıkacak.

Yarın CHP’nin İzmir Patronluğu için iki genç aday yarışacak;

36 yaşındaki inşaat mühendisi ve 18 yıldır CHP’li Selim Utku Gümrükçü ve 40 yaşındaki serbest avukat, Buca ve Büyükşehir Belediye Meclis üyesiyken istifa eden Deniz Yücel.

Gümrükçü, daha önce de Çiğli ilçe başkanlığı yapmıştı, iki devrimci öğretmenin oğlu.

Deniz Yücel ise tanınmış bir partili olan Esen Yücel’in oğlu. Arkasında da İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu’nun desteği var.

Kongrenin en güzel yanı; CHP’de çok uzun yıllardır ilk kez  40 yaş ve altındaki iki aday yarışacak olması.

Yayın Tarihi : 06.01.2018 : 15:40


Yorumlar

2055
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN