Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


'19. Federal Meclis İşbaşı Yaptı'

'19. Federal Meclis İşbaşı Yaptı'
Almanya’da Eylül ayında gerçekleşen seçimlerin ardından 2. Dünya Savaşı sonrası ilk kez aşırı sağ bir partinin de koltuk sahibi olduğu 709 üyeli Federal Meclis bugün ilk oturumunu gerçekleştiriyor.

 

Federal Meclis’in ilk oturumunda Meclis Başkanı ve altı yardımcısı seçilecek. Meclis Başkanlığına Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble’nin seçilmesine kesin gözüyle bakılırken, Şansölye Angela Merkel in de Schäuble’nin bu görevi alarak dönem temsilcisi olmasını istediği iddia ediliyor.
 
İlk oturumda seçimlerde yüzde 12 oy alan aşırı sağ görüşlü Alternative für Deutschland (AfD) partisinin meclis başkan yardımcılığı için sunduğu aday, AfD dışındaki tüm partilerin oylarıyla reddedildi.
 
AfD her partiden seçilecek meclis başkan yardımcılığına aday olarak 75 yaşındaki Albrect Glaser’i aday göstermişti.
 
Glaser İslam hakkında tartışmalı yorumlar yapmış ve İslamın bir dinden ziyade politik bir ideoloji olduğunu söylemişti.
 
Ayrıca AfD’nin önde gelen yöneticileri Almanya’da hep çok hassas bir konu olan Yahudi soykırımı konusunda da tepki çeken açıklamalar yapıyor.
 
Almanya’daki Yahudiler Merkez Konseyi Başkanı Josef Schuster Juedische Allgemeine ile yaptığı bir röportajda, "Şu anda Federal Meclis’te Nazi geçmişini gizlemek isteyen, Müslümanları ve sığınmacıları hedef alan insanlar olduğunu bilmek çok üzücü ve rahatsız edici" dedi.
 
Federal Meclis’in açılışı öncesinde ise Berlin’deki parlamento binası önünde binlerce insan, "AfD’yi durdurun" yazılı pankartlarla gösteri yapmıştı. Almanya’da bu dönem Federal Meclis oturumlarının sıcak tartışmalara sahne olması bekleniyor. (Fotoğraflı)

Yayın Tarihi : 24.10.2017 : 13:43

Etiketler : Almanyada    Yeni    Seçilen    Federal    Meclis    İşbaşı    Yaptı    Dış    Haberler    Kanalben    Haber   


Yorumlar

4649
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN