Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


'Zarar Verdiği İçin Kaldırılacak'

'Zarar Verdiği İçin Kaldırılacak'
Papa 2. John Paul’un Fransa’daki bir heykeli 2006’dan beri ciddi bir tartışmaya konu oluyor: Ploërmel eyaletindeki Papa heykelinin üzerindeki haçın kamusal alanı ihlal etmesi ve laik bir ülkede bunun olmaması gerektiği sebebiyle mahkeme tarafından kaldırılmasına karar verdildi.

 

Fransa’nın en yüksek mahkemesi, heykelin üzerindeki haçın ülkede "Kilise ve Devlet işlerinin ayrılması kanununu" ihlal ettiğine karar verdi. Mahkeme kararında Papa’nın ve üzerindeki kemerin kalabileceğini söyleyerek haçın en fazla altı ay içinde heykelin üzerinden kaldırılmasını istedi.
 
Ayrıca Yargıtay 2006 yılından beri büyük tartışmalara yol açan davada Brittany komününün son yıllarda heykelin kaldırılması için lobi faaliyetleri yürüten Ulusal Özgür Düşünce Federasyonu’na 3 bin Euro para cezası ödemesi gerektiğine hükmetti.
 
Polonya Başbakanı Beata Szydło ise “sansürden kurtarmak” için heykelin Polonya’ya gönderilebileceğini söyledi.
 
Twitter’da da #MontreTaCroix (Haçına sahip çık) hashtagi ile insanlar haç fotoğrafları paylaşarak konu hakkındaki düşüncelerini paylaştı. (Fotoğraflı)

Yayın Tarihi : 30.10.2017 : 16:12

Etiketler : Fransada    Papa    Heykelinin    Haçı    Laikliğe    Zarar    Gerekçesiyle    Kaldırılacak    Dış    Haberler    Kanalben    Haber   


Yorumlar

8430
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN