Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


'Ormanlar Artık Gezegeni Kirletiyor'

'Ormanlar Artık Gezegeni Kirletiyor'
Bilim insanları tropikal ormanların ağaçsızlaşma sebebiyle artık yakaladığından daha fazla karbon salınımı gerçekleştirdiğini, yani gezegeni kirletmeye başladığını söyledi.

 

Araştırmaya göre insanlık ormanlara o kadar zarar verdi ki, artık ormanlar da gezegeni korumak yerine kirletiyor. Boston Üniversitesi’nin dahil olduğu bir çalışma ormanların ağaçlar yandığında veya öldüğünde atmosfere saldığı karbon miktarını araştırdı. Araştırmaya göre tropik ormanalrdaki ağaçlar yılda 425 teregram karbon salınımı gerçekleştiriyor. Bu da ABD’deki trafiğin tamamından daha fazla kirlilik demek.  
 
Gezegenin ormanları ve okyanusları hava kirletici gazların atmosfere ulaşmamasını sağlayan “karbon havuzları”. Dev Amazon ormanı tek başına yılda 600 milyon ton karbon emilimi gerçekleştiriyor. Fakat ciddi boyutlara ulaşan tomrukçuluk, çiftçilerin ağaçları ısınma için kullanması, orman yangınları ve hastalıklar ormanların yakaladığından daha fazla karbon salmasına neden oluyor.
 
Araştırmanın baş yazarı Woods Hole Araştırma Merkezi’nden Dr. Alessandro Baccini bulguları bir “uyarı ikazı” olarak nitelendirdi ve şöyle dedi: “Ormanlar karbonu yakalayan ve depolayan güvenli, onaylı, ucuz ve anında ulaşılabilir tek teknolojimiz. Ayrıca bu ormanlar yağışları düzenliyor ve yerli toplumlara yaşam sağlıyor.” 

Yayın Tarihi : 25.10.2017 : 15:47

Etiketler : Tropikal    Ormanlar    Da    Artık    Gezegeni    Kirletiyor    Dış    Haberler    Kanalben    Haber   


Yorumlar

9815
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN