Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


800 Yıllık Kilisede Duvar Resmi Sağlamlaştırma Çalışmaları Başladı

800 Yıllık Kilisede Duvar Resmi Sağlamlaştırma Çalışmaları Başladı
Nevşehir’de 2012 yılında keşfedilen dünyanın en büyük yeraltı şehrindeki 12. Yüzyıl’a tarihlenen kilisede yapılacak restorasyon çalışmaları öncesinde, duvar resimlerinin sağlamlaştırma ve belgeleme çalışmalarına başlandı.

 

Belediye ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) arasında 11 mahalleyi içine alan bölgede yapılan ‘Kale Etrafı Kentsel Dönüşüm Projesi’ sürecinde keşfedilen dünyanın en büyük yeraltı kentindekiincelemelerde 12’nci Yüzyıl’a tarihlenen tüf kayaya oyulu kilisede, önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek restorasyon çalışmaları öncesinde duvar resimlerinin sağlamlaştırılması ve belgeleme çalışmalarına başlandı.
 
Ayasofya Müzesi ve Topkapı Sarayı gibi birçok eserin  konservasyon çalışmalarında görevliduvar resmi konservasyon uzmanı Gülseren Dikilitaş’ın bilimsel sorumluluğunda, 4 kişilik ekip tarafından yapılıyor. Nevşehir Belediyesi öncülüğünde başlatılan çalışmaların yaklaşık 1 yıl süre ile devam etmesi planlanıyor.

Yayın Tarihi : 26.09.2017 : 12:20

Etiketler : Yıllık    Kilisede    Duvar    Resmi    Sağlamlaştırma    Çalışmaları    Başladı    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

1333
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN