Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


‘Dört Gün Buda Üç Gün Zorba’

 ‘Dört Gün Buda Üç Gün Zorba’
Hamdi Türkmen yazdı: Ödüllü yazar-şair-edebiyatçı Ünal Ersözlü; son kitabında “Dört Gün Buda Kadar Dingin ve Sabırlı, Üç gün Zorba Kadar Coşkulu ve Tutkulu” yaşamanın, mutluluğa hak ettiği dengeyi nasıl vereceğini anlatıyor.

 

HAMDİ TÜRKMEN YAZDI...

Ünal Ersözlü, İzmir’in yetiştirdiği iyi bir gazetecidir ama bizlerden daha farklı ve üstün tarafı vardır.
Çünkü; sadece gazeteci değil, aynı zamanda ünlü bir şair ve edebiyatçıdır…
Ünal ile tanışlığımız ve birlikteliğimiz Yeni Asır Gazetesi’nde başlar.
Ünal, 80 darbesi sonrası cezaevinden yeni çıkmış ve işsizdir.
Haber müdürü olarak karşıma geldiğinde, “mır-mır sevimli, sevecen kediler” gibi kıvranırken, bir an önce çalışmak zorunda olduğunu ve acilen işe ihtiyacı olduğunu ta yüreğimin içinde hissetmişimdir.
Kısmet oldu, uzun yıllar Yeni Asır’da birlikte çalıştık.
 
***
 
Ünal Ersözlü aynı zamanda iyi bir iletişimcidir de.
İzmir’in markası olan ve ne yazık ki bugün kapatılarak Migros’lara kurban edilen Tansaş’ın, Ege Bölgesi’ne yayıldığı yıllarda (Ahmet Piriştina’nın Tansaş Genel Müdürlüğü sırasında) Tansaş Basın Halkla İlişkiler, Reklam Koordinatörlüğü görevini de yapmıştı.
Ayrıca, seçim kampanyalarında koordinasyon ve iletişimden sorumlu yöneticilikler üstlendi. Zülfü Livaneli’nin, İstanbul Büyükşehir Başkan adaylığı, 1994 seçim kampanyası ve Ahmet Piriştina’nın, İzmir Büyükşehir Başkan adaylığı, 1999 seçim kampanyasının başında Ersözlü vardı.
Ünal Ersözlü; belediye başkanlığı döneminde, Ahmet Piriştina’nın iletişim-medya danışmanlığını, İzmir Kent Kitaplığı’nın kuruculuğunu, İzmir Kent Kültürü Dergisi Genel Yayın Yönetmenliğini üstlenmişti. İzmir Büyükşehir’de İzmir Yayıncılık A.Ş’nin Genel Müdürlüğünü de yaptı. (1999- 2002)
 
***
 
Ünal Ersözlü’nün, geçtiğimiz yıllarda, sırasıyla “Okyanusların Not Defterinden”, “Zaman Ayna Bıçak”, “Gidiyorum Adım Unutuluş Olsun Diye” , “Aşk-ı Hakiki”, “Gençliğin Dün Gecesi”, “Kapıyı Çalıyorum”, “Sarmaşk” adlı kitapları yayımlandı.
Bu eserleri nedeniyle Ersözlü; Akademi Şiir Başarı Ödülü (1990), Behçet Aysan Şiir Ödülü (1998), Yunus Nadi Şiir Ödülü’ne (2011) layık görüldü.
 
***
 
Ünal, uzun süredir üzerinde çalışıyordu. Sonunda kitabını piyasaya çıkardı,
Ersözlü’nün yeni kitabı felsefe içerikli ve adı da ‘Dört Gün Buda, Üç Gün Zorba…’
Ünal bu kitabında; sevgi, mutluluk, huzur, iyilik kavramlarının peşine düşerken; ariflerin, modern bilgelerin izini sürüyor. 
Ersözlü, kitabında, insanlığın kadim bilgisini süzüyor.    
‘Dört Gün Buda, Üç Gün Zorba’  Karakarga Yayınları’ndan yayımlandı. Kitapçıların raflarında yerini aldı.

***

Karakarga Yayınevi, Ersözlü’nün yeni kitabını okurlarına şu ifadelerle sunuyor:
“Bambaşka kıtalarda ve asırlarda yaşamış arifler, mutluluğun peşine düşenlere mürşidin kendi algılarımız olduğunu söylediler. Erdemin, metanetin ve öz saygının bir kökte filizlenip, dallarından sevgiyi, huzuru, neşeyi nasıl uzatacaklarını anlattılar. Oysa insanlık hâlâ, halının altına bizzat süpürdüğü hazineyi, tanımadığı kahramanları masal dağlarında arıyor.
Ünal Ersözlü; dört gün Buda kadar dingin ve sabırlı, üç gün Zorba kadar coşkulu ve tutkulu yaşamanın, mutluluğa hak ettiği dengeyi nasıl vereceğini anlatıyor. 
Buda'dan Hallac-ı Mansur'a, Eckhart Tolle'den Jung'a kadar, keşiflerini paylaşmış ne kadar bilge varsa, bizi onların işaret ettiği hemzemine götürüyor; süveydaya…”
 

Yayın Tarihi : 22.12.2017 : 10:10

Etiketler : ünal ersözlü    dört gün buda üç gün zorba    kitap    hamdi türkmen       


Yorumlar

2092
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN