Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Modern Anadolu Kadınları

Modern Anadolu Kadınları
Moda, günümüzde çok hızlı değişen bir tüketim nesnesi haline geldi. Eski kaliteli, şık ve emek dolu kıyafetlerin yerini neredeyse tek kullanımlık kıyafetler aldı.

 

AYSEL KAYARDI / BEN HABER

1920’li yıllarda, 1. Dünya Savaşı’ndan çıkışın etkisiyle ekonominin değişim göstermesi, bir yanda oluşan kısıtlılıklar bir yanda bu kısıtlamadan çıkış çabaları sonucunda, daha rahat, hareket etmeyi kolaylaştırıcı bir giyimin tercih edilmiş ve modern giyimin temelleri atılmıştı. O dönemde kumaşlarda da değişim ve gelişim gözlemleniyor, suni ipek, pamuk, yün gibi kumaşlar giderek daha fazla yaygınlaşıyordu.

Türkiye modası da bundan nasibini alıyordu. Kadınlar saçlarını kestiriyor, bu saçların üzerine kloş şapkalar takıyorlardı. Resmi Gazete’de yayınlanan açıklamaları da etkisiyle giyim kuşamlarını şekillendiriyorlardı. Ayrıca denizde mayo giymeye başlayanlar da vardı.

Vals, tango, fokstrot, çarliston gibi danslar büyük ilgi görmüştü. Yaşam tarzının Batılılaşması hareketi kapsamında okullarda gramofon eşliğinde bu danslar öğretilmiş, erkeklerde Çarliston pantolonlar çok moda olmuştu. 

Cumhuriyet balolarında şıklık yarışı

Yaş almış dedelerimizin, ninelerimizin “Nerede o Cumhuriyet kadınlarının şıklık yarışına girdiği kadınlı erkekli eğlenceler, nerede o Cumhuriyet erkeklerinin en şık smokinleriyle lokantaya gittiği günler, nerede o Cumhuriyet Baloları?” diye yakındığını çok duyarız. Herkesi özendiren tüm Cumhuriyet insanlarının dans edip eğlenmeye doyamadığı coşkulu Cumhuriyet balolarında; kadınlar bu şıklık yarışında giymek için aylar öncesinden hazırladıkları en güzel en özel tuvaletlerini giyerken beyler ise bu özel gün için sandıklarından özenle sakladıkları en şık balo kıyafetlerini çıkartırmış.

Bayanların telaşı tabii ki daha fazlaymış. Çünkü onlar Türk kadınını temsil ediyorlardı. Elbiseler özenle seçilir, ütülenir, kusursuz makyaj yapmaya çalışılır ve saçlar bigudilenirmiş. Birbirinden narin olan bu kadınlar, duru güzellikleriyle ilgi odağı olurlarmış.

Modern, şık ve güçlü Anadolu kadınları

Atatürk döneminde çekilen fotoğraflara baktığımızda, Atatürk'ün yanında gördüğümüz kadınlar genellikle çok modern, şık, güçlü ve bir o kadar da güzel görünüyorlar. O dönemlerde hep geri planda olan kadınlar Atatürk'ün kadına değer veren tavrı sayesinde bütün ihtişamları ile yıldız gibi parlamaktaydı. Kumaşların kalitesi güçlü Anadolu kadınıyla birleşince çok asil kıyafetler ortaya çıkıyordu. 

Son olarak Türk toplumu olarak Atatürk'e çok şey borçluyuz ve her şey için ona minnettarız... 
 

Yayın Tarihi : 10.11.2017 : 11:55

Etiketler : haber    haberler    atatürk    10 kasım    kıyafet    kadın    cumhuriyet    Modern Anadolu Kadınları    aysel kayardı    ben haber       


Yorumlar

7515
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN