Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


‘Dört Gün Buda Üç Gün Zorba’

‘Dört Gün Buda Üç Gün Zorba’
Gazeteci, şair, yazar Ünal ERSÖZLÜ, yeni kitabı ‘Dört Gün Buda, Üç Gün Zorba’da; sevgi, mutluluk, huzur, iyilik kavramlarının peşine düşerken; ariflerin, modern bilgelerin izini sürüyor. Ersözlü, kitabında insanlığın kadim bilgisini süzüyor.

 

Gazeteci, şair, yazar Ünal Ersözlü’ye Karakarga Yayınları’ndan çıkan ve üçüncü baskısını yapan felsefe içerikli yeni kitabı ‘Dört Gün Buda, Üç Gün Zorba’yı ve kitapta neleri anlattığını sorduk.

Ünal Ersözlü sorumuzu şöyle yanıtladı:

“Günümüz insanı çok mutsuz, karamsar, sahip olduklarına şükretmekten uzak ve gelecek kaygısı içinde, şimdi’yi, şu anı yaşayamıyor. Bu olumsuz tablonun karşısında; ben insana kendisini, kutsallığını, gerçek mutluluğun insanın kendi içinde olduğunu hatırlatmayı amaçladım. Aslında hem bizim topraklarımızda, hem bambaşka kıtalarda ve asırlarda yaşamış arifler, mutluluğun peşine düşenlere; erdemin, metanetin ve öz saygının insanın kökünde filizlenip, dallarından sevgiyi, huzuru, neşeyi nasıl uzatacaklarını anlattılar. 

Oysa günümüzde insanlık hâlâ, halının altına bizzat süpürdüğü kendi hazinesini, kalbinde arayacağına, sahici olmayan masal dağlarında arıyor. 

Ben mutluluk yolunda, dört gün Buda kadar dingin ve sabırlı, üç gün Zorba kadar coşkulu ve tutkulu yaşamanın, mutluluğa hak ettiği dengeyi nasıl vereceğini anlatmaya çalıştım. 

Buda'dan Hallac-ı Mansur'a, Eckhart Tolle'den Jung'a kadar, keşiflerini paylaşmış ne kadar bilge varsa, onların deneyimlerini okurlarımla paylaştım.”

Gazeteci, şair, yazar Ünal Ersözlü’nün, geçtiğimiz yıllarda yayımlanan “Okyanusların Not Defterinden”, “Zaman Ayna Bıçak”, “Gidiyorum Adım Unutuluş Olsun Diye” , “Aşk-ı Hakiki”, “Gençliğin Dün Gecesi”, “Kapıyı Çalıyorum”, “Sarmaşk” adlı kitapları bulunuyor. Şair Ünal Ersözlü; daha önce yayımlanan bu kitaplarından ikisiyle, Akademi Şiir Başarı Ödülü (1990) ve  Behçet Aysan Şiir Ödülü’nü (1998) kazanmıştı. Ünal Ersözlü ‘Kapıyı Çalıyorum’ adlı kitabıyla ise Türk şiirinin en önemli ödüllerinin başında gelen Yunus Nadi Şiir Ödülü’ne (2011) layık görülmüştü. Ünal Ersözlü şiiri, eleştirmenler tarafından, hayatı yansıtan, toplumcu, izlenimci, lirik çizgide değerlendiriliyor.   

 
 

Yayın Tarihi : 04.01.2018 : 16:45

Etiketler : Dört Gün Buda Üç Gün Zorba    ünal ersözlü    kitap    yayın    izmir    gazeteci    yazar       


Yorumlar

5442
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN