Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


’Dolar’ın Ateşini Söndürebilir

’Dolar’ın Ateşini Söndürebilir
Dolar,TL karşısında tarihi bir rekor kırıyor, bu artışın sebepleri ulusal ve uluslararası ekonomilerdeki açıklanan veri ve beklentilerdeki değişimlerde bulunabilir. Okan Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi’nden Doçent Dr. Zeynep Ökten yaptığı açıklamada, “Gelişmekte olan ülkeler arasında TL’nin negatif ayrışmasının sebebi, enflasyonun, cari açığın, işsizlik verilerin ve jeopolitik risklerin yüksekliğidir. Küresel anlamda yatırımcıların risk alma iştahlarının düşüşü ve ABD’de d...

 

DOLARA OLAN TALEP YILSONUNA DOĞRU ARTACAK
 
Doçent Dr. Ökten şöyle devam etti:  "Beklentilerin döviz kuru üzerindeki etkisini de ihmal etmememiz gerekir.TCMB’nin yaptığı Dolar/TL tahmin anketlerinde Dolar kurunun yıl sonu itibariyle 3.86 olması bekleniyor, bir önceki tahmin anketinde ise bu beklenti 3.72 idi. Döviz kuru tahmin anketinin seyrinin de artış yönünde olması dolar talebinin artacağını ve yükselme eğiliminin süreceğini göstermektedir.
 
Öte yandan Türkiye-Rusya ilişkilerinin normalleşmesi, Suriye’de siyasallaşma çabaları ve TCMB tarafından açıklanan işleyen bir vadeli kur piyasasının  açılacak olması sayesinde kurlardaki oynaklığın azalacağı ihtimali Dolar’ın yönünü tersine çevirebilir.
 
TCMB’DEN KUR RİSKİ İÇİN YENİ ARAÇ
 
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Erkan Kilimci de yaptığı açıklamada, reel sektörün kur riskinin yönetilmesi amacıyla bankanın ileriki günlerde yeni bir ürünü uygulamaya koyacağını belirtmişti. Kilimci, "Döviz kuru riski koruması sağlayacak Türk lirası uzlaşmalı vadeli döviz işlemlerine başlamayı planlıyoruz" açıklamasında bulunmuştu.
 
 
 
 

Yayın Tarihi : 15.11.2017 : 13:17

Etiketler : Vadeli    Kur    Piyasası    doların    Ateşini    Söndürebilir    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

1182
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN